Premium Only Content
This video is only available to Rumble Premium subscribers. Subscribe to
enjoy exclusive content and ad-free viewing.

Why Cashew Nuts Are So Expensive | So Expensive
3 years ago
6
One kilogram of cashews can cost $10 wholesale — over seven times as much as peanuts. And in the US, retail prices for raw whole cashews can reach $15 per pound. But cashews are more complex than most other nuts. Each cashew kernel grows inside a toxic shell. It must be carefully extracted from this shell and rigorously processed to ensure that the caustic liquid inside the shell is completely destroyed. So, how are cashews processed? And is this what makes them so expensive?
Loading comments...
-
LIVE
Viss
2 hours ago🔴LIVE - Teaching You Tactics to Improve Your Battle Royale Skills! - PUBG
114 watching -
LIVE
Side Scrollers Podcast
2 hours agoPirateSoftware Situation, Twitch BANS mang0, “White Man Bad” CRASH OUT | Side Scrollers Live
410 watching -
39:25
Stephen Gardner
20 hours ago🔥Biden Aid CONFESSES to Congress + Joe Rogan HUMILIATES Bernie Sanders!
16.7K41 -
LIVE
Major League Fishing
2 days agoLIVE! - Bass Pro Tour: Stage 6 - Day 1
240 watching -
58:27
Grant Stinchfield
3 hours agoThe Alarming Rise of Pro-Iran Radicalism in America
5.88K1 -
The Mel K Show
2 hours agoMORNINGS WITH MEL K - The Constitution is the Best Weapon Against Sedition & Treason-So Where are the Indictments for the Enemy Within? 6/26/25
2.03K -
LIVE
TheAlecLaceShow
1 hour agoGuests: Senator Eric Schmitt & Alex Marlow | Trump & Hegseth Crush Fake News | The Alec Lace Show
119 watching -
1:08:42
The Rubin Report
3 hours agoHost Goes Quiet as Press Sec Destroys Media’s Narrative w/ Facts in Under 1 Minute
45.3K42 -
LIVE
Flyover Conservatives
12 hours agoWhy July 4th Isn’t Just a Holiday This Year... It’s Divine Timing - Bo Polny | FOC Show
569 watching -
32:17
Rethinking the Dollar
2 hours agoRecession Signs Flashing: Personal Spending & GDP in Free Fall | Morning Check-In
4.34K1