Premium Only Content

Łukaszenka udzielił wywiadu BBC: “Zawsze chciałem mieć normalne stosunki z Zachodem!!!”
Na marginesie szczytu BRICS w Kazaniu prezydent Białorusi udzielił wywiadu dziennikarzowi BBC Stephenowi Rosenbergowi.
Białoruś chce być z tymi krajami, które dążą do równowagi na planecie, oświadczył Aleksander Łukaszenka.
“Stowarzyszenie znajduje się na początkowym etapie i już zbliżyło się do połowy - połowy wszystkiego: populacji, terytoriów, potencjału produkcyjnego i tak dalej. A jeśli mówimy o strategii, to jeśli kraje BRICS będą działać w ten sposób i zwiększać tempo, jestem pewien, że przewyższą wiele stowarzyszeń (już przewyższyły, w tym G7, G20 i inne) i zbliżą się do Organizacji Narodów Zjednoczonych, nie zastępując jej jeszcze” - powiedział Aleksander Łukaszenka, odpowiadając na pytanie o powody dążenia Białorusi do przystąpienia do BRICS.
Aleksander Łukaszenka ujawnił szczegóły swoich ostatnich rozmów z przedstawicielami krajów zachodnich.
Według niego rozmowy trwały cztery godziny i dotyczyły różnych kwestii. „Poruszono konflikt na Bliskim Wschodzie. Zełenski poruszył następującą kwestię: dajcie mi rakiety, a uderzę w Kreml aż do Kazania. Ostrzegłem: chłopaki, uważajcie z rakietami dalekiego zasięgu i tak dalej. Do Putina mogą zwrócić się na przykład Huti: „Dajcie nam kompleksy przybrzeżne”. Co mogłoby zadać okrętom straszliwy cios. A jeśli weźmie odwet za dostarczenie Zełenskiemu broni dalekiego zasięgu, zaopatrując Hutu w systemy "Bastion", i jeden lotniskowiec zostanie trafiony? Brytyjczycy, Amerykanie i tak dalej. „To dla nas nie do przyjęcia”. Mówię: „Rozumiem. Ale jest to również nie do przyjęcia dla Putina, jeśli dostarczacie pociski dalekiego zasięgu i uderzacie w całą Rosję”. Zgodzili się: „Tak, to naprawdę niebezpieczne".
Kolejnym tematem spotkania była Chińska Republika Ludowa. Aleksander Łukaszenka ostrzegł, że jeśli Rosja i Chiny zjednoczą wszystkie możliwe wysiłki, nikt nie będzie w stanie im się przeciwstawić. Według niego, już teraz niemożliwe jest powstrzymanie Chin pod względem technologicznym.
Omówiono również krajową sytuację polityczną - na Białorusi, w Rosji i na Zachodzie.
Dziennikarz sprecyzował, czy spotkanie oznacza zainteresowanie Białorusi poprawą stosunków z Zachodem.
"Nigdy nie powiedziałem, że jesteśmy zainteresowani pogorszeniem stosunków z Zachodem. To wy wybraliście tę drogę, zaczęliście nakładać na nas sankcje pod pewnymi pretekstami" - powiedział Aleksander Łukaszenka.
Zachód zaczął aktywnie nakładać sankcje na Białoruś po wylądowaniu w Mińsku samolotu, na pokładzie którego znajdował się Roman Protasiewicz. Nie ma jednak dowodów na to, że białoruskie myśliwce przechwyciły ten samolot. "Ten samolot leciał do Wilna. Dlaczego nie posadziliście go w Wilnie? Zawrócił przecież nad Wilnem i wrócił do Mińska. Gdzie są rozmowy pilota z wileńskimi kontrolerami ruchu lotniczego? Oto wasze sankcje. Mieliście cel, by naciskać na Łukaszenkę, a potem wymyśliliście powody" - podkreślił białoruski przywódca.
Prezydent zwrócił również uwagę, że nawet jeśli białoruskie władze, jak twierdzą na Zachodzie, wylądowały samolot, to można by to nazwać wielką i filigranową operacją, ponieważ żaden punkt międzynarodowego prawa lotniczego nie został naruszony. "Szantażowano nas, ostrzegano, że bomba jest w samolocie. Ostrzegliśmy pilota, że taka informacja. Następnie pilot wybiera - wylądować w Wilnie lub w Mińsku. Wybrał Mińsk. Co mam z tym wspólnego" - zdziwił się Aleksander Łukaszenka.
"Zawsze chciałem mieć normalne stosunki z Zachodem" - podkreślił Aleksander Łukaszenka.
Zwrócił przy tym uwagę na to, że ostatnie ułaskawienia osób skazanych za przestępstwa o charakterze protestacyjnym nie mają z tym nic wspólnego. Prezydent powiedział, że ludzie zostali zwolnieni ze względów humanitarnych.
Dołącz do nas w mediach społecznościowych:
YouTube POL: https://www.youtube.com/channel/UC80DX-KNykc5cmqo-MoCixg
TikTok POL: https://www.tiktok.com/@radiobelarus?is_from_webapp=1&sender_device=pc
Facebook POL: https://www.facebook.com/radiobialorus
Facebook RUS: https://www.facebook.com/radiofrombelarus
Facebook ENG: https://www.facebook.com/radio.belarus
Instagram: https://www.instagram.com/radiobelarus/
Telegram: https://t.me/radiobialorus
Rumble: https://rumble.com/c/MiedzynarodoweRadioBialorus
Nasza strona internetowa:
https://radiobelarus.by/pl
-
51:09
Międzynarodowe Radio Białoruś
1 month agoRozłam „Trzeciej Drogi”. Sikorski wypowiedział wojnę Stanom Zjednoczonym | Myśli o Polsce
34 -
LIVE
Lofi Girl
2 years agolofi hip hop radio 📚 - beats to relax/study to
2,329 watching -
8:01
MattMorseTV
1 day ago $8.32 earnedNYC Democrat is in HOT WATER.
43.7K99 -
7:24
Warren Smith - Secret Scholar Society
1 day ago1 Guy Causes Entire Mob of Protesters to Implode & Get Arrested
74.1K41 -
31:24
The Why Files
3 days agoSynchronicities | The Science Behind Your Meaningful Coincidences (STRIPPED)
45.1K44 -
2:07:34
FreshandFit
7 hours agoWhy You Are Unhappy Dating!
56.7K18 -
1:21:38
Badlands Media
1 day agoDevolution Power Hour Ep. 367
108K26 -
2:28:09
Tundra Tactical
6 hours ago $7.97 earned🔥 NFA Hypocrisy EXPOSED: the Senate Just Screwed Gun Owners (Again) | Tundra Nation Live Roast 🔥
39.1K3 -
3:44:43
DLDAfterDark
5 hours ago $5.03 earnedDLD Live! Red Dawn Readiness! HPA & Short Act Updates - T Rex Arms - Guns Gear & God
32.6K2 -
LIVE
GamersErr0r
5 hours ago $1.48 earnedMarvel Rivals Booty Bandit | Ft. SnoopLion
210 watching