Nam NATO pripravlja potres? -Stoyan Svet

1 year ago
4.29K

Naša država leži na potresnem območju in v preteklosti so dokumentirani tudi rušilni potresi, nam najbližji je iz leta 1895, ki je v zgodnjih jutranjih urah stresel Ljubljano in povzročil precejšnjo škodo. V zadnjih 50 letih smo se na naših tleh srečali z močnejšimi (rušilnimi) potresi in sicer na Kozjanskem leta 1974 in kar s tremi v Posočju - 1976, 1998 in 2004. V zadnjem desetletju pa smo čutili tresenje tal zaradi močnih potresov v naši neposredni soseščini, najprej v pokrajini Emilija Romanja v Italiji leta 2012 ter nato še s potresi na Hrvaškem - v Zagrebu in Petrinji leta 2020. Posledice rušilnih potresov v naši neposredni bližini nas opominjajo, da se kaj podobnega lahko zgodi tudi pri nas.

V Ljubljani z okolico je bila mednarodna potresna vaja SIQUAKE2020

Po scenariju vaje je leta 2021 Slovenijo prizadel potres z intenziteto VIII po Evropski potresni lestvici (EMS), zaradi katerega je brez doma ostalo približno 600.000 ljudi. Zaradi poškodb infrastrukture, stanovanjskih in industrijskih objektov je prišlo do obsežnega izpada oskrbe z električno energijo, oskrbe s pitno vodo, preskrbe s plinom in daljinskim ogrevanjem stavb na območju Ljubljane. Onemogočena je prevoznost cest na območju proti Dolenjski in železniški promet ter druge posledice, ki so ogrozile prebivalce, živali in premoženje, zato je bil aktiviran Državni načrt zaščite in reševanja ob potresu. Skladno z njim so bile aktivirane javne službe zaščite, reševanja in pomoči, regijske enote in službe Civilne zaščite, organi, službe in nevladne organizacije ter specializirane enote iz tujine, saj so se na zaprosilo Slovenije za mednarodno pomoč odzvale Italija, Avstrija, Hrvaška in Madžarska. Delo tujih enot koordinirajo strokovnjaki za usklajevanje mednarodne pomoči prek Mehanizma civilne zaščite EU.

Namen vaje, ki poteka ob upoštevanju epidemioloških ukrepov, je preveriti pripravljenost Slovenije na močnejši potres v osrednji Sloveniji na različnih ravneh načrtovanja. Tako preverjamo ustreznost rešitev v Državnem načrtu zaščite in reševanja ob potresu ter v načrtih sodelujočih regij in občin, kot tudi pripravljenost na ukrepanje na državni, regijski, občinski ravni in na ravni zavodov in nevladnih organizacij. Poleg navedenega na vaji preverjamo ustreznost postopkovnika Podpora države gostiteljice mednarodni pomoči ob naravni in drugi nesreči v Republiki Sloveniji in integracijo mednarodne pomoči v odziv. Na podlagi analize vaje bodo tako morebitne boljše rešitve v načrtih in postopkovnik posodobljeni.

Zaradi predpostavke, da do silovitega potresa pride v prestolnici, je Mestna občina Ljubljana (MOL) eden od konzorcijskih partnerjev vaje, v dogajanje pa so vključene tudi okoliške občine. Podžupan MOL Dejan Crnek je pojasnil, da ima občina zaradi velikega števila dnevnih migrantov nočni in dnevni načrt ukrepanja. V okviru preventivnih ukrepov pred potresom pa je izpostavil, da je občina v zadnjih 15 letih za povečanje potresne varnosti zdravstvenih, vzgojnih in upravnih stavb doslej namenila približno 250 milijonov evrov.

Vaja SIQUAKE2020 je osrednji in hkrati zaključni dogodek projekta IPA SIQUAKE, ki ga Uprava za zaščito in reševanje z namenom povečevanja pripravljenosti sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami za primer potresa izvaja od začetka leta 2019 s podporo mehanizma Unije. Projekt vključuje pripravo in izvedbo različnih aktivnosti in dogodkov, kot so vaje, delavnice in usposabljanja z različnimi reševalnimi sestavi in državnimi organi na različnih ravneh. Štabna vaja na temo potresa je bila, kot je pojasnil generalni direktor URSZR Darko But, izvedena že lani.

POTRESI V SLOVENIJI V AVGUSTU 2021 https://potresi.arso.gov.si/doc/dokumenti/arhiv_obvestil/arh...
https://www.siquake2020.eu/
https://www.siquake2020.eu/napotki-za-prebivalce/video-vsebi...

01) Sat24 - https://rebrand.ly/0m35ah2

02) Deagel - https://rebrand.ly/fzvz6d1

03) Radartutorial EU - https://rebrand.ly/6yqhi6w

04) Predstavitev sil Slovenske vojske za leto 2023 - https://rebrand.ly/cx2m079

05) Blitzortung.org - https://rb.gy/eu5ta

06. Zračna obramba - https://rb.gy/ljtdh

07) Največji vodni bombnik in helij gasilci na svetu - https://rb.gy/ytjzg

08) Planespotters - https://rb.gy/l6ugk

09) 747 Supertanker photos - https://rb.gy/3hsg4

10) WildFireToday - https://rb.gy/xrqa1

Stroka poziva: Prehitimo potres, pripravimo se kvalitetno! Smo v Sloveniji pripravljeni na potres? Več na temo: Ali nam NATO pripravlja potres?

Loading comments...