Tbilisi Gruzie: Začíná sedmá noc nepokojů

6 hours ago
29

Ulice Tbilisi žijí nepokoji již sedmou noc po sobě. Patrick Lancaster na místě v hlavním městě Gruzie zachycuje dramatický vývoj protestního hnutí, které vyvolalo kontroverzní prohlášení vládnoucí strany Gruzínský sen. Rozhodnutí odložit jednání o vstupu do Evropské unie (EU) do roku 2028 vyvolalo vlnu protestů.
Pozadí nepokojů
Vládnoucí strana, která je u moci již více než deset let, uvedla jako důvod odložení přístupových rozhovorů s EU kritiku EU, která minulý měsíc označila volby za nesvobodné a nespravedlivé. Premiér Irakli Garibašvili prohlásil, že EU Gruzii „vydírá“, což vyvolalo pobouření mezi opozičními skupinami a občany. V reakci na to vypukly protesty, při nichž opoziční vůdci a demonstranti odsoudili údajnou zradu vlády na proevropských aspiracích Gruzie.

Jak se protesty rozvíjely, stávaly se stále násilnějšími. Podomácku vyrobená pyrotechnika byla použita jako provizorní zbraň a střety s policií, která odpověděla vodními děly, si vyžádaly desítky zraněných a stovky zatčených. Protesty se rozšířily i mimo Tbilisi, ačkoli jejich účast začala po sedmi dnech nepokojů klesat.
Úloha zahraničního vlivu
Situace vzbudila mezinárodní pozornost a objevily se názory o zahraničním vlivu. Premiér Garibašvili tvrdil, že za protesty stojí „zahraniční instruktoři“, což je tvrzení, které se shoduje s komentáři ruských představitelů. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv označil protesty za „pokus o revoluci“, který je předurčen k nezdaru, zatímco mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová signalizovala připravenost Moskvy zlepšit vztahy s Tbilisi. Tyto komentáře vyvolávají otázky ohledně geopolitické budoucnosti Gruzie a možnosti ruského zapojení. Mezi protestujícími se údajně objevila i velká zahraniční přítomnost.
Nový šéf zahraniční politiky EU naopak vyjádřil protestujícím jednoznačnou podporu a varoval, že rozhodnutí Gruzie odložit integraci do EU by mohlo mít vážné důsledky pro její vztahy s Evropou. V této situaci prezidentka Salome Zourabichviliová, která je nakloněna opozici a jejíž funkční období mělo skončit tento měsíc, odmítla opustit svůj úřad s odkazem na neuctivost nedávných voleb.

Na místě: Zprávy Patricka Lancastera
Reportáže Patricka Lancastera z první linie přinášejí do chaosu lidský prvek. Před budovou parlamentu v Tbilisi se setkává s různorodou skupinou protestujících - mnozí z nich jsou mladí lidé -, kteří vyjadřují své odhodlání přiblížit Gruzii k EU. Jeden z protestujících vášnivě prohlásil: „Chceme Evropu. Naše vláda je zkorumpovaná a my jsme tady, abychom zachránili naši zemi.“
Lancaster zachytil scény stupňujícího se napětí, včetně mladých lidí, kteří házeli na policii petardy, a protestujících, kteří vedli vášnivé debaty s policisty. Navzdory klesajícímu počtu demonstrantů zůstává energie nabitá, protože protestující trvají na své vizi evropské budoucnosti Gruzie.

Lancaster mezitím zaznamenal snahu vlády situaci zvládnout, včetně značné policejní přítomnosti v okolí parlamentu. Navzdory přísným bezpečnostním opatřením protesty odrážejí hluboké společenské rozpory, přičemž někteří se obávají, že dojde k násilnostem podobným protestům na Majdanu na Ukrajině v roce 2014.
Širší důsledky
Probíhající nepokoje v Gruzii vyvolávají zásadní otázky ohledně její politické a geopolitické trajektorie. Přikloní se Gruzie k Evropě, nebo k Rusku? Nedávné prohlášení premiéra, který prohlásil, že byl „špatně pochopen“ ohledně zpoždění EU, ke zklidnění napětí příliš nepřispělo, neboť protestující i mezinárodní pozorovatelé zůstávají k záměrům vlády skeptičtí.

Zpravodajství časopisu Lancaster nabízí důležitý a nezávislý pohled na tuto vyvíjející se krizi. Dokumentuje hlasy z místa, upozorňuje na lidský boj, který se skrývá za geopolitickými změnami, a poskytuje neocenitelný pohled na národ na křižovatce.
Co bude dál v Gruzii?
Následující dny budou klíčové. S tím, jak protesty vstupují do druhého týdne, roste tlak na vládu, aby vyjasnila svůj postoj a přijala opatření k řešení stížností protestujících. Jak Lancaster ve své zprávě trefně uvedl: „Ve hře je právě teď budoucnost Gruzie.“ Pro národ, který se potýká se svou identitou, spojenectvím a nadějemi svých občanů, nemůže být v sázce nic většího.

Další podrobné zpravodajství a reportáže z první ruky naleznete na platformě Substack a nezávislé žurnalistice, kde Patrick Lancaster sleduje svou práci.

Loading comments...