Lutherin juutalaisviha oli natsien holokaustin perusta
Martin Luther julkaisi 1543 kirjan, jonka nimi oli: Juutalaisista ja heidän valheistaan. Kirjassaan Luther kehotti tappamaan juutalaisia, hävittämään ja polttamaan heidän kotinsa, synagogansa ja koulunsa. Luther myös kehotti, että juutalaisten omaisuus, kullat ja hopeat tulee ottaa heiltä pois ja heidät tulee karkottaa pois maasta. Noin 400 vuotta myöhemmin Adolf Hitlerin natsit toteuttivat sen mitä Luther käski tekemään juutalaisille. On todella ikävä ja kauhistuttava tosiasia, että Martin Lutherin kirja Juutalaisista ja heidän valheistaan on Adolf Hitlerin natsin holokaustin perusta tai osa sen perustaa. Tällä videolla Toni Torppa ja minä tuomme esiin Lutherin omia sanoja juutalaisista mitä hän kirjoitti kirjassaan Juutalaisista ja heidän valheistaan. Tuomme esille myös sen ettei Herran Jeesuksen opetuslapsi saisi puhua ja opettaa sellaisia hirveyksiä kenestäkään ihmisestä mitä Luther puhui ja opetti juutalaisista. Tämä video on lyhennetty versio pitemmästä striimistä Korvausteologia tuottaa juutalaisvihaa, joka on striimattu suorana Toni Torpan Youtube- kanavalla.
-
0/2000
-
Kiitos Petri! Olet oikeassa, että Luther oli juutalaisuutta vastaan ja varmasti halusikin tappaa heitä, mutta kertoisitko meille Petri missä kohden Luther kirjassaan kehottaa tappamaan juutalaisia?!? Kaikki nämä muut kehoitukset ovat kyllä ihan yhtä väärin kuin kehoittaminen tappamaan, mutta ihan sanasta sanaan en itse löytänyt haku-toiminnolla kertaakaan kehottamista tappamaan juutalaisia... Onko sitten poistettu kokonaan löytämästäni dokumentista?!? Jumalan siunausta!
1 like-
Takoja: Englanninkielisessä nettikirja versiossa sivulla 96 Luther kirjoittaa juutalaisista näin: "we are at fault in not slaying them" - suomennos: me olemme syyllisiä, kun emme ole tappaneet heitä. Tuo on selvä kehotus juutalaisten tappamiseen, sillä Lutherin mukaan ollaan syyllisiä, jos ei tapeta juutalaisia. Tuo on syntiä ja murhanhenkeä. Tuollainen toteamus on hirvittävä synti Jumalan edessä.
0 likes-
Niimpä... Suomenkielisessä versiossa on tämmöinen teksti (mainitsemasi tappamaan yllyttäminen isolla) "Asia ei ole muuten kuin mitä edellä olemme Mooseksen mukaan sanoneet, että Jumala on lyönyt heidät mielenvikaisuudella, sokeudella ja sydämen tyhmyydellä. Niin on myös meidän vikamme, ettemme kosta sitä kaikkea viatonta verta, mitä he ovat Herrastamme ja kristityistä kolmensadan vuoden aikana Jerusalemin hävityksen jälkeen ja lapsista tähän saakka vuodattaneet (mikä vieläkin näkyy heidän silmistään ja kasvoistaan), EMMEKÄ ISKE HEITÄ KUOLIAIKSI, vaan kaikesta heidän murhaamisestaan, kiroamisestaan ja pilkkaamisestaan, valehtelemisestaan ja häpäisemisestään huolimatta annamme heidän oleskella vapaina luonamme, suojelemme ja varjelemme heidän koulujaan, kotejaan, henkeään ja omaisuuttaan, millä kaikella me teemme heidät laiskoiksi ja turvallisiksi ja aiheutamme sen, että he huoletta imevät meiltä kuiviin rahamme ja tavaramme, sen lisäksi pilkkaavat meitä ja syljeskelevät päällemme, niin että he vihdoin voisivat tulla meitä voimallisemmiksi ja lyödä meidät kaikki tällaisen suuren laiminlyönnin takia kuoliaiksi, ottaa kaiken tavaramme, kuten he joka päivä rukoilevat ja toivovat." Itse en näe tässä asiayhteydessä varsinaista tappamiseen yllyttämistä. Juutalaisia ja heidän tekemisiään Luther vihaa kyllä. KYSYMYS: Valehteleeko Luther juutalaisista?
