Zdeněk Hostomský: V době pandemie AIDS jsme v osmdesátých letech vyvinuli lék proti HIV (I. díl)

2 years ago

Připravili jsme pro Vás SÉRII ROZHOVORŮ s biochemikem panem Zdeňkem Hostomským, který je ředitelem významného ústavu Akademie věd České republiky - Ústavu organické chemie a biochemie. Představujeme první z série rozhovorů, kde podrobně hovoříme o principech, struktuře a unikátním systému řízení k transfer technologií - propojení základního a aplikovaného výzkumu, financování projektů, ale nutnosti změn v přístupu k české vědě, byrokracii a dalším tématům. "Jak snížit českou byrokracii? Tak to je obrovský projekt, na kterém bych se rád podílel," říká v rozhovoru Zdenek Hostomský.

Video je inspirací k dalším tématům, rozborům dalších veřejných oblastí i zamyšlení nad přenášením myšlenek do praxe v ČR, kterým se budeme v rozhovorech s dalšími osobnostmi věnovat.

(Podpořte vznik dalších rozhovorů s osobnostmi na číslo transparentního účtu: 12122128/2010. Do poznámky napište “ROZHOVORY”. Transparentní účet je veden na spolek Nová organizace společnosti, IČO 27037703)

V jednotlivých videích hovoříme o jeho vztahu k vědě, emigraci do Spojených států, popisujeme příběh jeho vědecké kariéry, ale také fenomenální úspěch profesora Antonína Holého a jeho týmu a mezinárodních partnerů. Podrobně hovoříme o zkušenostech souvisejících s vývojem nových léčiv, o pracovních zkušenostech ve společnosti Pfizer, vědeckých zkušenostech při hledání léčiva na situaci pandemie AIDS. "Vyvinuli jsme v Americe lék proti HIV, který se dostal na trh. Přitom naším hlavním globálním konkurentem byla jakási skupina Antonína Holého v Praze, jejichž preparát nakonec převážil. Pracovali na tom společně s belgickým virologem a později dotáhli s firmou ve Spojených státech," popisuje Zdeněk Hostomský tehdejší hledání nových léčiv proti HIV, na kterém se z pohledu západního i východního bloku podílel náš národ.

"Sledoval jsem a formovala mě mimo jiné epidemie AIDS, která se v osmdesátých letech objevila, proto částečně cítím, že mohu komentovat současnou situaci. Vidím určité podobnosti, ale také zajímavé rozdíly," říká v rozhovoru RNDr. PhDr. Zdeněk Hostomský, CSc. V tomto rozhovoru rozebíráme současné zkušenosti s českou vědou, práci na významných mezinárodních grantových projektech, všude přítomnou českou byrokracii, kreativitu lidí, potenciál technologického transferu a financování know-how naší země, kdy rozebíráme na některých praktických příkladech či příkladu ze zahraničí. "Máme propracovaný systém na další transfer vědy do praxe. Propojujeme základní a aplikovaný výzkum." Vysvětlujeme dnešní princip a obrovské příležitosti Ústavu organické chemie a biochemie.

V dalších videích podrobně rozebíráme význam vakcín, ale také nepřesné informace či význam tzv. "sterilizačních vakcín", rozebíráme některé situace a vládní opatření. V posledním videu hovoříme o vlivu opatření na děti, vakcinaci dětí, zavádění plošných pravidel či zavření škol. Rozebíráme data a odkazujeme na určité studie ze zahraničí.

RNDr. PhDr. Zdeněk Hostomský, CSc. (* 24. října 1952 Bratislava) je český biochemik, bývalý ředitel výzkumu rakoviny farmaceutické firmy Pfizer a posléze ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV České Republiky. Vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě a později dějiny filosofie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po skončení vojenské služby působil v Ústavu molekulární genetiky ČSAV, mj. v laboratoři Václava Pačese, zaměřující se v té době na technologie sekvenování DNA. V roce 1983 obhájil kandidátskou práci „Sekvenční analýza genomu bakteriofágů PZA, f15 a f29“, čímž získal titul kandidát věd (ve zkratce CSc.). Během své aspirantury se začal zajímat o postupy syntézy oligonukleotidů a jejich možností při konstrukci syntetických genů a úzce spolupracoval se skupinou Jiřího Smrta z Ústavu organické chemie a biochemie ČSAV. Jejich spolupráce vyústila v syntetický gen kódující proenkefalin.

* * *
Inovace Republiky - představujeme novou sérii rozhovorů s příběhy a inspirací v oblasti Kultury a prostředí svobodného rozvoje. Věnujeme se oblasti kultury z pohledu vnitřní i vnější svobody člověka, komunity či celého národa. V této části rozhovorů (playlistu) postupně hovoříme o různých oblastech kulturního života, umění, autorské tvorby, tvůrčích procesech včetně svobodné vědy, ale také svobodě v médiích či duchovních aspektech života.

Kultura je živnou půdou naší země a tvoří ducha každého národa. Vycházíme z toho, že svoboda ve vzdělávání, médiích, vědě a umění je klíčová pro rozvoj jednotlivce i celé komunity země. V rozhovorech proto zcela přirozeně nalézáme mnoho praktických témat k další veřejné diskuzi. Zároveň rozhovory otevíráme další otázky a témata, kterým se budeme detailněji věnovat v následujících rozhovorech i dalších sériích rozhovorů jako je Veřejná sféra a Ekonomika (playlistech) zde i na dalších sociálních sítích a vzájemně na jednotlivé témata a rozhovory odkazovat.

Další rozhovory z prostředí kultury, veřejné sféry a ekonomiky naleznete na kanálech a sítích Inovace Republiky.

Telegram kanál: https://t.me/inovacerepubliky
YouTube kanál: https://www.youtube.com/c/InovaceRepubliky
Rumble kanál: https://rumble.com/user/InovaceRepubliky
Web: https://www.inovacerepubliky.cz/

Loading comments...