Pięciokrotne podwójne wyprzedzanie na podwójnej ciągłej. Polskie drogi. Polscy kierowcy

11 months ago
174

Co jest dla większości zmotoryzowanych oczywiste, wyprzedzanie na podwójnej ciągłej to wykroczenie drogowe karane mandatem i punktami karnymi. Okazuje się, że w określonych przypadkach jest to dopuszczalne. Sprawdzamy listę wyjątków, kiedy możemy wyprzedzić pojazd przed nami na podwójnej ciągłej.
Kiedy można wyprzedzać na podwójnej ciągłej?

Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej jest możliwe, aczkolwiek tylko w pewnych przypadkach. W pierwszej kolejności przypomnijmy jednak, że podwójna ciągła to linia P-4. Oddziela ona od siebie przeciwne kierunki ruchu. Wskazuje również, że na danym odcinku zabroniony jest manewr wyprzedzania. Okazuje się, że nie zawsze. W przepisach drogowych znajdziemy kilka wyjątków, choć tylko pod pewnymi warunkami.

Teoretycznie na drodze z podwójną linią ciągłą dopuszcza się wyprzedzanie samochodów, pojazdów wolnobieżnych czy traktorów. W praktyce jest to trudne, a na podwójnej linii ciągłej często można wyprzedzić wyłącznie rower. Wszystko dlatego, że podczas manewru wyprzedzania należy pamiętać o dwóch kwestiach, tak więc należy:
- zachować szczególną ostrożność;
- zmieścić się w jednym pasie ruchu.
Oznacza to, że podczas manewru wyprzedzania na podwójnej linii ciągłej nie można na nią najechać. Tym bardziej zabronione jest jej przekroczenie. Praktycznie można więc wyprzedzić tylko rower. Oczywiście wyprzedzanie na podwójnej ciągłej rowerzysty jest możliwe tylko przy zachowaniu odległości przynajmniej 1 metra. Oprócz tego jest to zabronione w czasie dojeżdżania do wierzchołka wzniesienia, na zakręcie oznaczonymi znakami ostrzegawczymi oraz na skrzyżowaniu, o ile nie jest to rondo. Manewru nie można też wykonać, kiedy zabrania tego znak “zakaz wyprzedzania”.

Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej pojazdów wolnobieżnych
Zmieszczenie się w tym samym pasie ruchu w przypadku wyprzedzania innego samochodu, pojazdu wolnobieżnego czy traktora jest trudne, a jazda za nimi frustrująca. Zwłaszcza że taki pojazd często porusza się z prędkością kilkunastu kilometrów na godzinę. Niestety, przepisy są dość restrykcyjne i kodeks drogowy nie przewiduje żadnych dodatkowych wyjątków.

W zasadzie jest to możliwe tylko w dwóch przypadkach. Po pierwsze, na drodze o dwóch pasach ruchu, które nie zostały wyznaczone liniami na jezdni. Jednak takie drogi znajdziemy przede wszystkim w miastach. Po drugie, o ile wyprzedzany pojazd zjedzie maksymalnie na prawą stronę i zrobi nam wystarczającą ilość miejsca. Możemy jeszcze założyć, że taki pojazd całkowicie się zatrzyma, ale wówczas jest to już manewr omijania.

Warto w tym miejscu zauważyć, że ciągniki, pojazdy wolnobieżne oraz pozbawione silnika są zobowiązane do zjechania najbardziej w prawo, aby umożliwić pojazdowi z tyłu manewr wyprzedzania. Mówi o tym art. 24 pkt 6 Kodeksu Drogowego. Niestosowanie się do tego przepisu skutkuje mandatem w wysokości 100 zł. Wiele zależy natomiast od warunków na drodze. Zjechanie maksymalnie na prawą stronę nie zawsze jest bowiem możliwe.

Jaki mandat za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej?
Oczywiście wyprzedzanie na podwójnej ciągłej jest wykroczeniem drogowym karanym mandatem. Obecnie kierowcy grozi za to mandat w wysokości 200 złotych oraz dodatkowo 5 punktów karnych. Co ważne, najprawdopodobniej w grudniu 2021 roku dojdzie do nowelizacji kodeksu drogowego. Po zmianie przepisów mandaty za przewinienia drogowe będą zdecydowanie wyższe. Łatwiej będzie też stracić prawo jazdy za przekroczenie maksymalnej liczby punktów karnych. Punkty skasują się dopiero po dwóch latach, aczkolwiek nie od popełnienia wykroczenia, ale opłacenia mandatu.

Najechanie na podwójną ciągłą jest możliwe, aczkolwiek nie podczas manewru wyprzedzania. Jest to dopuszczalne w trakcie manewru omijania, na przykład, kiedy pojazd jest nieprawidłowo zaparkowany, z jakiegoś powodu doszło do wyłączenia pasa z ruchu, czy w danym miejscu trwają roboty drogowe.

Źródło: autobaza.pl; stan na datę publikacji filmu.

Song: giant cactus - let u go
Music provided by Vlog No Copyright Music.
Video Link: https://youtu.be/_yTy2jm3kT8

Loading comments...