Premium Only Content

Bevrijdingsfestival Rotterdam 2023
“Omstreeks 1968 besloot men de bevrijding altijd op 5 mei te vieren.”
In 1945 werd De Nationale Viering van de Bevrijding op 30 augustus, de verjaardag van Koningin Wilhelmina, gevierd. De regering besloot echter in 1946 de viering naar 5 mei te verplaatsen omdat op die dag de capitulatie van de Duitsers was aangekondigd. In de opvolgende jaren werd er vaak geschoven met de datum wanneer 5 mei op een zondag viel. Hieraan kwam een einde toen de regering in 1968 besloot de Bevrijding altijd op 5 mei te vieren.
Tijdens de wederopbouwperiode in de naoorlogse jaren ging de voorkeur uit naar een vrije dag op Koninginnedag en nam het animo voor het vieren van de Bevrijding af. De organisatie van 5 mei was lange tijd in handen van wisselende comités die er helaas niet in slaagden een nationale traditie, zoals de Dodenherdenking, op te bouwen. Dit verbeterde in 1955 met de militaire herdenking van de capitulatie in Wageningen. In 1958 werd besloten 5 mei voortaan eens in de vijf jaar nationaal te vieren.
Toen in 1975 de Wet Uitkeringen Vervolgingsslachtoffers van kracht ging, raakten meer oud-verzetsmensen en mensen uit Joodse en Indische kringen bij 5 mei betrokken.
Mede dankzij de aanwezigheid van de koningin groeide de belangstelling vanaf 1980 zodanig dat 5 mei in 1982 tot algemeen erkende feestdag werd uitgeroepen. Het Nationaal Comité Viering Bevrijding probeerde van 1980 tot 1988 een jonger publiek te bereiken, maar kon hier helaas niet voldoende in slagen. Omdat hiernaast ook de samenwerking met het Comité Nationale Herdenking moeizaam verliep, besloot de regering in 1987 tot de oprichting van het Nationaal Comité 4 en 5 mei.
-
LIVE
Side Scrollers Podcast
1 day ago🔴SIDE SCROLLERS FUND-A-THON🔴DAY 1🔴100% REVENUE HELPS CHANGE CULTURE!
903 watching -
LIVE
Tundra Tactical
3 hours ago $4.09 earnedThe Great Tundra Nation Gaming Stream!!! Featuring ThePiggNation
102 watching -
UPCOMING
Jamie Kennedy
16 hours agoAre We Being Harvested by Our Own Outrage? | Ep 227 HTBITY with Jamie Kennedy
179 -
UPCOMING
Wayne Allyn Root | WAR Zone
3 hours agoWatch LIVE: The War Zone Podcast with Wayne Allyn Root
161 -
LIVE
LFA TV
20 hours agoLIVE & BREAKING NEWS! | MONDAY 10/20/25
1,113 watching -
LIVE
freecastle
6 hours agoTAKE UP YOUR CROSS- Depart from evil and DO GOOD; seek PEACE and pursue it.
204 watching -
1:11:14
vivafrei
3 hours agoAnother Attempt on Trump? False Flag "Right Wing? Fake News? Flawed Ostrich Warrant & MORE!
94.6K32 -
1:49:23
The Quartering
4 hours agoAttack At Twitchcon, Sniper Nest For Trump Found, Israel BREAKS Ceasefire, Gov't Shutdown To End?
117K60 -
LIVE
Film Threat
1 day agoVERSUS: BLACK PHONE 2 AND BOX OFFICE DISASTER | Film Threat Versus
81 watching -
1:55:10
The HotSeat
2 hours agoNo Kings: Your Summary of Stupidity Over the Weekend
17.5K6