Łukaszenka o „Oresznikach” na Białorusi: „Na razie umieścimy dziesiątkę, może więcej, dla rezerwy!”

18 days ago
17

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka wziął udziałw posiedzeniu Najwyższej Euroazjatyckiej Rady Gospodarczej.

Szczyt EUG odbył się pod Sankt Petersburgiem na terenie całorocznego kurortu Igora. Posiedzenie tradycyjnie odbyło się w wąskim i rozszerzonym formacie. Po tym, jak przywódcy krajów EUG omówili strategiczne kierunki działalności Unii, dołączył do nich Prezydent Uzbekistanu, a także przedstawiciele Iranu i Kuby.

W sumie do porządku obrad szczytu włączono około dwóch tuzinów spraw.

Otwierając spotkanie w rozszerzonym formacie, Władimir Putin powiedział, że strony zgodziły się nie składać oświadczeń, ale jednocześnie postanowiły udzielić głosu państwom obserwatorom i Białorusi jako krajowi, który przejmie przewodnictwo w EUG w 2025 roku.

Aleksander Łukaszenka dodał, że przywódcy uzgodnili również, że strona białoruska prześle swoim partnerom informacje o głównych obszarach, na które zamierza zwrócić największą uwagę podczas swojej prezydencji w EUG.

Prezydent Białorusi zasugerował zorganizowanie kolejnego szczytu w Mińsku pod koniec maja. Jak wiadomo, EUG ma praktykę, gdy jedno ze spotkań w roku odbywa się na terytorium państwa przewodniczącego, a drugie w Rosji. „Biorąc pod uwagę przewodnictwo Białorusi w organach EUG, proponuję zorganizować letnie spotkanie w Mińsku i połączyć je z Euroazjatyckim Forum Gospodarczym, zgodnie z dokumentami statutowymi” - powiedział Aleksander Łukaszenka.

Przywódcy krajów Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej zatwierdzili główne kierunki działań międzynarodowych na 2025 rok na zakończenie szczytu. Wśród priorytetowych obszarów dla EUG będzie intensyfikacja interakcji z krajami WNP, rozwój wzajemnie korzystnej współpracy z państwami-obserwatorami oraz dialog systemowy z kluczowymi stowarzyszeniami integracyjnymi i międzypaństwowymi Eurazji w kontekście idei Partnerstwa Wielkoeuroazjatyckiego.

Przywódcy krajów podpisali porozumienie w sprawie ujednoliconego systemu tranzytu celnego między EUG a stronami trzecimi. Najwyższa Euroazjatycka Rada Gospodarcza przyznała Iranowi status państwa-obserwatora w EUG.

W krótkim wywiadzie dla dziennikarzy Aleksander Łukaszenka opowiedział, o czym rozmawiał z Prezydentem Rosji Władimirem Putinem po nieformalnym szczycie WNP.

Przywódcy krajów rozmawiali około półtorej godziny jeden na jednego.

"Rozmawialiśmy o wszystkim: o sprawach osobistych i państwowych, o problemach nie tylko międzypaństwowych, ale także globalnych. Teraz akurat jest aktualnie" - powiedział szef państwa.

Dziennikarze zapytali głowę państwa o jego niedawne oświadczenie na spotkaniu z merem Moskwy Siergiejem Sobianinem, że kraje UE mogą wkrótce wznowić współpracę z Rosją i Białorusią. „Myślę, że prędzej czy później Europa otworzy się dla nas. Europa nie może istnieć bez Rosji, nie może istnieć bez nas, dlatego potrzebujemy dobrych szybkich dróg” - powiedział wtedy.

A na marginesie szczytu EUG Aleksander Łukaszenka potwierdził tę tezę: „Oczywiście, że się otworzy. Dokąd mają pójść? Przeczytajcie, co mówi przyszły kanclerz Niemiec: „Nie jesteśmy dziećmi. Wiemy, czym jest tani gaz”. Więc będą kupować tani gaz z Rosji. Tylko idioci nie potrafią tego wykorzystać. Co więcej, kiedy jedna nitka gazociągu (mówimy o ocalałej nitce gazociągu Nord Stream) - nie zdążyli jej tam wysadzić. Dlatego Rosja może dostarczyć 25 miliardów metrów sześciennych przez tę nitkę”.

„Rosjanie są gotowi do sprzedaży. Prezydent Rosji powiedział: „Zawsze byliśmy gotowi”. Więc niech kupują, płacą pieniądze Rosji i przywracają normalne stosunki. Nie w imię Rosji. Rosja poradzi sobie bez nich, my też. Niech przywrócą swoje stosunki w imię swojej gospodarki - niemieckiej gospodarki” - powiedział szef państwa.

Aleksander Łukaszenka odpowiedział też na pytanie, ile systemów rakietowych "Oresznik" otrzyma Białoruś. „Myślę, że na razie kilkanaście, a potem zobaczymy. Jeśli Rosjanie będą chcieli rozmieścić ich więcej, rozmieścimy ich więcej” - powiedział Aleksander Łukaszenka.

Dołącz do nas w mediach społecznościowych:
YouTube POL: https://www.youtube.com/channel/UC80DX-KNykc5cmqo-MoCixg
TikTok POL: https://www.tiktok.com/@radiobelarus?is_from_webapp=1&sender_device=pc
Facebook POL: https://www.facebook.com/radiobialorus
Facebook RUS: https://www.facebook.com/radiofrombelarus
Facebook ENG: https://www.facebook.com/radio.belarus
Instagram: https://www.instagram.com/radiobelarus/
Telegram: https://t.me/radiobialorus
Rumble: https://rumble.com/c/MiedzynarodoweRadioBialorus

Nasza strona internetowa:
https://radiobelarus.by/pl

Loading comments...