František Langer - Kampské válečky (Mluvené slovo CZ)

2 months ago
6

Příběh z Pražských legend, knihy československého spisovatele, dramatika a vojenského lékaře Františka Langera. Příjemný poslech.

František Langer pocházel z židovské rodiny a vyrůstal s dvěma mladšími bratry. Po gymnáziu vystudoval lékařskou fakultu Karlovy univerzity. Praxi získal ve všeobecném lékařství a psychiatrii. Ve volném čase se pobýval v pražských kavárnách, kde se scházel s velkými literárními osobnostmi jeho doby. Znal se s Fráňou Šrámkem, Maxem Brodem i Franzem Kafkou. Spolu s Jaroslavem Haškem a dalšími založil roku 1911 Stranu mírného pokroku v mezích zákona - satirickou politickou stranu. Největší literární vliv na něj ovšem měli jeho dlouholetí přátelé – bratři Čapkové. Samozřejmě patřil do jejich klubu Pátečníků. Krátce po studiích byl Langer odveden na haličskou frontu. To byl začátek jeho dlouho vojenské kariéry. Prvně působil jako plukovní lékař. V roce 1916 následovala ruská fronta, kde byl Langer zajmut. Později vstupuje do československých legií, kde získává hodnost šéflékaře. Po Mnichovské dohodě je označen za nežádoucí osobu a je z armády propuštěn. Langer emigruje přes Polsko do Francie a vstupuje československé zahraniční armády ve funkci šéfa zdravotnictva. Do penze odchází v roce 1949 v hodnosti generála. Válka ho připravila o oba jeho bratry.

Literárně profilovat se Langer začal již v době jeho studií na gymnáziu. Už tehdy přispíval své prvotiny do dobových periodik. V této činnosti pokračoval po většinu svého života a celkem spolupracoval s více než dvaceti z nich. Hlavním obsahem v Langerově tvorbě tvoří kratší prózy a oblast dramatických prací. Přestože Langer rozhodně netrpí nedostatkem témat a jeho dílo můžeme bez ostychu nazvat různorodým, určité předměty zájmu se v jeho pracích objevují častěji a mají pro nás větší význam. Velkým objektem pro jeho dílo byla oblast zločinu a trestu. Dále pak zkoumání lidských hodnot a lidského svědomí. Polarizace je pro Langera vděčným tématem. Jeho vojenská služba se promítla i do jeho tvorby. Čtenář se tak často setkává s motivem života, smrti, vraždy a nenávisti. Důležitou rolí v jeho pracích hraje také láska. Hrdinové v jeho příbězích jsou často lidé na okraji společnosti a hlavním předmětem jejich prostá realita žití. Místem dění je často prostředí městské periferie. Známá je také jeho tvorba pro děti.

Z díla i života Františka Langera je zřejmé, jak moc miloval český národ. V roce 1947 byl jmenován národním umělcem a roku 1995 obdržel in memoriam Řád Tomáše Garrigue Masaryka II. třídy.

Loading comments...