Éric-Emmanuel Schmitt - Návštěvník (Mluvené slovo CZ)

2 months ago
13

Dramatizace slavné divadelní hry. Příjemný poslech.

Asi málokdo by předpovídal pro malého Erica literární budoucnost. Jeho rodiče byli nadáni spíše ve sportovním umu a profesí byli oba učitelé tělocviku. Otec budoucího literáta byl francouzský mistr v boxu a matka šampionka v běhu. Ani ve čtení nenalezl žádnou zálibu ba naopak, spíše ho nesnášel. Síla literatury si ho však ještě v útlém věku dokázala najít a už ho nikdy neopustila. Bylo to v Lyonu na představení Cyrana z Bergeracu. Drama ho tehdy dojalo k slzám. Když v doprovodu matky později hru opouštěl, ukázal prstem na plakát, který inscenaci propagoval: „Chci být jako on!“ řekl. K překvapení matky neukazoval na hlavního herce, ale na jméno autora slavné klasiky Edmonda Rostanda.

Eric-Emmanuel Schmitt nezůstal jen u slov. Začal opravdu psát. Po studiu na lyceu v Lyonu odešel na studia do Paříže. Po své dizertační práci "Diderot a metafyzika" obdrží doktorát ve filozofii. Důležitým momentem pro Schmittův život i jeho tvorbu byla noc 4. února roku 1989. Tehdy se ztratil na expedici po Sahaře a byl nucen sám putovat několik dní bez vody a jídla. Prožije zde něco, co později popíše jako mystický zážitek. Přestože byl pod vlivem ateistické výchovy a celé roky se považoval za agnostika, po této zkušenosti se Schmitt prohlásí za křesťana.

Samotné dílo francouzského tvůrce s belgickým občanstvím je velice široké a jen těžko bychom hledali jen jednu škatulku, kam ho zařadit. Eric-Emmanuel Schmitt je autorem divadelních her, povídek i románu. Jeho vášeň k hudbě ho příměla také přeložit opery Figarovu svatbu a Don Giovanni. Svou stopu zanechal také ve filmové režii. Znát můžeme například snímek "Oskar a růžová paní" (Oscar et la dame rose). Obrovský úspěch vyvolal šestidílný "Cyklus o neviditelném" (Le Cycle de l'invisible), ve kterém se Schmitt pokouší o harmonizaci rozdílných náboženství a kultur. Velké otázky jsou obecně typické pro Schmittovo dílo. Zajímá se o postavení člověka ve světě, naplnění lidského života i hledání lidského štěstí. Cizí mu není ani rovina humoru a satiry.

Drama Návštěvník je možná nejznámějším Schmittovým dílem. Hra se okamžitě stala hitem a i dnes se hraje na celém světě. Setkáváme se v ní s Dr. Sigmundem Freudem v nacisticky obléhané Vídni. Freud se zde setkává s velice zvláštní postavou, která má až podezřele blízko k bohu… Dílo můžeme chápat jako Teodicea. Tedy ospravedlnění Boha ve světě plném hrůz a všudypřítomného zla.

Eric-Emmanuel Schmitt patří mezi nejpřekládanější současné francouzsky píšící autory. Jeho dramata se hrají po celém světě a je držitelem celé řady ocenění za svoje celoživotní dílo. Značné obliby se těší jeho hry i u nás.

Loading comments...