Rząd Republiki Chorwacji wprowadza rygorystyczną europejską zieloną politykę dotyczącą emisji CO2

1 day ago
210

Rząd Republiki Chorwacji wprowadza rygorystyczną europejską zieloną politykę dotyczącą emisji CO2

Na pierwszej sesji w nowym roku Rząd Republiki Chorwacji skierował do parlamentu do pierwszego czytania projekt ustawy o zmianach klimatycznych i ochronie warstwy ozonowej. Tym samym Chorwacja przyjmuje europejski pakiet legislacyjny dotyczący redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 procent do 2030 roku.

„Gotowi na 55”
Zaproponowana przez Rząd ustawa umożliwia przeniesienie szerokiego unijnego prawodawstwa klimatyczno-energetycznego w ramach pakietu „Gotowi na 55 lat”, przyczyniając się tym samym do celów, jakie Republika Chorwacji musi osiągnąć zgodnie z dyrektywami i rozporządzeniami, aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych emisji gazów cieplarnianych w UE o 55% do 2030 r.

Przeniesione zostają także zapisy nowego Rozporządzenia UE w sprawie obowiązującej rocznej redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2030, zgodnie z którymi sektory znajdujące się poza systemem handlu jednostkami emisji gazów cieplarnianych (procesy przemysłowe, użytkowanie produktów, budownictwo, rolnictwo, gospodarka odpadami, drogi i transport terenowy) w Republice Chorwacji musi zmniejszyć emisję o co najmniej 16,7% w porównaniu z poziomem z 2005 r., przy czym emisje muszą mieścić się w rocznej kwocie krajowej.

Wskazany jest sposób realizacji edukacji i podnoszenia świadomości na temat zmian klimatycznych
Wskazany jest także sposób realizacji edukacji, szkoleń i podnoszenia świadomości społecznej na temat zmian klimatycznych. Aby wywiązać się z tego obowiązku i biorąc pod uwagę znaczenie wzmacniania wiedzy i umiejętności niezbędnych do transformacji klimatycznej wszystkich zainteresowanych stron jako warunku wstępnego osiągnięcia celów klimatycznych, obowiązek podnoszenia świadomości społecznej w zakresie zmian klimatycznych, szkoleń i rozwoju edukacji wytyczne programowe zgodne ze Strategią Rozwoju Niskoemisyjnego oraz Ze strategią adaptacji do zmian klimatycznych.

Sektor lotniczy
Proponowana ustawa transponuje zapisy dyrektywy EU ETS, które stanowią, że od 2027 roku operatorzy statków powietrznych będą musieli kupować na rynku całą ilość jednostek emisyjnych, gdyż nie będzie już przydzielanych dla lotnictwa bezpłatnych jednostek emisyjnych, co z pewnością mieć wpływ na ich działalność gospodarczą i konkurencyjność. Przyczynia się to do zachęcania do dekarbonizacji komercyjnego transportu lotniczego, a odejście od stosowania paliw kopalnych odegra znaczącą rolę w osiągnięciu tej dekarbonizacji.

Sektor morski
Transport morski przyczynia się do emisji w UE od 3 do 4%, dlatego też dyrektywa EU ETS została zmieniona w celu uwzględnienia transportu morskiego w EU ETS w celu osiągnięcia celów klimatycznych UE i Porozumienia paryskiego.

EU ETS obejmie połowę emisji ze statków o masie powyżej 5000 ton brutto przybywających do portu podlegającego jurysdykcji państwa członkowskiego, połowę z wyjść z portu podlegającego jurysdykcji państwa członkowskiego, wszystkie emisje z rejsów pomiędzy dwoma portami podlegającymi jurysdykcji państwa członkowskiego, wszystkie emisje z rejsów pomiędzy dwoma portami objętymi jurysdykcją państwa członkowskiego jurysdykcji państwa członkowskiego i wszystkich emisji w porcie podlegającym jurysdykcji państwa członkowskiego.

Aby zapewnić płynne włączenie sektora do EU ETS, przedsiębiorstwa żeglugowe będą stopniowo przekazywać jednostki emisyjne, dzięki czemu w 2025 roku będą musiały oddać 40% zweryfikowanych emisji z 2024 roku, w 2026 roku 70% zweryfikowanych emisji z 2025 roku oraz W roku 2027 i później 100% zweryfikowanych emisji z roku poprzedniego.

Co rząd chce osiągnąć poprzez prawo?
Proponowana ustawa ma na celu harmonizację naszego prawodawstwa z dorobkiem prawnym Unii Europejskiej w zakresie zmian klimatycznych, łagodzenia zmian klimatycznych, adaptacji do zmian klimatycznych oraz ochrony warstwy ozonowej, a proces ten będzie kontynuowany wraz z przyjęciem rozporządzeń wykonawczych i dokumenty planistyczne.

Planuje się także poprawę warunków instytucjonalnych dla przyjmowania dokumentów strategicznych w zakresie ochrony klimatu i warstwy ozonowej oraz utworzenie systemu odpowiedzialności za realizację celów klimatycznych.

Rząd chce także usprawnić istniejący system monitorowania i raportowania emisji gazów cieplarnianych, a także stworzyć system monitorowania i raportowania dla nowego unijnego systemu handlu emisjami gazów cieplarnianych.

Przyjęcie tej ustawy spowoduje utworzenie Społecznego Funduszu Polityki Klimatycznej, usprawnienie systemu nadzoru inspekcji i umożliwi lepszą realizację przepisów prawnych związanych z obszarem zmian klimatycznych i ochroną warstwy ozonowej.

Zabezpieczone zasoby finansowe
Dla realizacji tej ustawy konieczne jest zapewnienie dodatkowych środków finansowych w budżecie państwa Republiki Chorwacji w związku z niezbędnym zwiększeniem potencjału administracyjno-technicznego organu administracji państwowej odpowiedzialnego za zmiany klimatyczne. Dodatkowe środki finansowe na zwiększenie potencjału administracyjnego zostały przekazane w wysokości 859 835 euro w 2025 r. i 859 835 euro w 2026 r. na działania A784055 – Administracja i zarządzanie ministerstwem.

Loading 3 comments...