Premium Only Content

Eldtalk ep.15 - Svensk Demokrati på Export
Lyssna kompis!
Som av en slump råkar Israels landsgräns mer eller mindre exakt blockera landsvägen mellan Afrika och Asien. Men nej, det är religioner vi ska fokusera på. Strategisk kontroll av naturresursflöden är en konspirationsteori.
Tänk om Palestina och Israel konflikten är skapad av vinstdrivande intressen på en helt annan plats en området som utgör konflikten?
När Ron Paul, en Amerikansk politiker, beskriver hur Hamas skapats av den Israeliska regeringen för att motarbeta Yasser Arafat så får man ju fråga sig själv hur mycket av det stämmer. För skulle det vara så, så blir ju frågan hur konstgjord denna konflikt är mellan Israel och Palestina.
Finns det intressen som tjänar på att det alltid är konstant konflikt i området? Varför då i så fall?
Vet inte Israels underrättelsetjänst om detta och i så fall varför tillåta Hamas planera en attack mot Israel när Gazaremsan endast utgör 356 kvadratkilometer? Gotland är 3184 kvadratkilometer i jämförelse.
När Benjamin Netanyahu säger - "att i Israel så finns det ingen demokrati, här har den djupa staten alltid styrt".. Vad menar han då?
Om Ericsson kontrollerar telekominfrastrukturen i 184 länder. Skulle det verkligen vara så att de glömde det geopolitisktstrategiska låset som ger de kontroll över den Afrikanska kontinentens handel med resten av världen? Är det en slump att kolonialväldet ritade Israels gränser årtionden innan landet ens nämnts vid namn?
-
39:30
The White House
2 hours agoPresident Trump Signs Congressional Bill, July 30, 2025
8.08K7 -
LIVE
GritsGG
6 hours agoWin Streaking All Day! Most Wins 3215+!
55 watching -
Sean Unpaved
2 hours agoGameplan & Glam: Sanders' Reps Snub, NFC North Heatwave, MLB Deadline Surge, Sweeney's Eagle Glow
13.2K -
3:52
Michael Heaver
10 hours agoPanicked Labour Now Completely IMPLODING
8.83K1 -
10:50
Professor Gerdes Explains 🇺🇦
1 hour agoRUSSIAN 8.8 MAGNITUDE EARTHQUAKE LEADS TO TSUNAMI! US COASTLINE HIT
2.34K1 -
LIVE
SternAmerican
22 hours agoElection Integrity Call – Wednesday, July 30 at 2 PM EST | Hosted by Steve Stern & Raj Doraisamy
81 watching -
2:03:05
The Charlie Kirk Show
2 hours agoTHE CHARLIE KIRK SHOW IS LIVE 07.30.25
56.9K20 -
1:04:25
Timcast
2 hours agoTrump DOJ CAUGHT Deep State Trying To DESTROY Evidence In BURN BAGS, Trump Says TREASON
140K105 -
LIVE
Robert Gouveia
2 hours agoUNSEAL the FILES!! Backdoor Judge RIPPED by Justice! EU Censorship Files REVEALED!
676 watching -
19:25
Neil McCoy-Ward
2 hours agoTHE AI JOBS COLLAPSE HAS BEGUN! (And No One’s Ready for What’s Next…)
21.7K3