Łukaszenka: "Białoruś otrzymała pozytywną ocenę od Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa!!!"

9 months ago
24

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka przyjął raport od Stałego Przedstawiciela Białorusi w ONZ Walentina Rybakowa.

“Wspieraliśmy tę organizację i będziemy ją wspierać. Jesteśmy jednym z krajów założycielskich ONZ. Widzimy wady, ale nie są to wady sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa) i organizacji. A nasze konkretne, bo ONZ jest organem zbiorowym. Każdy ma swój głos, swoją opinię. Ma prawo głosować w taki czy inny sposób. Tak czy inaczej mówić. Rozumiemy to doskonale, ale będziemy pracować nad tym, aby ONZ była bardziej efektywna" - powiedział szef państwa.

Aleksander Łukaszenka podkreślił, że decyzje podejmowane w ONZ powinny być sprawiedliwe dla wszystkich. "A nie tak, jak to się dzieje teraz dzięki polityce, którą prowadzi Zachód, przede wszystkim USA, wykorzystując swoją dominującą przewagę w gospodarce, finansach. Dlatego jesteśmy za Organizacją Narodów Zjednoczonych. Będziemy wspierać wszystkie inteligentne inicjatywy, które są zgodne z naszym rozumieniem sprawiedliwego porządku świata, wielobiegunowości na świecie i tak dalej. W tym kierunku będziemy działać" - zaznaczył Prezydent.

Oświadczył również, że wszystkie białoruskie inicjatywy ludzkie wysunięte na platformie ONZ nie stają się mniej istotne dla społeczności światowej. "Wręcz przeciwnie, bardzo znaczące. Będziemy się ich również trzymać" - powiedział Aleksander Łukaszenka.

Walentin Rybakow zauważył, że pomimo ogromnego znaczenia dla Białorusi udziału w różnych strukturach integracyjnych na różnych międzynarodowych platformach, ONZ jest jedyną uniwersalną organizacją międzynarodową, w której reprezentowane są wszystkie państwa świata. "To dla nas ogromna szansa, z której aktywnie korzystamy, aby przekazać naszą pozycję. Aby głos Białorusi został wysłuchany we wszystkich sprawach, które są dla nas priorytetem" - powiedział.

Prezydent zauważył, że niedawno spotkał się z António Guterresem.Odbyła się ciekawa rozmowa, ciekawe spotkanie. Interpretowały ją różnie niektóre media, zwłaszcza w Internecie. Na przykład, że Guterres zgłosił nam jakieś pretensje “Nie zgłoszono wobec nas żadnych pretensji. Wręcz przeciwnie, otrzymaliśmy pozytywną ocenę" - powiedział szef państwa.

"Co nam ocena... Widzimy, co się dzieje, zwłaszcza tam, w miejscu Twojego pobytu. Teraz oceniamy odpowiednio "demokrację" światową, i naszego hegemona i tak dalej. Ale to są ich pytania" - dodał białoruski przywódca.

Stały przedstawiciel Białorusi przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Walentyn Rybakow powiedział po swoim raporcie szefowi białoruskiego państwa Aleksandrowi Łukaszence, dlaczego Białoruś uważa sankcje nałożone na nią przez kraje zachodnie za nielegalne i czy warto czekać na jakiekolwiek działania na szczeblu ONZ w tym zakresie.

Dyplomata ogólnie zwrócił uwagę na ogromne znaczenie ONZ jako uniwersalnej organizacji międzynarodowej, w której reprezentowane są wszystkie państwa świata.
"Daje nam to możliwość współpracy z praktycznie wszystkimi krajami, aby spróbować przekazać nasze stanowisko w kwestiach priorytetowych dla Białorusi" - powiedział.

Według Walentina Rybakowa, wiele pracy poświęca się przeciwdziałaniu nielegalnym jednostronnym sankcjom.
"Jednocześnie należy absolutnie jasno zrozumieć, że nie możemy i nigdy nie będziemy mogli i nie powinniśmy żądać od ONZ zniesienia sankcji. To nie są sankcje ONZ. Dlatego nazywa się je jednostronnymi środkami przymusu. Są to środki podejmowane przez konkretne państwo lub grupę państw. Nie są to sankcje międzynarodowe. Dlaczego słusznie nazywamy je nielegalnymi? Są one bezpośrednim rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego, Karty Narodów Zjednoczonych oraz wszelkich możliwych praw człowieka. Tylko sankcje przyjęte decyzją Rady Bezpieczeństwa ONZ są zgodne z prawem. Wszystkie inne sankcje są nielegalne" - wyjaśnił dyplomata.

W związku z tym celem działań antysankcyjnych w ONZ jest informowanie społeczności międzynarodowej o najpoważniejszych konsekwencjach nałożenia takich sankcji. Co więcej, konsekwencje te są często najbardziej wrażliwe nie tyle dla Białorusi, co dla innych państw.

"Zwłaszcza w kontekście trudności, jakich doświadczamy w eksporcie nawozów potasowych i biorąc pod uwagę skalę głodu na naszej planecie, głównie na Globalnym Południu. Skala i wpływ tych zakazów są odczuwalne wszędzie. Mówią nam o tym nasi partnerzy z odpowiednich krajów" - powiedział Walentin Rybakow.

Dołącz do nas w mediach społecznościowych:
YouTube POL: https://www.youtube.com/channel/UC80DX-KNykc5cmqo-MoCixg
TikTok POL: https://www.tiktok.com/@radiobelarus?is_from_webapp=1&sender_device=pc
Facebook POL: https://www.facebook.com/radiobialorus
Facebook RUS: https://www.facebook.com/radiofrombelarus
Facebook ENG: https://www.facebook.com/radio.belarus
Instagram: https://www.instagram.com/radiobelarus/
Telegram: https://t.me/radiobialorus
Rumble: https://rumble.com/c/MiedzynarodoweRadioBialorus

Nasza strona internetowa:
https://radiobelarus.by/pl

Loading comments...