Łukaszenka: Możemy wesprzeć Azerbejdżan w sposób, w jaki nikt inny na świecie tego nie zrobi!!!

15 days ago
22

Spotkanie Prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki z Prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem odbyło się w pałacu azerbejdżańskiego przywódcy „Zagulba”.

Zgodnie z protokołem negocjacje poprzedzone byłe uroczystymi wydarzeniami z udziałem kompanii honorowej i odegraniem hymnów narodowych. W uroczystości udział wzięli także członkowie delegacji. Kolejną obowiązkową tradycją to ceremonia fotografowania obu przywódców. Dopiero potem głowy państw udali się na negocjacje.

W pierwszej kolejności Aleksander Łukaszenka i Ilham Alijew spotkali się w formacie jeden na jednego, po czym dołączyli do nich delegacje i negocjacje toczyli się w rozszerzonym formacie.

„Nie mamy zamkniętych tematów, wszystko jest otwarte. Gdyby ktoś usłyszał, o jakich sprawach rozmawiamy, pomyślałby: jakie mamy relacje. Najmilsze, najbliższe. Komunikujemy się jak bracia, tak samo rozumiemy świat i dokąd on zmierza,” – zauważył Aleksander Łukaszenka.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka zaoferował Azerbejdżanowi pomoc w powojennej odbudowie terytoriów. Głowa państwa podkreślił, że po zakończeniu działań wojennych najważniejsza i najtrudniejsza jest odbudowa i rozwój terytoriów.

Prezydent zauważył, że prace te będą wymagały dużo czasu i dużo pracy. Białoruś – powiedział – jest gotowa udzielić wsparcia w tym kierunku.

„Technika, agro-miasta, miejsca pracy, – jeśli są odpowiednie, jeśli nasz sprzęt może tu być obecny i pracować...” – powiedział Aleksander Łukaszenka.

Ilham Alijew powiedział, że obaj przywódcy przeprowadzili szczegółową rozmowę w wąskim gronie na temat wielu kwestii dwustronnych oraz regionalnych i międzynarodowych. Potwierdzono strategiczny charakter stosunków między oboma krajami.

Mówiąc o perspektywach dalszej współpracy między Białorusią i Azerbejdżanem, Ilham Alijew podkreślił, że widzi ogromny potencjał dla rozwoju współpracy, w tym dla zwiększenia obrotów handlowych, kontynuacji i rozszerzenia współpracy przemysłowej. Zauważył, że Azerbejdżan byłby zadowolony, gdyby białoruskie firmy i przedsiębiorstwa uczestniczyły w powojennej odbudowie terytoriów.

Białoruś może wesprzeć Azerbejdżan w sposób, w jaki nikt inny na świecie tego nie zrobi, Aleksander Łukaszenka powiedział reporterom po negocjacjach.

Głowa państwa przypomniał, że Białoruś i Azerbejdżan wdrażają mapę drogową rozwoju współpracy dwustronnej.

Według Aleksandra Łukaszenki, są projekty, które należy nie tylko opracowywać, ale i realizować. Jednym z nich jest wspólna produkcja kompleksowych nawozów.

„Uzgodniliśmy wspólną produkcję kompleksowych nawozów mineralnych. Co tu zwlekać? Trzeba produkować kompleksowe nawozy mieszane i rozpoczynać od rynku wewnętrznego, aby Azerbejdżan gdzieś nie prosił o jakieś nawozy, ale tutaj produkować. Mamy technologię, jesteśmy gotowi to zrobić i zapewnić cały region, a region jest kolosalny: Iran, Pakistan, Indie - zużywają ogromne ilości nawozów mineralnych,” - powiedział Aleksander Łukaszenka.

„Omówiliśmy wszystkie kwestie, nie było tematów zamkniętych. To nie tylko sprzęt MTZ – wspólna produkcja, ale także wspólna produkcja sprzętu MAZ, sprzętu przeciwpożarowego (wymiana starych wind w domach radzieckich) – zachowaliśmy tę produkcję i jesteśmy gotowi tutaj produkować ten sprzęt wraz z naszymi azerbejdżańskimi przyjaciółmi” – powiedział Aleksander Łukaszenka.

Azerbejdżan zainteresowany jest także produkcją mobilnego sprzętu kolejowego – zarówno platform, jak i cystern. Białoruś jest gotowa podzielić się swoimi doświadczeniami w tym zakresie.

Równie ważnym obszarem jest współpraca w rolnictwie. Należą do nich dostawy elitarnych ras bydła z Białorusi, budowa miast rolniczych i infrastruktury, tworzenie kompleksów mleczarskich oraz rozwój gospodarstw rolnych. Dotyczy to zwłaszcza terytoriów wymagających odrodzenia, zauważył głowa państwa.
Tradycyjnym obszarem współpracy Białorusi i Azerbejdżanu są dostawy drewna. Co więcej, teraz strona białoruska jest gotowa pójść jeszcze dalej i budować drewniane domy na odrodzonych ziemiach Azerbejdżanu.

„Jeśli chodzi o farmaceutyki, już jutro jesteśmy gotowi rozpocząć dostawę tych leków, których potrzebujecie, i stworzyć tutaj wspólną produkcję leków i leków weterynaryjnych, które umiemy produkować na Białorusi” – powiedział Aleksander Łukaszenka.

Dołącz do nas w mediach społecznościowych:
YouTube POL: https://www.youtube.com/channel/UC80DX-KNykc5cmqo-MoCixg
TikTok POL: https://www.tiktok.com/@radiobelarus?is_from_webapp=1&sender_device=pc
Facebook POL: https://www.facebook.com/radiobialorus
Facebook RUS: https://www.facebook.com/radiofrombelarus
Facebook ENG: https://www.facebook.com/radio.belarus
Instagram: https://www.instagram.com/radiobelarus/
Telegram: https://t.me/radiobialorus
Rumble: https://rumble.com/c/MiedzynarodoweRadioBialorus

Nasza strona internetowa:
https://radiobelarus.by/pl

Loading comments...