Amarant - Андрей Жуков - Дары Богов

11 months ago
108

AMARANT- LASKAVEC JEDLÝ
JE PRAVÝ CHLÉB SLOVANŮ! PROTO PETR I. PŘÍSNĚ ZAKÁZAL JEHO PĚSTOVÁNÍ

Jak je příroda nepochopitelně krásná a tajemná! Při pohledu na tuto rostlinu si člověk myslí, že je to plevel, ale nakonec se ukáže, že je to právě naopak. Laskavec, aksamitky, kohoutí hřebínek, kočičí ocásek, liščí ocas - pro tuto krásku existuje spousta názvů. Na první pohled obyčejný květ amarantu je tou největší záhadou!
Mara je u starých Slovanů Bohyní smrti (Bohyně, která stanovuje míru - také míru života). Amarant doslova znamená "popírající smrt", počáteční písmeno "a" a jméno obávané bohyně tvoří magické slovo naznačující nesmrtelnost. Slovo Amrita je doslova totéž - mrita je smrt, předpona "a" je negace.
Amrita je nápoj bohů, nektar nesmrtelnosti, a také bylina, z níž byl vyroben.
Amarant byl kdysi základní potravinou slovanských národů. Před reformami Petra I. se rolníci a ostatní obyvatelé vyznačovali výborným zdravím a dlouhověkostí. Petr Veliký ve svých reformách zakázal pěstování amarantu a používání amarantového chleba, který byl dříve hlavním chlebem ruského lidu, čímž zničil dlouhověkost na zemi, která se v té době v Rusku ještě udržovala (podle legend se stařešinové dožívali velmi vysokého věku, uvádí se i číslo 300 let).
Semena amarantu
Čím více vědci tuto rostlinu zkoumají, tím více podivuhodných skutečností se dozvídají. Jedinečné vlastnosti amarantových semen a oleje zkoumal Nikolaj Ivanovič Vavilov již ve 30. letech 20. století, ale po jeho smrti se mnoho jeho prací ztratilo. Teprve nyní poznáváme tohoto přírodního léčitele znovu!
Užitečné vlastnosti amarantu
Úplně všechny části rostliny obsahují olej, škrob, řadu vitaminů, stopové prvky, pektin, karoten, lysin, minerální soli. V Japonsku je amarant pro své super složení ceněn stejně vysoko jako maso chobotnic!
Semena zázračné rostliny obsahují cenný olej. Je vynikající jíst je lehce opečené, chutnají jako piniové oříšky. Semínka lze přidávat do všech druhů moučných výrobků, nákypů a koláčů.
Listy amarantu jsou bohaté na vitamin C, karoten, flavonoidy, soli vápníku, draslíku, zinku, manganu. Úspěšně se používají k léčbě zánětu slinivky břišní, gastritidy, cukrovky, nádorů, onemocnění ledvin a jater.
Listy chutnají jako špenát. Co se z nich dá vyrobit? Polévka, různé saláty, kompot, čaj, sirup, listy můžete použít jako náplň do koláčů a palačinek. Lahodné a velice zdravé!
Amarantový olej je zdrojem skvalenu, silného antioxidantu. Vědci nedávno zjistili, že skvalen se nachází v lidském kožním sekretu. Amarantový olej dělá zázraky při obnově pokožky, hojení ran, tento produkt lze používat zevně i konzumovat v potravinách.
Ekzémy, plísňová onemocnění, kožní infekce: to vše vyléčí olej ze semen amarantu.
Infuze a odvar z amarantu zastavují krev, léčí játra a srdce, gastrointestinální infekce. Infuze rostliny se používá k léčbě močové inkontinence u dětí.
Amarantovou šťávu a rozmačkané byliny lze použít jako pleťovou vodu, masku na obličej nebo kondicionér na vlasy. Biologicky aktivní látky blahodárně působí na pokožku, omlazují, dodávají vlasům lesk a pružnost. Tak takový je to "plevel".
Amarantová mouka se vyrábí ze semen. Tento výrobek neobsahuje lepek, takže z této mouky vznikají velmi zdravé výrobky! Amarantová mouka pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, pomáhá hubnout a má pozitivní vliv na trávicí trakt.
Amaranth: obecná charakteristika rostliny
Amarantová zrna mají přibližně 16 % bílkovin, což je o něco více než v tradičních obilovinách:
9,33 % obsahuje kukuřice;
8,77 % - rýže;
14,84 % - pšenice.
Jeho užitečnost však nespočívá jen v kvantitě, ale i v kvalitě. To potvrzuje i vynikající vyváženost obsahu aminokyselin v amarantu.
