Josef Karel Šlejhar - Páně vzkříšení (Povídka) (Mluvené slovo CZ)

1 month ago
17

Povídka českého naturalistického spisovatele. Příjemný poslech.

Josef Karel Šlejhar se narodil roku 1864 ve Staré Pace. V dětství byl často nemocný a vychovávala ho převážně jeho babička. Přestože patřil k dobrým studentům, učení v Praze musel přerušit. Opět kvůli zdravotním problémům. Oborem, který nikdy nedokončil byla chemie. V profesním životě zkusil mnohé: pracoval v obchodní bance, v textilním obchodě, v cukrovaru jako chemik a nakonec i hospodařil na zděděném vesnickém statku. Později také učil. I přes nepopíratelnou snahu se Šlejhar po celý život potýkal s existenčními problémy.

Ani v rodinném životě Josef Karel Šlejhar nenalezl velké štěstí. Oženil se s Johannou Nepomuckou, dcerou z bohaté měšťanské rodiny. Celkem spolu měli sedm dětí, ze kterých přežily jen tři. I samotné manželství se postupně řítilo ke špatnému konci. Velké povahové rozdíly obou partnerů a rodinné finanční problémy situaci jen zhoršovaly. Měšťácky založená Johanna se navíc nikdy s životem na vesnici nesmířila. Žila si nad poměry a rodinu ještě více zadlužila. Když se manželská dvojice začala navzájem obviňovat ze smrti svých malých dětí, netrvalo dlouho a přišel rozvod. Šlejhar s dětmi odešel.

Ve snaze plně se osamostatnit se Šlejhar začal věnovat více literární tvorbě. První z jeho povídek vydával v časopisech. Postupně se o jeho tvorbu začínají zajímat ty nejzvučnější dobové magazíny. Z jeho díla poznáváme literární směry naturalismu a symbolismu. Byl především prozaikem. Nejvýznamnější v jeho literární práci jsou povídky. Ty jsou často zasazené do vesnického prostředí. To Šlejhar zobrazuje v těch nejhorších odstínech. Základním znakem pro Šlejharovu tvorbu je autorův předpoklad, že lidský život je provázen utrpením. Mezilidské vztahy vnímá jen s poznamenáním krutostí a nutným ponižováním. Setkáváme se s krutostí v mnoha podobách a Šlejhar vyniká v jejím surovém popisu. K nejznámějším dílům patří knižní prvotina, novela Kuře melancholik. Ta se dočkala i zfilmování. Kromě povídkové tvorby napsal Josef Karel Šlejhar čtyři romány a pokoušel se i o psaní dramatu. Kritiky nebyl nikdy oslavován a mezi ostatními literárními tvůrci byl vnímán spíše jako podivín a outsider. Obecně se Šlejharova tvorba se širším zájmem nesetkává. Přestože je nepopíratelně schopným prozaikem, jeho složitá a naturalistický zatížená tvorba si jen těžko hledá věrného čtenáře.

Loading comments...