Premium Only Content

Vitamin Løgnen
Lidt mere om vitamin løgnen!
Der er mange giftige kemikalier i vitaminer, kost-tilskud og madvarer.
De giftige kemikalier behøver ikke nævnes på deres label fordi de betragtes som teknisk uundgåelige. Kemikalierne kaldes for extraction solvents eller processing aids.
F.eks. så er der acetone i vitamin C piller og pulver. Men det behøver de ikke oplyse.
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/...
Her er en detaljeret gennemgang af fermentering af L-ascorbic acid / Vitamin C i industrien:
https://www.researchgate.net/publication/301763006_Industrial_Fermentation_of_Vitamin_C
Syntetisk vitamin D. Vitamin D3 som også bruges som rottegift. Her er lidt om symptomerne på Cholecalciferol forgiftning:
https://vet.purdue.edu/addl/news/rodenticide-revolution.php
Symptomer på acetone forgiftning er hovedpine, øget puls, svimmelhed / forvirret, mavepine, kvalme eller opkast. Så tror folk de har mave-influenza eller ved ældre giver de dem nok bare noget blodtryks-medicin fordi de er ligeglade med årsagen til problemet. De sælger bare for medicinalindustrien. Det er en forretningsmodel.
Lidt om extraction solvents i farmaceutiske produkter. Altså de giftige kemikalier de ikke behøver oplyse os om på deres label og indlægssedler:
https://www.researchgate.net/publication/266864231_Impurities_and_its_importance_in_pharmacy
Vi bliver jo forgiftet over hele linjen, men jeg ville være varsom med dem der anbefaler høje doser af de forskellige ting.
OBS (Opdateret): Jeg kan se det rammer mange på følelserne at jeg oplyser om det her og flere svarer uden at have læst og set materialet igennem.
Jeg researcher og formidler bare. Jeg er her ikke for at holde folk i hånden og nusse dem på kinden, fordi deres helbredsguru har fortalt dem noget andet. Sorry ❤️
Men uanset hvor man køber produktet. Selv de små helse-virksomheder køber det rå produkt fra industrien, for de har ikke selv midlerne og laboratorierne til at udtrække og producere det.
Vitamin C - L-Ascorbic acid Manufacturers Safety Data Sheet fra Merck:
https://www.sigmaaldrich.com/DK/en/sds/sial/a92902
Mulig giftig reaktion hvis det kommer i kontakt med blandt andet zinc.
Akut forgiftning hos rotter ved 11.9 mg/kg. Mange tager 1000 mg eller mere som så svarer til omkring 84 kg.
Det går ud over sanserne. Smagssans, lugtesans, ører osv. Diarre, deprimeret aktivitet. (læg mærke til hvordan det minder om symptomerne på acetone forgiftning)
Irritation i øjnene hos kaniner.
Så er der forgiftninger hos andre dyr og organismer hvor der er en ekstern data sheet.
Så tager vi lige Vitamin D3 - cholecalciferol Manufacturers Safety Data Sheet fra kemifabrikken Sigma-Aldrich(Merck):
Akut forgiftning ved oral, inhalering eller hudkontakt!
Dødbringende hvis man sluger det, hudkontakt eller inhalerer det. Skader på organer!
Med deres egne ord:
"Fatal if swallowed, in contact with skin or if inhaled.
Causes damage to organs through prolonged or repeated
exposure if swallowed."
-
2:33:02
Nerdrotic
8 hours ago $1.63 earnedMysteries of Mars with Mike Bara | Forbidden Frontier 098
58.8K20 -
3:05:07
IsaiahLCarter
3 hours agoApostate Radio #009: Standing Up with Eric Abbenante
16.3K1 -
11:53
Forrest Galante
2 hours agoIs This Giant Extinct Sea Cow Still Alive?
12.3K4 -
1:14:47
Josh Pate's College Football Show
5 hours ago $2.55 earnedTennessee & Nico Disaster | Portal Chaos Ahead | Biggest “What-Ifs” | Truth About Big Noon Kickoff
27.6K3 -
2:14:43
Tundra Tactical
5 hours ago $0.33 earned$3200 ZEV HEARTBREAKER Contest!!! TONIGHT On The Worlds Okayest Gun Live Stream
25.8K -
LIVE
IcyFPS
3 hours ago🟢SOLO LEVELING LIVE 🟢 PREMIUM PAYDAY | SUNDAY GUNDAY |
181 watching -
LIVE
Damysus Gaming
3 hours agoWeaving into the Deep South: South of Midnight First Play!
213 watching -
DVR
EricJohnPizzaArtist
5 hours agoAwesome Sauce PIZZA ART LIVE Ep. #43: Misses Ma’am!
28.5K5 -
54:59
Stephen Gardner
9 hours ago🔥Biden insider: Obama was Pulling Strings | Trump Derangement is RAGING!
71.8K257 -
5:51:22
Delnorin Games
6 hours ago🔴 Live - Star Citizen
36.4K