Premium Only Content

Ett kallbad förlänger (och förstärker) livet
Det finns många hälsofördelar med kallbad men det handlar framförallt om att utmana sig själv, sina rädslor och de tvivel som den inre kritikern ofta sår i ens huvud. Hälsofördelarna är således inte enbart fysiska utan minst lika mycket psykiska. Mer om kallbadens många fördelar berättar jag om i framtida vinnarfilmer men som med allt annat gäller det att ta det med måtta.
Kort om Alexander
Alexander är en f d analytisk kemist och elitidrottare som sade upp sig från sin femåriga tjänst på ett större LifeScience-företag för att istället påbörja diverse projekt inom personlig utveckling där Vinnarskolan var ett av dem. Detta samtidigt som han tränar på inför Maraton och andra långlopp så gott det går. Hans många erfarenheter från idrotten, de olika arbetsplatserna, resorna och åren på främmande orter är något som format hans liv till stora delar och som han gärna använder som inspirationskälla till sitt material.
Läs gärna mer om Vinnarskolan nedan eller på hemsidan (vinnarskolan.se)
Kort om Vinnarskolan
Syftet med Vinnarskolan är att ge folk de verktyg som behövs för att kunna bli sina bästa versioner, något som inte är helt lätt i dagens värld där störningsmomenten och de kortsiktiga belöningarna är fler än någonsin. Alexander menar dock att det är fullt möjligt att övervinna dessa hinder som står i vägen för ett framgångsrikt liv och att vägen dit går genom att bit för bit ändra sina vanor. Det är det som alla former av personlig utveckling bygger på.
Vinnarskolans vision är därför att ge folk utomordentliga verktyg till självförbättring så att de med tiden kan formas till de bättre människor som bygger morgondagens samhälle. För varje samhälle är en spegelbild av alla de människor som utgör det och vill vi ha ett bättre och livskraftigare samhälle så måste individerna som utgör det bli bättre människor.
Besök därför gärna hemsidan ”vinnarskolan.se” där jag löpande kommer att lägga ut poddar, filmer och artiklar som berör det mesta inom personlig utveckling. Helt gratis dessutom!
Gillar du Vinnarskolan och det jag gör?
Donera då gärna en slant till antingen
Swish: 1236397772
eller
Bankgiro: 5188-3304
Ditt stöd betyder oerhört mycket för mitt fortsatta arbete i att driva, utveckla och förbättra Vinnarskolan.
Stort tack för din gåva!
Alexander Söderberg
Ordf Vinnarskolan
-
14:47
Vinnarskolan
17 days agoBig thanks to all these generous souls who...
172 -
57:31
Russell Brand
4 hours agoHalf of Congress Are Millionaires… Now They Want to Ban Insider Trading? – SF576
115K59 -
1:03:08
Sean Unpaved
3 hours agoNBA Elimination Battles & Pittsburgh's Safety Wake-Up
35.6K3 -
1:03:00
Jeff Ahern
1 hour agoThursday Thrash With Jeff Ahern
2.63K1 -
34:40
CryptoWendyO
2 hours ago $0.89 earnedCRYPTO MARKET CAP HITS $3 TRILLION BIG STABLECOIN NEWS
15.1K2 -
5:55
Talk Nerdy Sports - The Ultimate Sports Betting Podcast
1 hour ago5/1/25 - May 1 Picks Are CRIMINAL… This Card Might Go 12-0 💰⚾🏀🏒
5.82K -
2:05:15
Steven Crowder
7 hours agoTrump's Ukraine Mineral Deal Explained: How this Could Effectively End the War
443K258 -
1:24:58
Simply Bitcoin
4 hours ago $1.81 earnedCONFIRMED: Wall Street Giants FIGHTING Over The Last 1.2M Bitcoin! | EP 1235
33.8K2 -
31:54
ROSE UNPLUGGED
1 day agoThe Colorful Lie: Dr Malone on Why Food Dyes Are Under Fire
10.3K4 -
2:54:23
The Dana Show with Dana Loesch
4 hours agoKAMALA HARRIS: RETURN OF THE CACKLE | The Dana Show LIVE on Rumble! THURSDAY MAY 5TH 2025
23.5K6