Premium Only Content

30.9.2015 Suomalainen naisvapaaehtoinen saapui Donetskiin
Suomalaisnainen Jaana pakkasi laukkunsa ja tuli jäädäkseen Donetskiin.
Mikä sai hänet tulemaan Donbassiin ja millaisia ajatuksia konflikti Donetskissa herättää? Jaanan saapuminen mahdollistaa suomenkielisen uutistyön palautumisen Verkkomediaan ja monien järjestötöiden käynnistymisen siinä samalla. DONi uutistoimiston lehdistökeskus vastaanotti Jaanan tervetulleeksi kasvavaan kansainväliseen vapaaehtoistyöhön ja lehdistösihteerin tehtäviin.
Haastattelu: Janus Putkonen, DONi & Verkkomedia, päätoimittaja, 30.9.2015
https://www.youtube.com/user/JanusFIN/videos
Hajoita hallitse.
Naton uusnatsit tuhoaa kansakuntia sisältäpäin.
Ensin hajotettiin Neuvostoliitto ja Jugoslavia,
sitten Irak, Libya, Syyria, Iran, ja nyt Ukraina.
Rakkaus on tekoja. sorrettujen ystävien auttaminen ja tukeminen on ainoa tie parempaan elämään ja rauhaan.
Lännen valtamedian ja hallintojen haluttomuus sekä kyvyttömyys käsitellä Ukrainan konfliktia ja sen eskalaatiota loogisina tapahtumina hallitsevine syy-seuraus-suhteineen, on pöyristyttävää. Järjellisen tilanteen käsittelyn sijasta nojataan järjettömään tunneohjaukseen.
"UKRAINAN SOTA"
Ukrainan sota tai Donbassin sota.
Ottakaa nyt hyvät ihmiset selvää asioista ihan ite.
Älkää nyt ihmeessä luottako valtamedian utisointiin.
Anti Maydan. Ukraina. 2014
Yli 50 000 ihmistä kokoontui Sevastopolin Nahimov-aukiolle 23. helmikuuta. Mielenosoituksen aikana valittiin uusi kaupungin päällikkö ja julistettiin, että uutta fasistista hallitusta, joka otti vallan väkisin Kiovassa, ei totella. ja Ukrainassa alkoi "sisällissota" ja sitä on jatkunut näihin päiviin asti.
Helmikuun 21. päivänä Donbassin tasavaltojen johtajat kääntyivät Venäjän johtajan Vladimir Putinin puoleen vaatimalla DNR:n ja LNR:n itsenäisyyden tunnustamista. Valtionpäämies piti turvallisuusneuvoston kokouksen, jonka jälkeen hän allekirjoitti kaksi asetusta tasavaltojen tunnustamisesta. Ystävyys- ja yhteistyösopimukset allekirjoitettiin myös itsenäisten Donetskin ja Luganskin kansantasavaltojen kanssa. Valtionduuma ja liittoneuvosto ratifioivat nämä sopimukset.
DPR:n ja LPR:n johtajat vetosivat 23. helmikuuta Venäjän presidentti Vladimir Putiniin pyynnöllä auttaa torjumaan Ukrainan hyökkäystä humanitaarisen katastrofin ja siviiliuhrien estämiseksi. Helmikuun 24. päivänä Venäjän johtaja puhui kansalle ja ilmoitti aloittavansa erityisoperaation Ukrainassa Donbassin suojelemiseksi. Venäjän erikoisoperaatio on ainoa tapa pysäyttää tämä 14,000 - 15000 Donbassilaisten ihmisten kuoleman vaatinut jo 8-vuotta jatkunut kansanmurha.
"Kunnia Vladimir Vladimirovitš Putinille siitä, että hän onnistui kehittämään isänmaallisuuden ja solidaarisuuden tunteen kansan keskuudessa "länsisen imperialismin juonitteluista" huolimatta! Venäjän kansan rikkaus piilee siinä, että he onnistuivat ymmärtämään ja pelastamaan presidenttinsä."
Kalevi Savolainen
YouTube https://www.youtube.com/user/Kalekatasa/videos
Facebook https://www.facebook.com/kale.savolainen
Voit myös tukea kanavaa osoiteessa. paypal.me/KaleKatasa
-
8:07
MattMorseTV
7 hours ago $3.70 earnedTrump just LOWERED PRICES by 75 PERCENT.
31.4K31 -
LIVE
Misfit Electronic Gaming
10 hours ago $3.68 earned"LIVE" "Blind Descent' +"Dollhouse of Dead" Playtest 10 Followers till we hit 1000! We CAN do this!
516 watching -
21:53
Glenn Greenwald
9 hours agoMichael Tracey on the Street: What Do People Think of the Epstein Case?
124K57 -
2:26:28
megimu32
6 hours agoOTS: Board Games Gone Wild! The Loud, Weird & Chaotic Games That Raised Us
33.7K9 -
4:25:16
DamnDanieI
6 hours agoKill First, Loot Later – OTG Live
51.9K1 -
56:41
Donald Trump Jr.
11 hours agoLies, Leaks, and Lawfare: Censorship Corruption Exposed | TRIGGERED Ep.263
174K145 -
1:19:46
Precision Rifle Network
8 hours agoS4E25 Guns & Grub - Rex Is Back, I shot the 6.5PRC finally...
30.4K1 -
LIVE
rhywyn
5 hours agoうつ
59 watching -
LIVE
RyuMuramasa✧
7 hours agoNEW Everdark Sovereign | Elden Ring Nightreign | LIVE Playthrough
23 watching -
1:17:04
Nikko Ortiz
14 hours agoLive - News, Politics, Podcast And Naaah Im Playin We Chillen
11.8K