Rusko střílí ze 152mm samohybného děla 2S5 "Giatsint-S" v Charkově na Ukrajině

1 year ago
51

Přidejte se k ruské armádě a přijďte se podívat na dělostřelecké bitvy, které zuří na frontové linii Charkov v rusko-ukrajinské válečné zóně. Více než měsíc jsem byl nasazen u ruské armády v Charkovské oblasti.
V této zprávě Rusko střílí ze sovětského/ruského 152mm samohybného děla 2S5 "Giatsint-S" na pozice ukrajinské armády v Charkovské / Kahrovské oblasti Ukrajiny.
Provázejí nás procesem od zaměření po střelbu A já je konfrontuji s ukrajinskými zprávami o tom, že se zaměřují na civilisty.
2S5 Giatsint-S (rusky: 2С5 "Гиацинт-С"; česky: hyacint) je sovětské/ruské 152mm samohybné dělo. "2S5" je jeho označení GRAU. Má jadernou, biologickou a chemickou ochranu. Dělo 2S5 je schopno zasahovat cíle na větší vzdálenosti a s vyšší rychlostí palby než rozšířenější dělo 2S3 Akatija a je schopno střílet jaderné projektily.
Výroba 2S5 Giatsint-S byla zahájena v roce 1976 spolu s taženou verzí 2A36 Giatsint-B. Používá podvozek upravený z raketového systému země-vzduch SA-4 Krug s dobrou průchodností terénem a může nést 30 střel ráže 152 mm s dostřelem 28 kilometrů, resp. 33-40 kilometrů pro střely s raketovou podporou. Kromě vysoce explozivních střel může zbraň střílet také HEAT, kazetové, kouřové a jaderné střely. Nasazení děla k palbě trvá 3 minuty a dokáže udržet rychlost palby 5 až 6 střel za min. Většina posádky, s výjimkou střelce, je během střelby rozmístěna mimo vozidlo. Obvykle je doprovázen nosičem munice s dalšími 30 náboji.

Vozidlo 2S5 bylo zavedeno do výzbroje v roce 1978 a nahradilo 130mm polní kanóny M46 v sovětských dělostřeleckých brigádách na úrovni armády a frontu. Výroba byla ukončena v roce 1991. Byl použit v sovětsko-afghánské válce, první čečenské válce, druhé čečenské válce, válce na Donbasu.
Velkou část Charkovské oblasti na Ukrajině ovládly ruské síly ještě v únoru a březnu, ale v září převzala kontrolu nad její velkou částí Ukrajina. Od té doby se Ukrajina a západní média snaží namluvit, že Ukrajina má oblast zcela pod kontrolou, ale to zdaleka není pravda. Nyní Rusko dobývá zpět mnoho pohraničních oblastí Charkovské Ukrajiny, zatímco denně likviduje velké skupiny ukrajinských vojáků těžkými každodenními dělostřeleckými útoky. Za poslední měsíc se pod ruskou kontrolu vrátilo několik oblastí.

Charkov nyní zdaleka není jedinou frontovou linií. Existuje frontová linie bojů Ukrajiny na chersonském směru, kde Rusko již několik týdnů evakuuje civilisty z obrovských oblastí a ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že civilisté musí být z chersonské válečné zóny evakuováni. Z administrativních budov se pomalu začaly sundávat ruské vlajky. Rusko nyní město zcela evakuovalo a Ukrajina má nyní vše pod kontrolou. A ve skutečnosti Ukrajina trigerl vyvolala humanitární krizi ve městě Cherson a nyní Ukrajina nutí civilisty evakuovat.
Jak se Rusko zakopává hned za řekou Dněpr od Chersonu, zdá se, že připravuje půdu pro možná velkou bitvu v celé oblasti.
Protože z Ruskem kontrolované Chersonské oblasti není žádné zpravodajství v angličtině, je tam náš tým potřeba a brzy se tam vydáme, ale zatím jsme v Charkově a Luganské lidové republice(mezinárodně uznávané jako Luganská oblast).
Fronta samozřejmě není jen horkou oblastí debat.
Podle zdrojů britského časopisu The Spectator Spojené státy na žádost Číny přesvědčily Polsko, aby na Ukrajinu neposílalo stíhačky MiG-29. Podle nich se Peking obával eskalace vojenského konfliktu na Ukrajině.
Belgická vláda zablokovala dohodu o dodávkách technologií důležitých pro bojovou připravenost britského jaderného odstrašení, ačkoli obě země jsou členy NATO - The Times.
Běloruský prezident Lukašenko prohlásil, že by nebyl proti pomoci Rusku ve válce v případě napadení Ukrajiny nebo vniknutí na území Běloruska.
S příchodem zimy byly dodávky elektřiny a vody na většině území Ukrajiny narušeny útoky ruských řízených raket.

Loading comments...