Łukaszenka: „Interesuje mnie sytuacja na granicy!”

9 months ago
10

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka spotkał się 16 września z przewodniczącym Państwowego Komitetu Celnego Władimirem Orłowskim, aby wysłuchać jego sprawozdania.

Prezydent poruszył szereg kwestii dotyczących zapewnienia tranzytu ładunków i pomocy przedsiębiorstwom w ramach ograniczeń nałożonych przez Zachód i reorientacji na kierunek wschodni. Drugą kwestią jest sytuacja z płatnościami i uzupełnianiem budżetu poprzez pracę organów celnych. Trzecią kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa - walka z przemytem.

„Interesuje mnie sytuacja na granicy z punktu widzenia naszych organów celnych. Pamiętam swoją służbę na granicy w czasach sowieckich. I tak pomyślałem przed naszym spotkaniem, że organy celne, a także straż graniczna, dziś służą już w zupełnie innych warunkach. Zwłaszcza celnicy - powiedział głowa państwa. - Teraz jest o wiele więcej pracy, zwłaszcza po tym, jak pojawiły się problemy z Zachodem. W końcu przeorientowaliśmy naszą gospodarkę na Wschód. Jaka jest teraz sytuacja w związku z reorientacją przepływów towarowych na Wschód i jak działają służby celne?”

Aleksander Łukaszenka zauważył, że Państwowy Komitet Celny robi wiele, aby pomóc białoruskim przedsiębiorstwom i mieszkańcom w organizacji handlu. „Jak wygląda sytuacja z tranzytem naszych ładunków i w jaki sposób służby celne są zaangażowane w tę pomoc dla naszych przedsiębiorstw w ogóle?” - zapytał.

Aleksander Łukaszenka wymienił drugą kwestię - płatności celne i uzupełnienie budżetu kraju - jako jedną z najważniejszych. - Zawsze jest najważniejsza. Prezydent zapytał o dynamikę w tym zakresie w porównaniu z poprzednimi okresami i rokiem ubiegłym.

„Trzecia to kwestia bezpieczeństwa. Służba celna odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa - zarówno państwa, jak i naszych obywateli. Co mamy z przemytnikami?” - nakreślił pytanie Aleksander Łukaszenka.
Zapytał również Władimira Orłowskiego o jego przyszłe poglądy na sytuację na granicy białorusko-ukraińskiej i w kierunku zachodnim. W szczególności głowa państwa zwrócił uwagę na „szaleństwo” sąsiadów na zachodzie, którzy podjęli szereg decyzji o zamknięciu punktów kontrolnych. W ten sposób na białoruskiej granicy funkcjonuje obecnie tylko pięć z 26 drogowych punktów kontrolnych - po dwa na kierunkach polskim i litewskim oraz jeden na łotewskim.

„Oczywiście, można by to odrzucić, mówiąc, że nałożono sankcje, nie handlujemy z Zachodem tak jak kiedyś. Ale Białoruś jest krajem tranzytowym. Dlatego ta ocena jest dla nas ważna. Jak wypadają południowe i zachodnie granice w porównaniu? Pański punkt widzenia, pańska perspektywa, zwłaszcza w kontekście przyszłości” - powiedział Prezydent.

Białoruskie służby celne stały się bardziej mobilne i bardziej dostępne dla krajowego biznesu. Oświadczył o tym przewodniczący Państwowego Komitetu Celnego Władimir Orłowski.

Obecnie na białoruskiej granicy funkcjonuje tylko 5 z 26 drogowych punktów kontrolnych: po dwa na kierunku polskim i litewskim oraz jeden na kierunku łotewskim.

Według Władimira Orłowskiego, zamknięcie punktów kontrolnych i celowe utrudnianie przepływu białoruskich towarów przez kraje sąsiednie z pewnością zmieniło sytuację celną.

„Zmieniamy nasze technologie i podejście w tym zakresie. Najważniejszą rzeczą jest wspieranie naszych przedsiębiorstw w jak największym stopniu, pomagamy zmienić logistykę na Wschodzie. Logistyka stała się bardziej złożona, wieloetapowa. Zmieniamy nasze technologie tak, abyśmy mogli odprawiać ładunki z dowolnego punktu celnego, w którym jest wolny celnik. Stosujemy te technologie przez cały czas. Co więcej, jeśli istnieje potrzeba odprawy w nocy, mamy całodobowe punkty, które odprawiają każdy ładunek. Służba celna stała się bardziej mobilna i bardziej dostępna dla naszej działalności” - podkreślił przewodniczący PKC.

Dołącz do nas w mediach społecznościowych:
YouTube POL: https://www.youtube.com/channel/UC80DX-KNykc5cmqo-MoCixg
TikTok POL: https://www.tiktok.com/@radiobelarus?is_from_webapp=1&sender_device=pc
Facebook POL: https://www.facebook.com/radiobialorus
Facebook RUS: https://www.facebook.com/radiofrombelarus
Facebook ENG: https://www.facebook.com/radio.belarus
Instagram: https://www.instagram.com/radiobelarus/
Telegram: https://t.me/radiobialorus
Rumble: https://rumble.com/c/MiedzynarodoweRadioBialorus

Nasza strona internetowa:
https://radiobelarus.by/pl

Loading comments...