Такър Карлсън на български: Новият расизъм е на черни срещу бели

2 years ago
94

Кметицата на Чикаго Лори Лайтфут стана печално известна тази седмица с решението си да не дава интервюта на белокожи журналисти. Тя публикува манифест по повод две години от встъпването си в длъжност, в който обявява, че достъп до нея ще имат вече само репортери с тъмна кожа, включително и такива с латиноамерикански произход. Освен дописки, в които само се цитираше текста на манифеста, нейното решение не предизвика никаква друга реакция – нито в самата Америка, нито по света.
Случващото се в Чикаго ни касае пряко, защото неслучайно го наричаме „най-българския град“. От десетилетия там живее огромна българска колония. Мнозина от нас имат там деца, внуци, родственици или просто приятели. Немалка част от тях, които са успели да се снабдят с американски паспорти – тоест, клели са се пред американското знаме, макар пред българското никой да не ги е задължавал да го правят, гласуваха на последните кметски избори преди две години. Мнозина се и похвалиха във Фейсбук и Туитър, че са дали вота си именно за демократката Лори Лайтфут, понеже я възприемат като прогресивен човек. Освен че е тъмнокожа и глобалистка, тя сама е заявявала многократно, че е лесбийка и участва в различни организации за правата на ЛГБТ населението.
Сред българите в Чикаго има и много журналисти. Някои от тях също писаха из социалните мрежи, че са гласували за Лайтфут. В Чикаго има три български вестника, две български радиостанции, доскоро имаше и българска телевизия. Вижда се, че българската репортерската общност там е особено многобройна. Решението на Лайтфут да низвергне белокожите се отнася с пълна сила и за тях. Тоест, те вече няма да могат да си вършат работата, щом няма да са в състояние директно да зададат въпросите си на госпожа кметицата.
Българите сме особено чувствителни към подобни неща, не на последно място и защото – първо пет века, а после и още 45 години – сме живели в подтисничество и цензура. Цяла седмица очаквахме реакция на българските журналисти в Чикаго. Такава не последва. Едно, само по себе си, расистко решение на американски глобалистки кмет от левицата се оказва безпроблемно за такава огромна маса от българи. Много от тях са емигрирали, за да търсят повече справелдивост и по-добър живот. Би било интересно да научим дали откриват справедливост в най-новите разпоредби на чикагското кметство.
И докато чакаме, нека видим каква дефиниция дава на думата „справедливост“ в контекста на случващото се в Чикаго, а и в цяла Америка при Байдън, известната звезда на „Фокс нюз“ Такър Карлсън. Той не е нито мълчалив, нито щадящ в поредния си седмичен коментар.

Loading comments...