Orwell przewraca się w grobie – Film Dokumentalny

1 year ago
223

Film poświęcony jest badaniu teraźniejszych i przeszłych relacji pomiędzy mediami, rządem i korporacjami, a także analizie możliwych konsekwencji konsolidacji rynku mediów. W filmie odwołując się do powieści Rok 1984, wykazywano, że rzeczywistość przegoniła Orwellowską fikcję, w której nad społeczeństwem sprawowano kontrolę myśli, a która teraz jest możliwa za pośrednictwem mediów.

Według Joan Didion mass media nie relacjonują już wydarzeń (newsów), lecz zarządzają nimi, kształtując ich zawartość, decydując co znajdzie się na czołówkach, a co zostanie dogodnie zignorowane, ostatecznie definiując strukturę, na bazie której większość innych zagadnień jest dyskutowana przez społeczeństwo. Jako przykład podawane jest twierdzenie, że od początku późnych lat 80 istnieje agenda napędzana przez główne korporacje medialne dotycząca deregulacji rynku medialnego.

---------

Krytyczne i pełne oskarżeń spojrzenie na dzisiejsze media w USA, które kiedyś uważano za bastion amerykańskiej demokracji.

Reżyser Robert Pappas zarzuca wielkim korporacjom medialnym takim, jak News Corporation, Time Warner, Viacom czy The New York Times Company, że naginając, a nawet zmieniając prawdę dla własnych korzyści, kontrolują rynek wiadomości. Mówi, że wykorzystują w tym celu taktyki podobne do tych, które opisał George Orwell w głośnej powieści „1984”. Śledząc i studiując cały proces zniekształcania, przeinaczania czy wręcz ignorowania prawdziwych wydarzeń, Pappas przedstawia wypowiedzi wielu intelektualistów i specjalistów.

W filmie znalazły się wywiady z m.in. kontrowersyjnym reżyserem Michaelem Moore’em, niezależnym kongresmanem Bernie’m Sandersem, byłymi dziennikarzami dużych korporacji oraz prawnikami i badaczami mediów. Padają trudne pytania, dotyczące niedawnej przeszłości. Do dziś nie wiadomo, dlaczego w marcu 2003 roku połowa społeczeństwa amerykańskiego wierzyła, iż Saddam Hussein był odpowiedzialny za wydarzenia z 11-go września. Reżyser powraca też do dawniejszych spraw takich, jak przetrzymywanie w 1980 roku przez ponad 400 dni zakładników w amerykańskiej ambasadzie w Teheranie czy do wyborów prezydenckich w 2000 roku i niejasnego liczenia głosów na Florydzie. Al Gore prawdopodobnie wygrałby z George’m W. Bushem, ale ponowne liczenie głosów zostało przerwane decyzją Sądu Najwyższego USA.

Kłopotliwa lista pytań bez odpowiedzi i informacji, które nigdy nie zostały wyemitowane przez czołowe media amerykańskie, jest długa. Według twórców filmu, mimo istnienia wielu źródeł informacji, amerykańskie społeczeństwo ulega manipulacji decydentów, od których zależy, co widzowie usłyszą i zobaczą. Ten film uświadamia nam, że rok 1984 nie jest już tylko datą z przyszłości…

Loading comments...