Jedná se o živinu, jako je lysin, esenciální aminokyselina v lidské stravě. Za zmínku stojí také to, že výživová hodnota amarantu je srovnatelná s výživovou hodnotou kravského mléka.
Všimněte si, že na stupnici hodnocení ideálních bílkovin (maximální možný počet bodů je 100) je amarantová bílkovina podle Světové zdravotnické organizace hodnocena 75 body. A tady je porovnání hodnocení bílkovin z jiných potravin:
72 - kravské mléko;
68 - sójové boby;
60 - pšenice;
44 - kukuřice.
Za zmínku stojí také vysoká stravitelnost amarantových zrn, která dosahuje 93 %. Semena amarantu navíc neobsahují lepek, a jsou proto ideální pro lidi trpící celiakií.
Amarant je spolu s fazolemi a kukuřicí jednou z hlavních obilovin v Jižní Americe a Mexiku již 8 000 let ("aztécká pšenice", "chléb Inků"). Staří Aztékové používali amarant jako zdroj výživy pro své kojence a amarantová zrna brali bojovníci na své výpravy jako zdroj síly a zdraví.
Jako pravá léčivka se amarant ve starověké Indii a Číně používal k léčbě královských rodin.
Indický název pro amarant je Ramadana (Bohem darovaný).
Amarant je živoucím důkazem pravdy: nové je dávno zapomenuté staré. Rostlina, která po osm tisíciletí živila obyvatele amerického kontinentu, je pro nás dnes již cizí.
Dozvěděli jsme se několik fakt o hospodářském významu amarantu v poslední aztécké říši, které na počátku 16. století našeho letopočtu vládl Montezuma. Císař obdržel 9 000 tun amarantu na daních. Amarant se stal nedílnou součástí mnoha rituálních úkonů, při nichž se používala barva z něj vyrobená.
Španělští conquistadoři indiánům zapalovali porosty amarantu, ničili jeho semena a neposlušné trestali smrtí. V důsledku toho amarant ve Střední Americe vymizel.
Žádný strach z dobyvatel nemohl donutit indiánské kmeny, aby se vzdaly pěstování huatlı. Zejména v těžko dostupných horských vesnicích. A nešlo ani o staré rituály. Kukuřičný chléb (kukuřice) potlačoval hlad, ale způsoboval střevní záněty a bolesti. Přidáním huatli do těsta se rolníci zbavili utrpení.
Není divu, že v současné době Mexiko, USA a země Střední a Jižní Ameriky amarant pěstují na velkých plochách.
Amarant vám přináší radost! Mezi vlastnostmi, které jsou rostlině přisuzovány, si zvláštní pozornost zaslouží to, že stimuluje produkci hormonů radosti a štěstí. To je způsobeno obsahem serotoninu, látky, která umí bojovat proti špatné náladě a depresi.
JAK POUŽÍVAT AMARANT
Používá se mouka ze semen amarantu, olej a čerstvé mladé listy.
- Amarantová mouka se přidává do různých kaší, často ovesných. Výsledkem je velmi výživné a zdravé jídlo.
- Mouku lze přidávat do pečiva v poměru 1:3, například do palačinek, koláčů, tvarohových koláčů, sušenek atd. Amarantová mouka způsobuje, že těsta jsou lepkavá a mazlavá, proto se pečení z čisté amarantové mouky provádí zvláštním způsobem.
- Mladé listy amarantu se přidávají do salátů, dušených pokrmů, zeleninových pyré a dalších jídel. Z listů se vaří užitečný čaj.
- Amarantový olej se také hojně používá.
Polévkový doplněk z amarantových listů.
Mladé listy amarantu usušte a rozdrťte. Použijte na přípravu polévky v množství: 1 lžička drcených listů na 1 porci polévky.
Salát z amarantových listů.
Omyjte 200 g čerstvých amarantových listů, nakrájejte je na proužky, vložte do salátové mísy, přidejte 30 g nadrobno nakrájené zelené cibule a 20 g nasekané petrželové natě. Dochuťte 1 lžící rostlinného oleje.
Čaj z listů a semen amarantu.
Čerstvé nebo sušené listy lze použít k přípravě čaje v termosce, stejně jako šípkový čaj.
Semena se užívají takto: 1 polévková lžíce laty se semeny se rozdrtí a přelije sklenicí vroucí vody, po 20 minutách se přecedí a pije se po čtvrtině sklenice 3x denně půl hodiny před jídlem a před spaním.
Semena amarantu se používají v cukrářství.
Do těsta na pečení se přidávají lehce opražená semínka. Pokud se do těsta z pšeničné mouky přidá mouka z amarantových semen, těsto dlouho nekyne.

Loading comments...