UBITI ali UMORITI = Pravni pogled na KOVID - Mag. Mihael Bellis, unv. dipl. teol.

8 months ago
110

Zgodovinsko gledano, se je večina civilizacij od pradavnine dalje zavzemala za strogo prepoved umora in uveljavljanje ustrezne kazni za takšna dejanja. V nekaterih primerih se je ta moralni imperativ izrazil v preprostem ukazu "ne ubijaj", medtem ko je kasnejši prevod istega koncepta vključeval izraz "ne mori".

Pomembno je razlikovati med izrazi "ubiti" in "umoriti", saj imata ti dve besedi različen pravni in moralni pomen. Splošna prepoved vsakršnega ubijanja bi vključevala tudi situacije samoobrambe, kar bi vodilo v absurdne posledice. Na primer, celo dejanje uboja kače, ki ogroža otroka, bi postalo nezakonito, kar bi pripeljalo do absurdnih situacij. Ljudje bi se morali prehranjevati izključno z rastlinami, da bi se izognili vsakršnemu ubijanju.

Po drugi strani pa izraz "umor" opisuje nezakonit uboj človeškega bitja, pogosto s predhodnim naklepom in iz nizkotnih motivov. Še posebej v času obstoja uničevalnega orožja postaja umor enostavnejši in bolj dostopen način povzročitve škode. Kot družba ne moremo dopustiti, da bi bili izpostavljeni grožnjam umora s strani tistih, ki bi se odločili za takšna dejanja, kakor koli jim to ustreza.

Z vidika družbene zaščite je nujno, da se sprejmejo preventivni in represivni ukrepi za preprečevanje in kaznovanje umorov. Dejstvo je, da posamezniki z različnimi motivacijami, vključno z neumnostjo, zlobnostjo in duševnimi boleznimi, včasih izberejo umor kot način reševanja svojih resničnih ali domišljenih težav. V nekaterih primerih se umori zgodijo celo brez očitnega razloga.

Umor je zlonamerno dejanje, ki vključuje naklepno in nezakonito ubijanje ene ali več oseb. Dejanja, kot so umor po naročilu ali umor tujca, niso način za dosego resnične sreče. Zato se združujemo v podporo preizkušenim programom, ki imajo za cilj obvladovanje te grožnje človeštvu in se zavzemamo za njihovo učinkovito izvajanje. Naša lastna preživetja so odvisna od takšnih prizadevanj, saj umor predstavlja resno grožnjo družbi.

Mihael Bellis

Loading comments...