Finlandia rozpoczyna kampanię szczepień przeciwko ptasiej grypie

5 months ago
260

Finlandia rozpoczyna kampanię szczepień przeciwko ptasiej grypie
Finlandia oferuje szczepienia przeciwko ptasiej grypie „wybranym grupom ludzi”. Celem są szczególnie pracownicy rolni.

Zaczyna się: Finlandia przygotowuje się do rozpoczęcia kampanii szczepień przeciwko ptasiej grypie – początkowo skierowanej do osób „narażonych na kontakt ze szczepem ptasiej grypy rozprzestrzeniającym się wśród zwierząt gospodarskich i dzikich zwierząt”.

Jedynie fińskie Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że jest to prawdopodobnie pierwszy kraj na świecie, który to zrobił. Szczepionka ledwo została przetestowana i została zatwierdzona kilka miesięcy temu, zanim pojawiły się jakiekolwiek oznaki ptasiej grypy.

Nowo zatwierdzona substancja
Kampania skierowana jest do pracowników gospodarstw rolnych, lekarzy weterynarii, naukowców badających wirusa oraz osób pracujących na fermach futrzarskich, w których hoduje się takie zwierzęta, jak norki i lisy, oraz w miejscach, w których wystąpiły ogniska choroby.

Urzędnik Ministerstwa Zdrowia wyjaśnił dalej, że kraj oczekuje na przybycie 20 000 dawek i że zastosuje je „gdy tylko szczepionki będą w kraju”. Decyzja wynika z „obawy, że im więcej gatunków ssaków zakaża wirus i im więcej komórek ludzkich zakaża, tym większe jest prawdopodobieństwo, że stanie się większym zagrożeniem dla ludzi”. Byłoby zaskakujące, gdyby Finlandia pozostała jedynym krajem UE, który zdecydował się na ten krok.

Szczepionkę do stosowania w Finlandii opracowano przeciwko innemu wirusowi ptasiej grypy, zwanemu H5N8. Naukowcy twierdzą jednak, że jest on nadal skuteczny – przeciwko H5N1, chociaż WHO ostrzega obecnie przed H5N2. Działa to jednak również przeciwko temu, ponieważ głównym celem jest hemaglutynina, składnik szczepionki – część H.

Czy powiedzą także pracownikom gospodarstw rolnych, jak przebiegły testy szczepionek? Niewiele wiadomo na temat szczepionki, która została zatwierdzona w Europie 8 miesięcy temu. Ulotka dołączona do opakowania nie zawiera żadnego profilu skutków ubocznych.

Zamiast tego wymienione poważne działania niepożądane pochodzą ze szczepionki H1N1 (grypa sezonowa), która zawiera również MF59, adiuwant również występujący w tej szczepionce. Po zatwierdzeniu substancji nie są dostępne żadne dane dotyczące szczepionki H5N8.

Naukowiec medyczny Meryl Nass opublikował listę działań niepożądanych zgłoszonych po wprowadzeniu do obrotu szczepionki przeciw grypie pandemicznej H1N1 podobnej do „szczepionki przeciw grypie odzwierzęcej Seqirus H5N8” i zawierającej taką samą ilość adiuwanta MF59C.1 i zatwierdzonej do stosowania u dzieci w wieku od 6 miesięcy, dorośli i osoby starsze. Częstotliwość występowania działań niepożądanych nie jest oczywiście określona.

Jest mało prawdopodobne, że lista zostanie przedstawiona fińskim pracownikom rolnym. Wreszcie istnieje tylko niewielki wybór możliwych skutków ubocznych:

Choroby układu krwionośnego i limfatycznego

Limfadenopatia.

Zaburzenia układu odpornościowego

Reakcje alergiczne, anafilaksja, w tym duszność, skurcz oskrzeli, obrzęk krtani, w rzadkich przypadkach aż do wstrząsu.

Zaburzenia układu nerwowego

Ból głowy, zawroty głowy, senność, omdlenia. Zaburzenia neurologiczne, takie jak nerwobóle, parestezje, drgawki i zapalenie nerwu.

Zaburzenia serca

kołatanie serca, tachykardia.

Zaburzenia układu oddechowego

Kaszel.

Cóż, proszę bardzo, komu się to podoba...

Loading 1 comment...