Premium Only Content

Prof. William Happer rozprawia się z mitem o zanieczyszczeniu dwutlenkiem węgla
Prof. William Happer, wybitny fizyk z Uniwersytetu Princeton, absolwent Uniwersytetu Karoliny Północnej, z bogatym doświadczeniem w badaniach nad optyką, spektroskopią i propagacją promieniowania w atmosferze, wygłosił wykład obalający pogląd, że dwutlenek węgla (CO2) jest zanieczyszczeniem. Happer, który służył m. in. jako dyrektor ds. badań energetycznych w Departamencie Energii USA, argumentuje, że CO2 nie powoduje katastrofalnego globalnego ocieplenia, a wręcz przynosi korzyści, szczególnie dla rolnictwa i środowiska.
Happer zaczyna od krytyki polityków i mediów, w tym prezydenta Obamy i Ala Gore'a, za demonizowanie CO2. Przytacza manipulacje w książce Gore'a "Nasz wybór", gdzie usunięto chmury ze zdjęć Ziemi z NASA, by podkreślić rolę CO2, ignorując wpływ chmur na klimat, huragany wirujące w złą stronę czy zalaną Panamę. To jest poziom dyskusji, z którym próbuje się mierzyć.
Mit globalnego ocieplenia spowodowanego CO2:
-- Błędne modele klimatyczne: Happer pokazuje, że modele komputerowe przewidywały znaczące ocieplenie z powodu wzrostu CO2, ale obserwacje (np. z satelitów) wskazują na brak ocieplenia lub nawet lekkie ochłodzenie w okolicach 2000 roku. Temperatura nie koreluje z rosnącym poziomem CO2 (z 280 ppm przedindustrialnie do 400 ppm obecnie). Modele przeszacowują wrażliwość klimatu na CO2 o 2-3 razy.
-- Historia klimatu: Klimat nigdy nie był stabilny – Ziemia przechodziła cykle epok lodowcowych i ociepleń. Poziomy CO2 przez większość historii geologicznej wynosiły 1000-3000 ppm (nie 400 ppm), a życie kwitło. Aktualny poziom jest niski; poniżej 150 ppm rośliny przestają rosnąć.
-- Efekt cieplarniany: CO2 przyczynia się do niego, ale marginalnie – główne role odgrywają para wodna i chmury. Podwojenie CO2 spowoduje ocieplenie o ok. 0,5-1°C, co jest korzystne, a nie katastrofalne. Happer wyjaśnia fizykę: CO2 absorbuje promieniowanie podczerwone, ale jest blisko nasycenia, więc dodatkowy wzrost ma mały wpływ.
Korzyści z wyższego poziomu CO2:
-- Rolnictwo i zazielenienie: Wyższe poziomy CO2 zwiększają plony o 10-50% (np. w soi, pszenicy, kukurydzy), zmniejsza to zapotrzebowanie na wodę (mniej aparatów szparkowych w liściach) i poprawia odporność na suszę. Satelitarne dane pokazują globalne zazielenienie, zwłaszcza w suchych regionach (Sahel, Australia). W szklarniach CO2 jest celowo pompowany do 1000-2000 ppm w celu uzyskania lepszych zbiorów.
-- Bezpieczeństwo dla ludzi: Poziomy CO2 w pomieszczeniach sięgają 1700-5000 ppm (np. w salach, łodziach podwodnych) bez szkód; w kosmosie do 7000 ppm. Happer mierzy CO2 w sali (1700 ppm) i podkreśla, że to nie "zanieczyszczenie".
-- Inne aspekty: Brak trendu w ekstremach pogodowych (tornada, huragany, susze). Zakwaszenie oceanów to mit – pH waha się naturalnie (7,3-8+), a wzrost poziomu morza jest stabilny (2-3 mm/rok, bez wpływu CO2).
Krytyka paniki klimatycznej
Happer porównuje alarmistów do "Kurczaka Małego" z bajki, podkręcanych przez "lisy" czerpiące korzyści (cui bono?). Dekarbonizacja jest niepotrzebna i szkodliwa ekonomicznie. Emisje CO2 w USA spadają dzięki gazowi ziemnemu, ale Chiny i Indie zwiększają je, co czyni wysiłki Zachodu bezsensownymi.
Cytuje też Schopenhauera: prawda przechodzi przez wyśmiewanie, sprzeciw i akceptację – jesteśmy w fazie sprzeciwu.
-
2:26
WyBudzeni
3 days agoPorady Sir Humphrey’a, jak rozwiązywać polityczne problemy na przykładzie Globalnego Ocieplenia
54 -
LIVE
Major League Fishing
7 days agoLIVE! - Fishing Clash Team Series: Patriot Cup - Day 2
150 watching -
LIVE
Side Scrollers Podcast
3 days ago🔴FIRST EVER RUMBLE SUB-A-THON🔴DAY 3🔴WAKE YOUR ASS UP!
1,086 watching -
LIVE
The Big Mig™
1 hour agoTrump Invades Venezuela
5,177 watching -
1:33:59
Graham Allen
2 hours agoDems PANIC as Shutdown Backfires! Fake News MELTS Down Over New Pentagon Press Corps!
86K48 -
LIVE
Badlands Media
8 hours agoBadlands Daily: October 23, 2025
3,648 watching -
LIVE
Wendy Bell Radio
6 hours agoWho Is Today's Democrat?
7,094 watching -
1:08:22
The Mike Schwartz Show
13 hours agoTHE MIKE SCHWARTZ SHOW with DR. MICHAEL J SCHWARTZ 10-23-2025
3.68K5 -
1:07:28
Chad Prather
17 hours agoHow To Fight Back When The World Is Pulling You Apart!
50.2K25 -
1:27:22
Game On!
21 hours ago $3.12 earnedThursday Night Football NFL Week 8 Betting Preview: Vikings at Chargers!
26.9K2