Łukaszenka: “Nie możemy dopuścić do przypadkowego rozwoju wydarzeń na naszej granicy!!!”

11 months ago
7

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka zatwierdził decyzje w sprawie ochrony granicy państwowej przez służby graniczne, a także w przestrzeni powietrznej w 2024 roku.

Głowa państwa zauważył, że jest to wydarzenie tradycyjne, powtarzane z roku na rok, ale bardzo ważne ze względu na sytuację, rozwijającą się wokół Białorusi. „Dlatego dzisiejsza decyzja o ochronie granicy państwowej ma swoją specyfikę, ponieważ mamy szczególną sytuację: na południu toczy się wojna, na zachodzie Polska, Litwa, kraje Bałtyckie – co nawet gorzej. Podkreślam: co nawet gorzej. Tam szkolą się odpowiednie oddziały, zidentyfikowano dowódców”, – oznajmił Prezydent.

Aleksander Łukaszenka podkreślił, że na Białorusi znają także „bojowników tych oddziałów”, którzy są gotowi walczyć przeciwko własnemu krajowi.

"Dlatego, jak zawsze powtarzam wojsku, a zwłaszcza ministrowi obrony: nie wolno nam niczego przeoczyć, jak to się popularnie mówi. W żadnym wypadku nie możemy dopuścić do przypadkowego rozwoju wydarzeń na naszej granicy. Dlatego czujność i jeszcze raz czujność,” – zwrócił uwagę Prezydent.

Osobno Prezydent pytał o sytuację na granicy lądowej oraz w przestrzeni powietrznej.

"Wzmocniliśmy granicę państwową wojskiem. Jaka jest funkcja, rola wojska? Jak ją tam wykonujemy, zapewniamy wsparcie i pomoc oddziałom granicznym?", - głowa państwa zadał obecnym szereg pytań.

Prezydent został poinformowany o aktualnej sytuacji na granicy państwowej, siłach i środkach zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa granicy po stronie białoruskiej, a także o kontyngencie w krajach sąsiadujących.

Na Łotwie, zdaniem przewodniczącego Państwowego Komitetu Granicznego, generała-majora Konstantina Mołostowa, w ochronę granicy państwowej, obok regularnych jednostek, zaangażowany jest także personel wojskowy sił zbrojnych i funkcjonariusze policji. Na łotewskim odcinku granicy państwowej w ciągu zeszłego roku znacznie wzrosła liczba prób wydalenia migrantów na terytorium Białorusi.

Jeśli chodzi o Litwę, tamtejszy obszar przygraniczny jest również aktywnie wykorzystywany do rozmieszczania jednostek amerykańskich i niemieckich sił zbrojnych. Z ich udziałem regularnie prowadzone są ćwiczenia poziomu operacyjno-taktycznego. Łącznie w 2023 roku przeprowadzono aż 12 ćwiczeń.

„Wojsko musi pamiętać o tym i, szczerze mówiąc, mieć ich na celowniku”, – podkreślił w tej kwestii głowa państwa.

Z kolei strona polska, w oparciu o utworzoną barierę w postaci płotu o wysokości 5 m, z systemem monitoringu wizyjnego i przeciwtunelowego, prowadzi codzienne rozpoznanie lotnicze i patrole wzdłuż granicy państwa, poinformował przewodniczący Państwowego Komitetu Granicznego.

"Moje źródła, w tym straż graniczna i wojsko, informują mnie, że to ogrodzenie przed migrantami praktycznie nie działa. Migranci pokonują go bez problemów", - zauważył Aleksander Łukaszenka.

"Zgadza się. Sami Polacy oceniają skuteczność swojego ogrodzenia na zaledwie 60 procent. Nie więcej", - potwierdził Konstantin Mołostow.

Jak zauważył w swoim raporcie przewodniczący Państwowego Komitetu Granicznego generał-major Konstantin Mołostow, wszystkie polecenia i instrukcje wydane przez głowę państwa organom służb granicznych w 2023 roku zostały wykonane. Sytuacja na granicy państwowej pozostaje niezmiennie napięta, ale jednocześnie przewidywalna i możliwa do kontrolowania.

W 2024 roku priorytetowe wysiłki w zakresie ochrony granic będą skupione na realizacji działań, mających na celu identyfikację i eliminowanie wyzwań i zagrożeń dla interesów narodowych Białorusi w obszarze przygranicznym, zapewnienie ruchu bezwizowego obywatelom Litwy, Łotwy i Polski, a także rozbudowę infrastruktury inżynieryjnej granicy państwowej.
Kontynuowana będzie budowa i uruchamianie nowych zespołów jednostek granicznych i obiektów infrastruktury granicznej, a także dalszy rozwój i wyposażanie grup manewrowych w nowoczesne uzbrojenie i sprzęt. Priorytetem jest także doskonalenie wyszkolenia bojowego i zawodowego służb granicznych, bazy materiałowej i technicznej oraz dalszy rozwój systemu szkolenia oficerów.

Dołącz do nas w mediach społecznościowych:
YouTube POL: https://www.youtube.com/channel/UC80DX-KNykc5cmqo-MoCixg
TikTok POL: https://www.tiktok.com/@radiobelarus?is_from_webapp=1&sender_device=pc
Facebook POL: https://www.facebook.com/radiobialorus
Facebook RUS: https://www.facebook.com/radiofrombelarus
Facebook ENG: https://www.facebook.com/radio.belarus
Instagram: https://www.instagram.com/radiobelarus/
Telegram: https://t.me/radiobialorus
Rumble: https://rumble.com/c/MiedzynarodoweRadioBialorus

Nasza strona internetowa:
https://radiobelarus.by/pl

Loading comments...