Premium Only Content
![Doc-TV: Hvordan stanser vi fremveksten av det totalitære?](https://1a-1791.com/video/fw/s8/1/S/l/L/j/SlLji.qR4e-small-Doc-TV-Hvordan-stanser-vi-f.jpg)
Doc-TV: Hvordan stanser vi fremveksten av det totalitære?
Hvorfor godtar folk at stadig mer kontroll, ikke minst meningskontroll, gjør dem ufrie? Det undersøker den belgiske psykologen Mattias Desmet i boken «Totalitarismens psykologi», som Document skal utgi på norsk denne våren.
I denne sendingen tenker Hans Rustad og Christian Skaug høyt om temaer som Desmet behandler i sitt verk.
Forfatteren mener at vi godtar ufriheten fordi vi aksepterer at det eneste svaret på stadig flere etterfølgende kriser, som dertil blir oppblåst inntil det absurde uten at vi forstår det, er mer kontroll. Det betyr større makt til staten, men også til medier og andre virksomheter som blir dens tjenere.
Meningskontrollen har de senere årene omfattet saker som innvandring, klima og pandemi, men omfatter snart alle temaer, nå ikke minst Ukraina-krigen. Samtidig øker den fysiske kontrollen over våre liv, og det snart helt ned til hvor vi kan bevege oss og hva vi spiser.
Hvordan bryter vi ut av dette? Det må vi selv finne ut av, men Desmet hjelper oss med å forstå de psykologiske betingelsene for den moderne totalitarismens fremvekst.
-
40:26
Document.no
3 days agoRegjeringen drømmer - folket betaler | Dagsorden 12. februar 2025
9034 -
27:33
The Finance Hub
16 hours ago $0.20 earnedBREAKING: ALINA HABBA JUST DROPPED A MASSIVE BOMBSHELL!!!
2528 -
40:23
PMG
20 hours ago $0.06 earnedHannah Faulkner and Dr. Michael Schwartz | EXPOSING BIG PHARMA
836 -
18:55
GBGunsRumble
18 hours agoGBGuns Range Report & Channel Update 15FEB25
155 -
13:31:32
iViperKing
19 hours agoGood Times + Good Energy Ft. Whez.. #VKGFAM #RRR
82.3K15 -
12:24
Winston Marshall
1 day agoWOAH! Bannon just Revealed THIS About MUSK - The Tech-Right vs MAGA Right Civil War Ramps Up
211K300 -
7:33:46
Phyxicx
18 hours agoRaid & Rant with the FF14 Guild on Rumble! Halo Night just wrapped up! - Go Follow all these great guys please! - 2/15/2025
143K4 -
10:42:19
Reolock
19 hours agoWoW Classic Hardcore (LVL 60) | RAID DAY | Rumble FIRST HC Raid
90.6K5 -
3:10:03
Barry Cunningham
17 hours agoTRUMP WEEKEND BRIEFING! MORE WINNING...MORE LEFTIES LOSING IT!
75.9K40 -
2:20:09
Tundra Tactical
16 hours ago $3.48 earnedIs Trumps Executive Order A Second Amendment Wishlist???: The Worlds Okayest Gun Live Stream
51.2K3