Łukaszenka: Przeciwnicy próbują odizolować nas od zaawansowanych technologii, ale idziemy do przodu!

23 days ago
41

Na posiedzeniu Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej w Moskwie Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka nazwał rozwój stowarzyszenia integracyjnego w ciągu pierwszych 10 lat sukcesem i wskazał na kwestie w różnych obszarach, nad których rozwiązaniem strony muszą jeszcze popracować.

Według niego podjęte działania obiektywnie przyczyniły się do wzrostu wzajemnej wymiany handlowej państw-członków EUG. Na koniec 2023 roku jej dynamika wyniosła prawie 105%. W liczbach bezwzględnych – około 90 miliardów dolarów i to pomimo utrzymującej się trudnej sytuacji na rynkach światowych.

„Ale najważniejsze jest to, że nauczyliśmy się lepiej słyszeć siebie nawzajem. Gdybyśmy byli osobno, ani wzrost PKB, ani wzrost realnych dochodów ludności nie byłyby możliwe. I nie wszyscy sami byliby w stanie utrzymać swoją suwerenność. Oczywiście wiele zostało zrobione” – powiedział Aleksander Łukaszenka.

Jednocześnie Prezydent stwierdził, że pytania i wyzwania w budownictwie integracyjnym nie zmniejszyły się.

Głowa państwa przypomniał, że w ubiegłym roku zapadły zasadnicze decyzje dotyczące finansowego wsparcia współpracy przemysłowej. Mimo to nie zaobserwowano jeszcze poważnej aktywności gospodarczej.

„Jednocześnie chciałbym jeszcze raz zauważyć, że praca pod presją sankcji wymaga natychmiastowych decyzji. Przywódcy krajów uczestniczących w większości podejmują takie decyzje szybko, jednak nie zawsze są one szybko wdrażane” – zauważył białoruski przywódca. „Chciałbym zwrócić uwagę wszystkich obecnych, że taka opieszałość naprawdę wpływa na wyniki finansowe naszych przedsiębiorstw i prowadzi do zaostrzenia konkurencji ze strony krajów trzecich”.

W związku z wprowadzeniem nowego mechanizmu finansowego wsparcia współpracy przemysłowej Aleksander Łukaszenka zwrócił się do Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej z prośbą o inicjatywne włączenie się w tę pracę i zorganizowanie współpracy zarówno w zakresie branż, jak i z udziałem stowarzyszeń biznesowych i stowarzyszeń państw-członków Unii.

Według Prezydenta wolumen zamówień rządowych w krajach EUG wynosi prawie 200 miliardów dolarów. W rzeczywistości państwa jako nabywcy towarów, robót, usług w pełni zarządzają tym rynkiem, a także określają zasady zakupów i kanały pozyskiwania.

Jednocześnie stwierdził, że w tej dziedzinie nadal utrzymuje się protekcjonizm narodowy: w rzeczywistości rynek nie jest chroniony przed importem z krajów trzecich, które stanowią prawie dwie trzecie zamówień rządowych EUG, ale przed towarami i usługami wytwarzanymi w krajach Unii.

„Kwestia rozszerzenia wzajemnego udziału w zamówieniach rządowych wymaga pilnego rozwiązania, ponieważ jest ściśle związana z substytucją importu i suwerennością technologiczną. A na tym w zasadzie polega nasze bezpieczeństwo i niezależność” – zapewnił głowa państwa.

Prezydent zwrócił uwagę na ogólnie dobrze skoordynowane prace w tym obszarze zarówno na poziomie krajowym, jak i ponadnarodowym: „Udało nam się znaleźć rozwiązania w zakresie alternatywnych tras dostaw towarów, zgodzić się na realizację przeładunków, i uzgodnić nowe warunki przekraczania granic.”

Aleksander Łukaszenka zwrócił jednak uwagę na potrzebę utworzenia przez EUG stałego kanału wymiany informacji z krajami SOW, przede wszystkim z Chinami. Jest to konieczne dla bardziej precyzyjnego zarządzania przepływami ładunków i organizacji sprawnego funkcjonowania przejść granicznych.

W dziedzinie bezpieczeństwa żywnościowego Prezydent uważa, że konieczne jest doskonalenie prac nad ujednoliceniem wymagań związanych z obiegiem produktów rolnych, bardziej aktywne wdrażanie innowacyjnych podejść w kompleksie rolno-przemysłowym.

„Jednocześnie bardzo ważne jest, abyśmy zaspokajali potrzeby naszej unii w zakresie żywności własnej produkcji. Możemy to zrobić. W tym celu konieczne jest, aby nasi rolnicy mieli swój wysokiej jakości materiał siewny” - zwrócił uwagę białoruski przywódca.

Dołącz do nas w mediach społecznościowych:
YouTube POL: https://www.youtube.com/channel/UC80DX-KNykc5cmqo-MoCixg
TikTok POL: https://www.tiktok.com/@radiobelarus?is_from_webapp=1&sender_device=pc
Facebook POL: https://www.facebook.com/radiobialorus
Facebook RUS: https://www.facebook.com/radiofrombelarus
Facebook ENG: https://www.facebook.com/radio.belarus
Instagram: https://www.instagram.com/radiobelarus/
Telegram: https://t.me/radiobialorus
Rumble: https://rumble.com/c/MiedzynarodoweRadioBialorus

Nasza strona internetowa:
https://radiobelarus.by/pl

Loading comments...