165. Zoom - PRAVICA DO VARNOSTI JE PRISILNA PRAVICA

Streamed on:
34

Za srečENA GLOBALNA VARNOST
Nacionalna varnost največji sovražnik transnacionalnosti

V času, ko se svet sooča z neštetimi izzivi, je tema globalne varnosti postala bolj aktualna kot kadarkoli prej. Pandemija COVID-19 je razkrila vrsto pomanjkljivosti v sistemih nacionalne varnosti in nas prisilila, da se vprašamo, ali je nacionalizem največji sovražnik transnacionalnosti. V Sloveniji, kjer je vladna politika na prelomnici sprejemanja novih zakonskih pooblastil policije, se ta vprašanja še posebej ostro postavljajo.

Pandemija COVID-19 je s seboj prinesla val ukrepov, ki so pogosto presegali zakonska pooblastila. Državljani Slovenije, kot tudi drugod po svetu, so se soočili z omejitvami svobode gibanja, kaznimi za nespoštovanje pravil in občutkom, da so podvrženi nepravičnim globalnim naročilom. Policija, ki naj bi varovala državljane, se je pogosto znašla v vlogi izvrševalca ukrepov, ki jih ni znala pojasniti ali upravičiti. Ti ukrepi so se mnogim zdeli ne samo nepravični, temveč tudi neustavni in neskladni z osnovnimi načeli svobode in demokracije. Ustava Republike Slovenije, zakonodaja in uredbe, ki urejajo delovanje policije in drugih organov pregona, so temeljni pravni okvirji, ki naj bi zagotavljali varnost državljanov in države. Kljub temu pa se je med pandemijo pokazalo, da so ti okvirji pogosto presegli svoja pooblastila v imenu globalnih interesov. Mednarodne pogodbe in resolucije, kot so tiste v okviru Agende 2030, so postale vodilo za sprejemanje odločitev, ki niso vedno v skladu z nacionalnimi interesi.

Filozofsko gledano, se postavlja vprašanje, ali nacionalizem resnično nasprotuje transnacionalnosti. Nacionalizem, ki temelji na ljubezni do svoje domovine in zaščiti njenih interesov, lahko postane sovražnik globalnih ukrepov, če ti ukrepi presegajo meje razumnosti in pravne utemeljenosti. Transnacionalnost, ki vključuje sodelovanje med državami in spoštovanje mednarodnih norm, je lahko koristna, če je usmerjena v skupno dobro. Vendar pa, ko globalne odločitve ogrožajo nacionalne interese in pravice državljanov, se postavlja vprašanje legitimnosti teh ukrepov. Na diplomatski ravni je ključnega pomena, da države najdejo ravnotežje med nacionalno varnostjo in globalnimi pritiski. Varnost države in varnost državljanov ne smeta biti žrtvovana na oltarju globalnih interesov. Države, vključno s Slovenijo, morajo vzpostaviti dialog, ki temelji na spoštovanju nacionalnih zakonodaj in mednarodnih dogovorov, pri čemer se upošteva tudi svoboda in pravice posameznikov.

Smrdi po tiraniji?

Ko se ozremo na trenutne razmere, ne moremo prezreti občutka, da nekatere odločitve varnostnih agenicj v Sloveniji dišijo po tiraniji. Sprejemanje novih zakonskih pooblastil policije v Sloveniji, ki so usklajena z globalističnimi cilji, vzbuja zaskrbljenost. Ta pooblastila lahko, če niso pravilno uravnotežena, privedejo do preseganja pooblastil in omejevanja svobode državljanov. Zato je nujno, da se odločevalci zavedajo te nevarnosti in delujejo v skladu z načeli pravne države, spoštovanja človekovih pravic in demokracije. Soočanje z globalnimi izzivi zahteva premišljeno in uravnoteženo politiko, ki upošteva tako nacionalne kot globalne interese, ne da bi pri tem žrtvovala temeljne pravice in svoboščine posameznikov. Le tako bomo lahko zgradili svet, kjer sta varnost in svoboda v ravnovesju, kjer se bomo lahko pogledali v oči, se pozdravili, skupaj nasmejali in ne nasprotno.o je potrebna svoboda, za svobodo je potreben pogum.

Loading comments...