Postmodernistyczna Religia i Wiara w Sprawiedliwość Społeczną

2 months ago
68

James Lindsay: Pozwólcie, że narysuję kontekst, dlaczego mówię o religii, spędziłem kilka lat studiując psychologię religii, oraz psychologię moralności skupiając się na aspekcie badawczym. Opowiem o religii z tej właśnie optyki.
Religia to nie zwykle trudny konstrukt do zdefiniowania, są to zwykle sposoby tworzenia struktur znaczeniowych, ale w swojej istocie jako takie struktury nadawania znaczenia działają definiując społeczność.
Opierają się pismach lub doktrynach w definiowaniu obowiązujących struktur moralnych i są stosowane w celu określenia, kształtowania i egzekwowania granic danej wspólnoty. Wspólnoty te najczęściej nazywane są wspólnotami moralnymi wyposażając je w dogmat, doktrynę czy formę świętych tekstów konstytuując ich ideologię.
Religie ewoluują wraz z kulturami ludzkimi, mając na celu rozwiązywanie określonych problemów moralnych czy społecznych, wspólne wszystkim ludziom. Mamy swoje potrzeby, potrzebujemy porządku, struktury społecznej, potrzebujemy zrozumieć nasze miejsce i rolę w społeczności, jak nawigować w relacjach społecznych. Mają one specyficzne cechy.
Wykazują tendencję do skupiania się na czystości moralnej, naszej grupy, tendencję do demonizowania grup zewnętrznych, a szczególnie demonizowania heretyków, albo bluźnierców, każdego, kto ma odwagę wyjść daleko poza tę dogmatyczną często strukturę przekonań, co jest dla niej zagrożeniem. Często są oni ekskomunikowani.
Tego typu struktury są bardzo widoczną cechą religii. To, co widzimy i co może pomóc wytłumaczyć, niektóre elementy, które widzimy w ruchach politycznych na prawicy, na lewicy i w ramach mniejszych frakcji, zaczynamy dostrzegać sytuację w której ludziom brakuje religii zaczynają ją poszukiwać i odtwarzać jej podstawowy kształt. Nakładają ekskomuniki, ferują czystość, osądzają i palą na stosach apostatów, heretyków.

https://wybudzeni.com/2024/10/20/religia-postmodernistyczna-i-wiara-w-sprawiedliwosc-spoleczna/

Loading 2 comments...