Premium Only Content
 
			”Ora 25” de Constantin Virgil Gheorghiu (1967)
A 25-a oră este un film realizat de regizorul francez Henri Verneuil, în 1967, după romanul autobiografic omonim al scriitorului român în exil Constantin Virgil Gheorghiu, apărut în anul 1949.
1938. Un țăran român, naiv și binevoitor, Johann Moritz (Anthony Quinn), dintr-un sat din Transilvania, trăiește alianța țării sale cu Germania. În 1939, Johann Moritz, este denunțat ca fiind evreu, deși nu era, de către Nicolai Dobrescu, șeful postului local de poliție, care o râvnea pe frumoasa soție a aceluia. Moritz este trimis într-un lagăr de muncă, unde este forțat să muncească la un șanț de apărare antitanc împotriva sovieticilor. Suzanna (Virna Lisi), soția sa, este constrânsă să ceară divorțul, pentru a-și putea păstra casa, deoarece nemții ar fi confiscat toate bunurile familiei, considerându-i evrei. Evadând cu alți deținuți evrei spre Ungaria, țară „unde viața este mai puțin grea pentru evrei”, este prins de autoritățile ungare si considerat spion român. După ce a fost torturat, este trimis ca muncitor maghiar „voluntar” în Germania. Este scos din rândurile deținuților de către un medic SS, care în urma unor măsurători antropologice efectuate pe craniul lui Moritz, îl declară ca fiind descendent al celei mai pure rase ariene.
Astfel Moritz, acum înrolat în rândurile armatei SS, pe când păzea câțiva deținuți din trupa de muncă silnică, la un atac al aviației aliaților, îi ajută pe aceștia să fugă și să se alăture americanilor.
Dar situația se schimbă, în 1944, rușii invadează România, iar Suzanna este violată iar apoi persecutată din cauză că poza soțului său Johann, apare pe coperta mai multor cărți și reviste germane (Adler, Signal), în uniformă SS.
Johann Moritz, căzând prizonier, este internat de către americani într-un lagăr de prizonieri de război, după care este judecat laProcesele de la Nürnberg ca fiind criminal de război. După ce avocatul apărării prezintă o scrisoare de la soția lui, Suzanna, în care aceasta explica ce se întâmplase, cum soțul ei a fost pe nedrept deportat, și prin câte a fost nevoită ea să treacă (inclusiv prin faptul că fusese violată de soldații ruși, viol în urma căruia se născuse un copil), Johann Moritz este eliberat în 1949, la zece ani după ce intrase în sistemul lagărelor de detenție. Johann o reîntâlnește pe Suzanna și pe cei trei copii într-o stație de cale ferată din Germania. Reîntâlnirea este dificilă, amândurora li se vede, pe chipuri, că au trecut ani mulți și grei peste ei. La solicitarea unui fotoreporter de ziar, Moritz îl îmbrățișează, chiar și pe noul membru al familiei.
Distribuție:
Anthony Quinn: Johann Moritz
Virna Lisi: Suzanna Moritz
Serge Reggiani: Traian Koruga
Grégoire Aslan: Nicolai Dobrescu
Marcel Dalio: Strul
Jacques Marin: soldatul acasă la Dobrescu
Françoise Rosay: Doamna Nagy
Paul Pavel: prizonier în camion
Jacques Préboist: prizonier în camion
Jean Desailly: ministrul
Michael Redgrave: avocatul lui Johann
Albert Rémy: Joseph Grenier
Jan Werich: sergentul Constantin
Jacques Marbeuf: ofițerul german
Robert Beatty: colonelul Greenfield
John Le Mesurier: președintele tribunalului
Harold Goldbatt: Isaac Nagy
Alexander Knox: procurorul
- 	
				 1:45:13 1:45:13Glenn Greenwald5 hours agoJD Vance Confronted at Turning Point about Israel and Massie; Stephen Miller’s Wife Screams “Racist” and Threatens Cenk Uygur with Deportation; Rio's Police Massacre: 120 Dead | SYSTEM UPDATE #54078.8K54
- 	
				 LIVE LIVESpartakusLIVE2 hours agoSpart Flintstone brings PREHISTORIC DOMINION to REDSEC249 watching
- 	
				 1:05:02 1:05:02BonginoReport5 hours agoKamala CALLED OUT for “World Class” Deflection - Nightly Scroll w/ Hayley Caronia (Ep.167)95.9K57
- 	
				 54:36 54:36MattMorseTV3 hours ago $11.59 earned🔴The Democrats just SEALED their FATE.🔴27.7K31
- 	
				 8:07:01 8:07:01Dr Disrespect10 hours ago🔴LIVE - DR DISRESPECT - ARC RAIDERS - SOLO RAIDING THE GALAXY92K11
- 	
				 1:32:00 1:32:00Kim Iversen5 hours agoThe World’s Most “Moral” Army — Kills 40 Kids During "Ceasefire" | Socialism's Coming: The Zohran Mamdani Agenda79.2K110
- 	
				 1:04:50 1:04:50TheCrucible4 hours agoThe Extravaganza! EP: 63 with Guest Co-Host: Rob Noerr (10/30/25)59.5K5
- 	
				 LIVE LIVEGritsGG4 hours agoQuads! #1 Most Wins 3880+!96 watching
- 	
				 2:51:31 2:51:31Spartan5 hours agoFirst playthrough of First Berserker Khazan19.4K
- 	
				 5:48:29 5:48:29The Rabble Wrangler19 hours agoBattlefield 6 - RedSec with The Best in the West22.7K