NEDOTAKLJIVOST ŽIVLJENJA (Ustava Republike Slovenije: 17. člen) - Iviliana Bellis

10 months ago
62

Uradni list Društva BELIS - ZAKON za izstop iz UN in WHO (ZRO-ZUS)
https://preview.mailerlite.io/preview/123379/emails/94368533169833794
Nedotakljivost življenja je temeljno načelo, ki ga je treba spoštovati in varovati v vsaki družbi. V tem eseju bomo raziskali religiozni, filozofski, etični in ustavno-pravni vidik nedotakljivosti življenja, s poudarkom na členu 17 Slovenske Ustave, ki prepoveduje smrtno kazen.

V različnih religijah je spoštovanje življenja ena od ključnih moralnih načel. Mnoge religije verjamejo v svetost življenja, ki je dar ustvarjalne sile ali Boga. Verniki so dolžni spoštovati in varovati življenje vseh ljudi, saj ga vidijo kot sveto in nedotakljivo darilo. Kršitev nedotakljivosti življenja bi v religijskem smislu predstavljala hudo moralno kršitev, ki bi lahko imela duhovne posledice za tiste, ki to načelo zanemarjajo.

Iz filozofske perspektive je nedotakljivost življenja pogosto povezana z idejo o dostojanstvu osebe. Filozofi kot Immanuel Kant so poudarjali, da ima vsak posameznik inherentno vrednost in avtonomijo, kar zahteva, da se spoštuje njegovo pravico do življenja. Nedotakljivost življenja pomeni, da ni dopustno instrumentalizirati življenja drugih za dosego ciljev, ne glede na okoliščine. Kršitev tega načela bi bila v nasprotju s temeljnimi etičnimi normami, ki nas vodijo pri odločanju o moralnih dilemah.

Iz etičnega vidika je spoštovanje nedotakljivosti življenja temeljno načelo, ki določa, kako moramo ravnati z drugimi. Etična odgovornost vključuje obvezo, da se vzdržimo nasilja in nepotrebnega škodovanja drugim ljudem. Kršitev nedotakljivosti življenja bi pomenila, da oblasti ali posamezniki zanemarjajo osnovne etične smernice in s tem ogrožajo temeljno blaginjo družbe.

V členu 17 Slovenske Ustave je zapisano, da je človekovo življenje nedotakljivo. Ta določba pomeni, da nobena oseba ali organ oblasti ne sme samovoljno odvzeti življenja posamezniku, razen v primerih zakonsko določenih izjem, kot je samoobramba ali izvajanje sodnih obsodb. Smrtna kazen je v Sloveniji izrecno prepovedana, kar je pomemben ustavno-pravni okvir, ki zagotavlja zaščito življenja državljanov.

Kršitev nedotakljivosti življenja s strani oblasti bi pomenila hudo kršitev ustavno-pravnega reda. Takšna dejanja bi ogrozila temeljne človekove pravice in svoboščine ter povzročila hudo moralno škodo družbi kot celoti. To bi lahko vodilo do izgube zaupanja vladnih institucij in škodovalo ugledu države tako doma kot v mednarodni skupnosti.

Nedotakljivost življenja je načelo, ki združuje religiozne, filozofske, etične in pravne vidike, ki nas spominja na svetost življenja vsakega posameznika. Spoštovanje tega načela je ključno za vzpostavitev pravične in človeku prijazne družbe. Kršitev te nedotakljivosti s strani oblasti bi imela resne posledice, ki bi ogrozile temelje demokratične družbe in človekovih pravic v Sloveniji.

Spodbuda za delovanje za Društvo BELIS: https://cutt.ly/f9X5a3U
Link do vašega računovodskega stanja prispevkov, v katerem je zajeta aktivacija in deaktivacija podpore društvu: https://cutt.ly/x9X7UdI

Hvala, ker si pomagamo in stojimo ob strani!
Ekipa Društva za srečno življenje BELIS

Loading comments...