Łukaszenka: Zapewnienie bezpieczeństwa narodowego jest zadaniem każdego obywatela Białorusi

1 year ago
33

16 stycznia prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka zorganizował posiedzenie Rady Bezpieczeństwa, które poświęcone było rozpatrzeniu dwóch najważniejszych dokumentów planowania strategicznego – projektu Koncepcji bezpieczeństwa narodowego i Doktryny wojskowej Białorusi.

Znaczenie tego wydarzenia, zdaniem głowy państwa, wynika także z faktu, że zgodnie z nową Konstytucją oba dokumenty zostaną zatwierdzone przez Ogólnobiałoruskie Zgromadzenie Narodowe.

Kluczowe kierunki transformacji współczesnych ryzyk, wyzwań i zagrożeń w obszarze bezpieczeństwa narodowego są szczegółowo określone w Koncepcji i Doktrynie wojskowej, stwierdził głowa państwa. „I wiele z zawartych tam szacunków i prognoz już się sprawdza”, – zauważył białoruski przywódca. Jako przykład Prezydent podał sytuację na Bliskim Wschodzie. "To straszna katastrofa humanitarna. Proszę zwrócić uwagę, że groźby użycia broni nuklearnej pojawiły się niemal natychmiast po eskalacji konfliktu. I jak to zwykle bywa, nie nastąpiły żadne sankcje ze strony "cywilizowanego" Zachodu. Rutynowe oświadczenia jak gdyby nic się nie wydarzyło, – stwierdził głowa państwa. – Niestety, wróciliśmy do czasów, gdy siła militarna stała się głównym argumentem w budowaniu stosunków międzypaństwowych”.

Jeśli chodzi o projekt nowej Doktryny wojskowej, w pełni uwzględnia on dokonujące się kardynalne zmiany sytuacji wojskowo-politycznej i nowe niebezpieczeństwa militarne. Zaktualizowano także podejścia do określania charakteru współczesnych konfliktów zbrojnych w interesie opracowania odpowiednich środków reagowania dla zbrojnej obrony kraju.

Prezydent przypomniał, że w ubiegłym roku, po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa, na którym ogólnie przyjęto projekt Koncepcji bezpieczeństwa narodowego, postawiono zadanie nieformalnego podejścia do przygotowania nowej koncepcji i poddania jej szerokiej dyskusji publicznej z udziałem przedstawicieli środowisk naukowych i eksperckich oraz mediów. Głowa państwa polecił szczegółowo omówić ten dokument i zasięgnąć opinii obywateli. „W końcu zapewnienie bezpieczeństwa narodowego jest naszym wspólnym zadaniem, każdego obywatela Białorusi”, – podkreślił Aleksander Łukaszenka.

W związku z tym głowa państwa zapytał, jakie konkretne wyniki uzyskano z publicznej dyskusji nad koncepcją.

Projekt nowego wydania Koncepcji bezpieczeństwa narodowego został zatwierdzony w lutym 2023 roku na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa. Następnie głowa państwa nakazał publiczną dyskusję nad tym ważnym dokumentem przed przedstawieniem go do zatwierdzenia Ogólnobiałoruskiemu Zgromadzeniu Narodowemu.

W ciągu roku zorganizowano 70 platform dyskusyjnych we wszystkich regionach kraju, w organach i organizacjach rządowych, kolektywach pracowniczych, instytucjach edukacyjnych, związkach zawodowych i stowarzyszeniach społecznych, z udziałem przedstawicieli środowiska naukowego i eksperckiego, głównych wyznań religijnych oraz społeczeństwa obywatelskiego.

Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa 16 stycznia głowa państwa został poinformowany o konkretnych propozycjach, które w oparciu o wyniki dyskusji publicznej mają zostać uwzględnione w zaktualizowanej koncepcji. Dotyczą one przede wszystkim dodatkowej ochrony instytucji tradycyjnej rodziny, podniesienia poziomu społecznej odpowiedzialności biznesu, przezwyciężenia dysproporcji w rozwoju regionalnym, określenia spisu sił bezpieczeństwa państwa, stosowanego aparatu pojęciowego i trybu zatwierdzania systemu orientacyjnej oceny stanu bezpieczeństwa narodowego.

Decyzja o opracowaniu projektu nowej Doktryny wojskowej została podjęta po zatwierdzeniu w lutym 2023 roku nowej redakcji Koncepcji bezpieczeństwa narodowego. Nowa Doktryna wojskowa nie przewiduje radykalnej rewizji zapisów polityki wojskowej państwa, dotychczasowe zapisy pozostają niezmienione, a jej obronny charakter zostaje zachowany.

Dokument ma charakter publiczny, otwarty, systematyczny, metodyczny, konkretny, odpowiadający współczesnym realiom. Jednocześnie nacisk kładzie się na takie wartości narodowe, jak pokój, stabilność i bezpieczeństwo.

Nowa Doktryna wojskowa odsłania treść polityki wojskowej naszego kraju. W szczególności podkreśla się, że Białoruś jest krajem pokojowym i nikomu nie zagraża. Jednak próby ingerencji w sprawy wewnętrzne, a tym bardziej groźba użycia siły militarnej lub agresji, będą tłumione przy wykorzystaniu pełnego potencjału państwa.

Dołącz do nas w mediach społecznościowych:
YouTube POL: https://www.youtube.com/channel/UC80DX-KNykc5cmqo-MoCixg
TikTok POL: https://www.tiktok.com/@radiobelarus?is_from_webapp=1&sender_device=pc
Facebook POL: https://www.facebook.com/radiobialorus
Facebook RUS: https://www.facebook.com/radiofrombelarus
Facebook ENG: https://www.facebook.com/radio.belarus
Instagram: https://www.instagram.com/radiobelarus/
Telegram: https://t.me/radiobialorus
Rumble: https://rumble.com/c/MiedzynarodoweRadioBialorus

Nasza strona internetowa:
https://radiobelarus.by/pl

Loading comments...