Łukaszenka: “Białoruś musi osiągnąć japoński poziom jakości!”

1 month ago
24

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka zwołał w Pałacu Niepodległości duże spotkanie na temat stanu i wyzwań stojących przed rozwojem przemysłu.

Łączna liczba uczestników wydarzenia zbliża się do trzystu osób. Należą do nich wyżsi urzędnicy, członkowie rządu, przewodniczący regionalnych komitetów wykonawczych i Komitetu Wykonawczego Miasta Mińska, szefowie organizacji przemysłowych, banków, ośrodków badawczych, szefowie administracji wolnych stref gospodarczych.

"Porozmawiamy o perspektywach rozwoju, a także kwestiach jakości produktu. W tym trudnym czasie zostały podjęte pewne kroki. Nowe osoby objęły już kilka kluczowych stanowisk, podjęto wiele decyzji. Teraz trzeba omówić dalsze działania, zarówno na poziomie strategii, jak i taktyki” – powiedział na początku spotkania Aleksander Łukaszenka.

„Rząd podaje, że w ogóle Ministerstwo Przemysłu zapewniło w ciągu ostatnich kilku lat stabilny wzrost wolumenów produkcji. W ciągu ostatnich trzech lat wzrosły one o prawie 40%. W zeszłym roku też był dobry wynik. Produkcji przemysłowej wyprodukowano na prawie Br30 mld, tempo wzrostu – prawie 113%” – powiedział Aleksander Łukaszenka.

Następuje znaczny wzrost produkcji elektroniki, samochodów osobowych i ciężarowych oraz kombajnów. Przedsiębiorstwa „Planar”, „INTEGRAL” i „BelOMO” w pełni utworzyły portfel zamówień eksportowych na rok bieżący i częściowo na rok 2025.

"A co z innymi gigantami przemysłowymi? Dlaczego spadła wielkość produkcji lodówek, traktorów, ładowarek, silników? Mamy wieloletnie doświadczenie w branży obrabiarek – najważniejszej branży w każdej gospodarce przemysłowej. Gdzie jest zastosowanie nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, robotyzacja? Przecież to one zapewniają wysoką precyzję i wydajność w przetwarzaniu materiałów, oszczędność zasobów, obniżenie kosztów i jakość produktu”.

Prezydent podkreślił że Białoruski przemysł musi zająć swoje nisze w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji.

"Umiemy to dobrze wyprodukować. Ale główną kwestią jest sprzedaż produktów i zdobycie pieniędzy" – zauważył głowa państwa.

Handel zagraniczny organizacji Ministerstwa przemysłu charakteryzował się w ostatnich latach z jednej strony wzrostem dostaw eksportowych, a z drugiej przymusowym wycofywaniem się z rynków zachodnich. W 2023 roku branża wydała rekordowy w ciągu ostatniego dziesięciolecia eksport – 6,5 miliarda dolarów. Wzrost do poziomu 2022 roku prawie pół miliarda, czyli około 8%.

Co więcej, eksport rośnie systematycznie już od trzech lat z rzędu. Dostawy są przekierowywane na rynki zaprzyjaźnionych krajów. Przede wszystkim na tradycyjny rynek bratniej Rosji i innych krajów WNP.

„Jednak w stosunku dalekiej zagranicy sytuacja jest znacznie gorsza. W Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji dziś jest ogromne zapotrzebowanie na produkty przemysłowe. Tu trzeba mocno pracować,” – podkreślił Prezydent.
Głowa państwa przypomniał, że bezpieczeństwo żywnościowe jest jedną z najważniejszych kwestii dla Afryki. Dlatego też sprzęt i urządzenia rolnicze są tam szczególnie poszukiwane.

Na dzień dzisiejszy zawarte są umowy na dostawę do Zimbabwe ponad 3 tys. ciągników, 80 kombajnów i 30 wywrotek. Ponad 150 ciągników – do Republiki Togijskiej. W 2024 roku planowane są dostawy sprzętu do Nikaragui, Wietnamu, Iranu i Pakistanu.

"Dlaczego po wszystkich negocjacjach na wysokim szczeblu nie współpracujemy z Gwineą Równikową? Oczywiście musimy pójść dalej, rozszerzyć współpracę. I zrozumieć, że naszym strategicznym zadaniem jest utworzenie wspólnych zakładów montażowych białoruskiego sprzętu w krajach wspierających. Kluczowym celem jest dziś dywersyfikacja eksportu” – zażądał Prezydent.

Głowa państwa przypomniał, że w swoim dorocznym przemówieniu Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że do 2030 roku podmioty wchodzące w skład Federacji powinny otrzymać około 40 tys. autobusów, trolejbusów, tramwajów i autobusów elektrycznych. Pieniądze na to są przewidziane.

Dołącz do nas w mediach społecznościowych:
YouTube POL: https://www.youtube.com/channel/UC80DX-KNykc5cmqo-MoCixg
TikTok POL: https://www.tiktok.com/@radiobelarus?is_from_webapp=1&sender_device=pc
Facebook POL: https://www.facebook.com/radiobialorus
Facebook RUS: https://www.facebook.com/radiofrombelarus
Facebook ENG: https://www.facebook.com/radio.belarus
Instagram: https://www.instagram.com/radiobelarus/
Telegram: https://t.me/radiobialorus
Rumble: https://rumble.com/c/MiedzynarodoweRadioBialorus

Nasza strona internetowa:
https://radiobelarus.by/pl

Loading comments...