0 likes-
"we are at fault in not slaying them" - suomennos: me olemme syyllisiä, kun emme ole tappaneet heitä. Kyllä minusta tuo Lutherin oma teksti vie voimakkaasti siihen suuntaan, että juutalaisia pitäisi tappaa saadaakseen "rauhan" omalle sielulleen. Luther myös kehotti tappamaan rabbeja, jos he opettavat oppejaan ja Luther tiesi heidän opettavan. Kun Luther kehotti polttamaan juutalaisten synagogia, taloja ja kouluja, niin polttamisen hetkellä näiden rakennusten sisällä saattoi olla juutalaisia. Lutherin kirja Juutalaisista ja heidän valheistaan on täynnä kammottavaa murhanhenkeä juutalaisia kohtaan. Mikään asia ja seikka ei valkopese puhtaaksi Lutherin kirjaa Juutalaisista ja heidän valheistaan, vaan se on alusta loppuun saakka kammottavaa juutalaisvihaa ja murhanhenkeä juutalaisia kohtaan. Kukaan Herran Jeesuksen opetuslapsi ei saa ajatella, ei saa sanoa, eikä opettaa kohtaamaan ketään ihmisiä samalla tavalla kuin mitä Luther opetti juutalaisista.
0 likes -
Olet oikeassa, Petri! Rabbien kivittäminen löytyy Lutherin kirjasta, juurikin jos opettavat kirjoituksiaan... Katselin David Pawsonin videon TV7-arkistosta ja siinä Pawson painottaa, että vihanpito (kristityt vs juutaiset) oli molemminpuolista ja ollut jo vuosisatoja... https://www.tv7.fi/arkki/pawson/holokausti-2-2_p1982/
0 likes
-
-
-
-
Ei nämä saatananpalvojat tarvitse kenenkään neuvoja vihaamiseen ja tappamiseen. Totta kai ne aina yrittävät naamioida tekonsa hyväksi, että kristillistä oikeudenmukaisuutta tässä vain toteutetaan. Ollenkaan Lutheria puolustelematta kyllä nämä Hitlerin hirmuteot olisivat tapahtuneet ilman Lutheriakin.
1 like
-
LIVE
MyronGainesX
15 hours ago $12.06 earnedTucker Carlson Vs Ben Shapiro Vs Stephen A Smith On Syrian War And Derek Chauvin
2,975 watching -
LIVE
Precision Rifle Network
1 day agoS4E8 Guns & Grub Live - Rex Is Back!
47 watching -
LIVE
SoundBoardLord
2 hours agoNOT MY KID NOT MY PROBLEM! Thriller Thursday
143 watching -
LIVE
Dabkillah
7 hours ago🔴LIVE-DABKILLAH-FORTNITE-KICKASS AND TAKING NAMES
378 watching -
1:03:57
Slightly Offensive
5 hours ago $1.76 earnedHow Ye's DE*TH CON 3 Moment Almost DESTROYED Shane's Career | Almost Serious Clips
17.2K2 -
1:16:33
Donald Trump Jr.
3 hours agoMy Visit to Serbia & Conversation with President Vucic | Triggered Ep224
104K93 -
45:26
BonginoReport
5 hours agoThe Astronauts Are Finally Coming Home? (Ep.04) - 03/13/2025
69.3K124 -
1:00:47
Candace Show Podcast
4 hours agoI’m “Just Asking Questions” About The Daily Wire | Candace Ep 159
81.6K319 -
55:02
LFA TV
1 day agoWill a Remilitarized Germany Bring Peace? | TRUMPET DAILY 3.13.25 7PM
29K4 -
LIVE
SpartakusLIVE
4 hours agoRevisiting BLACKOUT w/ StoneMountain64 and ON1C || Duos on WZ w/ Panda later!
189 watching
6 Comments