🔴 KAJ BI REKEL PREŠERN DANES ZA GEOFENCING - Mihael Bellis

2 months ago
81

Uf, to bi bil šok za Prešerna! Si predstavljam, kako bi z ostrim peresom pisal sonete o birokraciji, digitalnem nadzoru in pametnih mestih. Morda bi namesto "Zdravljice" pisal "Protestnico" proti današnjim absurdom! Si ga predstavljate, kako na Twitterju (ali X-u) piše satirične verze o politiki in birokraciji? Ali pa kako v kakšni kavarni v Ljubljani recitira nove sonete o tem, kako ga jezi sodobni svet?
Če bi France Prešeren živel danes
France Prešeren, največji slovenski pesnik, simbol narodne identitete in neizprosni kritik družbe svojega časa, bi bil v današnjem svetu zagotovo posebna figura. Njegova poezija, polna ljubezni, hrepenenja in družbene kritike, bi našla nove teme, nove oblike izražanja in morda celo nove načine objave. A vprašanje ostaja – kako bi se znašel v 21. stoletju?
Če bi Prešeren živel danes, bi bil priča globaliziranemu svetu, v katerem prevladujejo digitalne tehnologije, hitro širjenje informacij in družbene spremembe, ki bi ga hkrati očarale in razočarale. Kot človek, ki je preziral politično podrejanje in krivice, bi imel veliko za povedati o sodobni birokraciji, korupciji in izgubi moralnih vrednot. Verjetno bi se znašel med ostrimi kritiki sistema, a hkrati bi se moral soočiti s cenzuro in omejitvami svobode govora. Zato se lahko upravičeno vprašamo: Le kdo bi ga danes še slišal, če ga nihče ne bi smel poslušati?
Svet kapitalizma in potrošništva bi ga verjetno odbijal, saj bi v njem videl izgubo pravih vrednot. Tako kot je nekoč kritiziral neenakost med plemstvom in preprostim ljudstvom, bi danes pisal o razlikah med bogatimi elitami in tistimi, ki se vsakodnevno borijo za dostojno življenje. Namesto da bi objavljal v papirnih zbirkah, bi njegove pesmi krožile po družbenih omrežjih in morda bi prav on postal glas množic, ki zahtevajo spremembe.
Prešeren bi verjetno ustvarjal umetnost v digitalni dobi. Vendar je vprašanje, ali bi Prešeren sploh ostal pri klasični poeziji ali pa bi se preizkusil tudi v drugih oblikah umetnosti. Bi morda pisal scenarije za filme? Bi ustvarjal glasbeno poezijo v slogu sodobnih kantavtorjev? Morda bi bil eden tistih, ki bi svojo kritično misel izražali prek podcastov ali YouTube posnetkov. Če bi Prešeren živel danes, bi mu sodobna tehnologija omogočila, da doseže širšo publiko, hkrati pa bi se moral soočiti z nevarnostjo banalizacije umetnosti. In da, ne ljudje, ne človek, ne Ministrstvo za kulturo, temveč algoritmi družbenih omrežij bi odločali, katera pesem bo dosegla ljudi in morda bi se moral boriti proti površinskosti, ki prevladuje v digitalni kulturi.
Pa se vprašajmo še malo o Prešernovi ljubezni v času aplikacij. Prešernova nesrečna ljubezen do Julije Primic bi v današnjih časih dobila povsem novo razsežnost. Namesto da bi čakal na srečanje v cerkvi ali na ulici, bi si morda Julijo ogledoval na družbenih omrežjih ali jo skušal osvojiti prek sporočil na aplikaciji za zmenke. Njegova ljubezenska poezija bi se morda sprevrgla v objave na Instagramu, kjer bi izražal svoje hrepenenje za izgubljeno ljubeznijo. A po drugi strani bi lahko prav tehnologija omogočila, da bi bil srečnejši. Če je bil v 19. stoletju omejen s takratnimi družbenimi normami, bi danes imel več svobode pri izbiri partnerice. Morda, toda le morda, bi Julija ob vsemogočni internetni ponudbi vendarle odgovorila na njegova sporočila in zgodba bi se, če bi Prešeren živel danes, morda vseeno obrnila drugače. To prepuščam, draga poslušalka, dragi udeleženec v presojo tebi.

Spodbuda za delo Društva Belis: PayPal: https://cutt.ly/MzLkWyf

PREKO BANČNEGA RAČUNA:
Št. računa/IBAN: SK78 0900 0000 0002 2394 0753
Naziv: SLSP a.s.
Naslov: Hlavné námestie 17
Kraj: Šahy
Država: Slovakia
Prejemnik/Upnik: Bellis International s.r.o.
Tip reference: NRC
Koda namena: OTHR
Namen plačila: Spodbuda za delo Društva Belis

Hvala, ker si pomagamo in stojimo ob strani!
Ekipa Društva za srečno življenje BELIS

Loading 1 comment...