Premium Only Content

Saker jag lärt mig från mina mobbare
Det finns få saker som mentalt kan plåga en person lika mycket som att bli mobbad över tid. För när det väl sker känner man sig utlämnad, hjälplös och värdelös under lång tid framöver, särskilt i unga år när man oftast inte har mycket att sätta emot. Dock finns det saker att hämta även från de svåraste av personliga umbäranden och det är dessa som jag hade tänkt ta upp i denna film.
Det vill säga, vad jag har lärt mig från mina mobbare genom åren och hur sådana upplevelser istället kan agera drivkraft och sporre till framtida segrar. Det handlar om att kasta av sig offerkoftan, vända på riktigt besvärliga situationer och istället se dem i ett nytt ljus.
Kort om Alexander
Alexander är en f d analytisk kemist och elitidrottare som sade upp sig från sin femåriga tjänst på ett större LifeScience-företag för att istället påbörja diverse projekt inom personlig utveckling där Vinnarskolan var ett av dem. Detta samtidigt som han tränar på inför Maraton och andra långlopp så gott det går. Hans många erfarenheter från idrotten, de olika arbetsplatserna, resorna och åren på främmande orter är något som format hans liv till stora delar och som han gärna använder som inspirationskälla till sitt material.
Läs gärna mer om Vinnarskolan nedan eller på hemsidan (vinnarskolan.se)
Kort om Vinnarskolan
Syftet med Vinnarskolan är att ge folk de verktyg som behövs för att kunna bli sina bästa versioner, något som inte är helt lätt i dagens värld där störningsmomenten och de kortsiktiga belöningarna är fler än någonsin.
Alexander menar dock att det är fullt möjligt att övervinna dessa hinder som står i vägen för ett framgångsrikt liv och att vägen dit går genom att bit för bit ändra sina vanor. Det är det som alla former av personlig utveckling bygger på.
Vinnarskolans vision är därför att ge folk utomordentliga verktyg till självförbättring så att de med tiden kan formas till de bättre människor som bygger morgondagens samhälle. För varje samhälle är en spegelbild av alla de människor som utgör det och vill vi ha ett bättre och livskraftigare samhälle så måste individerna som utgör det bli bättre människor.
Besök därför gärna hemsidan ”vinnarskolan.se” där jag löpande kommer att lägga ut poddar, filmer och artiklar som berör det mesta inom personlig utveckling. Helt gratis dessutom!
Gillar du Vinnarskolan och det jag gör?
Donera då gärna en slant till antingen
Swish: 1236397772
eller
Bankgiro: 5188-3304
Ditt stöd betyder oerhört mycket för mitt fortsatta arbete i att driva, utveckla och förbättra Vinnarskolan.
Stort tack för din gåva!
Alexander Söderberg
Ordf Vinnarskolan
-Hemsida: vinnarskolan.se
-Instagram: https://www.instagram.com/alexsoderbergvinnarskolan/
-Rumble: https://rumble.com/c/c-3726497
-Facebook: https://www.facebook.com/vinnarskolan.se/
-Vinnarpodden (Spreaker): https://www.spreaker.com/show/vinnarp...
#vinnarskolan #alexandersoderberg #personligutveckling
-
8:28
Vinnarskolan
2 months agoSjuk och övertränad igen (det har blivit många gånger nu)
61 -
54:25
Inverted World Live
2 hours agoThe JFK Assassination and How the CIA Made the Zapruder Film | Ep. 70
4.21K9 -
LIVE
SpartakusLIVE
10 hours ago$18,000 2v2 WZ Total Frenzy Tournament || #1 Comp Champ is BACK
747 watching -
8:11
MattMorseTV
1 day ago $13.88 earnedMacron just SURRENDERED.
47K75 -
1:35:03
Glenn Greenwald
5 hours agoTrump DOJ: There's Nothing to the Epstein Story; State Dept: Syria's Al-Qaeda are No Longer "Terrorists;" Trump & Lula Exchange Barbs Over Brazil | SYSTEM UPDATE #482
107K93 -
LIVE
We Like Shooting
15 hours ago $0.46 earnedWe Like Shooting 618 (Gun Podcast)
229 watching -
2:42:17
Barry Cunningham
4 hours agoHERE'S WHY SOME IN MAGA ARE SO NEGATIVE ABOUT PRESIDENT TRUMP?
38.6K29 -
1:54:30
Joker Effect
2 hours agoWhy Gaming Streamers Aren't Successful and How To Fix It. Tim The Tatman was RIGHT... Kinda
7.64K -
LIVE
megimu32
3 hours agoOTS: From Ozzy to Emo 🎸 The Rise & Fall of the Rockstar
27 watching -
Adam Does Movies
6 hours ago $0.41 earnedMovie News Live Taping! + AMA - LIVE!
10.2K