Premium Only Content

Totuus EUn velkakriisistä - Ekonomisti John Perkins.
John Perkinsin haastattelu - 20.05.2011:sta tehty internet haastattelu John Perkenssin kanssa, koskien Suomen ja Euroopan tilannetta. Vaikuttaa siltä että Taloudelliset ammattitappajat ovat siirtyneet kolmannen maailman maista vauraisiin länsimaihin.
John Perkins on pääekonomisti ja kirjailija. Hän on toiminut pääekonomistina merkittävässä kansainvälisessä konsulttiyrityksessä nimeltä Chas. T. Main incorporated.
Perkins on neuvonut talousasioissa Maailmanpankkia, YK:ta, Kansainvälistä valuuttarahastoa, Yhdysvaltain valtiovarainministeriötä, Fortune 500:a yrityksiä sekä lukuisia valtioita ympäri maailmaa.
Perkins on työskennellyt suoraan valtionpäämiehien ja suurten yritysten toimitusjohtajien kanssa. Hänen taloutta ja geo-politiikkaa käsitteleviä kirjojaan on myyty yli miljoona kappaletta. Ne ovat olleet kuukausia mm. New York Timesin bestseller-listalla, ja kirjoja on julkaistu yli 30 kielellä.
Perkinsin teos "Confessions of an Economic Hit Man", mikä suomeksi tarkoittaa taloudellisen ammattitappajan tunnustuksia, oli peräti 70 viikkoa New York Timesin Bestseller-listalla. Kirja paljastaa hätkähdyttäviä yksityiskohtia kansainvälisestä lahjonnasta, kiristyksestä ja korruptiosta.
Hänen toinen teoksensa "Secret History of the American Empire", joka myöskin on New York Timesin bestseller, kertoo laittomista operaatioista ja hankkeista, joilla ollaan onnistuttu luomaan maailman ensimmäinen aidosti maailmanlaajuinen imperiumi (jonka luomisessa esimerkiksi Roomalaiset aikoinaan epäonnistuivat)
Perkinsin kirja "Hoodwinked" on suunnitelma maailmantalouden uudelleen rakentamisesta. Perkinsin tarjoamat ratkaisut eivät ole tilanteen "normalisointia" tai paluuta entiseen. Sen sijaan hän haastaa meidät nousemaan tilanteen yläpuolelle, irrottautumaan riistokapitalismista ja siirtymään uuteen aikakauteen tavalla, joka on muutosvoimaisempi kuin maatalous ja teollisuusvallankumous aikanaan.
Hänen kirjoituksensa käsittelee toimia ja askeleita, joita jokainen meistä voi ottaa, ja ryhtyä osaltaan luomaan kestävää ja rauhanomaisempaa maailmaa.
Perkins on perustaja ja hallituksen jäsen epäkaupallisissa Dream Change ja Pachamama Alliance järjestöissä, joiden tarkoituksena on luoda maailma, jonka lapsemme haluaisivat periä.
Perkins on luennoinut yli 50 yliopistossa ympäri maailmaa, ja hän on kirjoittanut kirjoja mm. alkuperäiskulttuureista ja niiden muuttumisesta. Hän on ollut esillä lukuisilla mediaforumeilla, suurimmilla ulkomaisilla TV kanavilla sekä sanomalehdissä, esiintynyt useissa dokumenttielokuvissa ja hänen artikkeleitaan on julkaistu lukemattomissa lehdissä.
Myyntimenestyksestään huolimatta Perkinsin saavutukset eivät ole saaneet laajempaa huomiota valtamediassa.
Verkkomedia JanusPutkonen
https://www.youtube.com/user/JanusFIN
-
LIVE
megimu32
1 hour agoOTS: From Star Search to Superstardom
157 watching -
1:46:17
Glenn Greenwald
4 hours agoGlenn Takes Your Questions on Censorship, Epstein, and More; DNC Rejects Embargo of Weapons to Israel with Journalist Dave Weigel | SYSTEM UPDATE #505
80.1K3 -
LIVE
Jokeuhl Gaming and Chat
6 hours agoHelldivers 2 - Spreading Democracy w/ Ryker
40 watching -
27:47
Stephen Gardner
1 hour ago🚨BREAKING: Trump FURIOUS Over Kamala’s Latest Move – SHOCKING Details!
1.81K9 -
8:00:13
Dr Disrespect
9 hours ago🔴LIVE - DR DISRESPECT - GEARS RELOADED GLOBAL LAUNCH - CRUSHING LOCUST
97.6K13 -
LIVE
Reolock
2 hours agoWoW Classic Hardcore | One level at a time
38 watching -
LIVE
Spartan
4 hours agoScrims vs FaZe then Ranked + Expedition 33
2 watching -
57:00
BEK TV
22 hours agoOpen Range
1.6K -
1:06:27
BonginoReport
4 hours agoBig Bad JB Threatens Trump! - Nightly Scroll w/ Hayley Caronia (Ep.120) - 08/26/2025
95.4K40 -
1:02:26
Kim Iversen
4 hours agoIran Rejects Nuclear ‘Spy’ Inspectors — War Next?
40.2K90