Ilkei Csaba beszélget M. Kiss Sándorral és Cseh Gergő Bendegúzzal, BPTV, Különös, 2007.IV.18.

1 year ago
14

Akik a mai napig akadályozzák az 1990-ben átmentett állambiztonsági múlt feltárását, jó néhány legendával próbálják elhitetni a feladat megoldhatatlanságát. Például: olyan nagymértékű iratmegsemmisítés folyt 1956-ban és 1989-90-ben, hogy ma már megismerhetetlenek az állambiztonság titkos tevékenységének mélységei és részletei. El akarják hitetni azt is: az embereket nem érdekli egyetlen titkosszolgálat sem, ők azt is elfogadják, hogy a volt hálózati személyek jelenleg is a közélet részvevői, elismert és kitüntetett közvélemény formálók.

Kit érdekelnek ma már a volt ávéhások, politikai nyomozók, verőlegények és más elhíresült véres kezűek? Ki emlékszik rájuk? Pedig tegnap még itt voltak parancsnokaik, s fájdalmas nyomokat hagytak. Köztük például: Péter Gábor, Tömpe András, Villányi András, Szűcs Ernő, Janikovszky Béla, Zsidi Gyula, Décsi Gyula, Károlyi Márton, Ferencsik József, Dékán István, Farkas Vladimir és mások. Majd az 1956 utániak: Tömpe István, Mátyás László, Horváth Gyula, Ács Ferenc, Hollós Ervin, Rácz Sándor, Galambos József. S a rendszerváltás előtti BM III. (állambiztonsági) Főcsoportfőnökség rettegett vezetői, így Harangozó Szilveszter, Rajnai (Reich) Sándor, Bogye János, Rédei Miklós, Horváth József, Pallagi Ferenc és a többiek.
Kit érdekelnek? A felbomló és megosztott társadalomban inkább a celebek a fontosak, a nyugati sztárok, a különcök, a beteges magamutogatók, a meghökkentő életvitelűek, a kábítószer és a nemi élet örültjei.

A beszélgetés részvevői: M. Kiss Sándor történész, egyetemi tanár és Cseh Gergő Bendegúz történész-levéltáros 1945-ig nyúlnak vissza a titkosszolgálati múlt megismertetésében, így a PRO, az ÁVO és az ÁVH létrejöttéhez és szovjet mintára zajló tevékenységéhez, amely Péter Gábor és Tömpe András személyes rivalizálásával kezdődött.

A műsor végén Ilkei Csaba válaszol arra a nézői kérdésre is: hogyan halt meg Elbert János irodalomtörténész, a politikai rendőrség „Firkász” fedőnéven beszervezett informátora 1983 március 9-én a siófoki móló melletti sekély vízben? Véletlen baleset volt vagy politikai gyilkosság?

Loading comments...