Svetski ekonomski rat – Zapad i Istok odmeravaju snage | Energija Sputnjika

1 year ago
41

Ekonomsko nadmetanje velikih sila bilo je aktuelno i pre korona-krize. S jedne strane SAD, Velika Britanija i EU, gde prednjače njene najbogatije članice – Nemačka, Francuska i Italija. Sa druge Kina, Rusija i zemlje bogate energentima, pre svega Venecuela i bliskoistočne zemlje poput Irana.

Pre rata u Ukrajini SAD su imale specijalne ekonomske mere i protiv određenih privrednih sektora evropskih zemalja, a posebno su insistirale na tome da Evropa odustane od ruskog gasa. Sada, sa nizom sankcija protiv ruskih energenata, koje Vašington spretno dozira kako ne bi ugrozio svoju ekonomiju, EU je na kolenima jer ne može bez nafte, gasa, pa i uglja iz Rusije.
Ekonomska kriza se ogleda u sve većoj inflaciji, a analitičari upozoravaju da bi recesija mogla imati nesagledive posledice.

U celoj priči Ukrajina je kolateralna šteta, kojoj zapadne zemlje pomažu u oružju i prihvatanjem izbeglica – čime popunjavaju manjak radne snage u sopstvenim ekonomijama.

Posledice ekonomskih sankcija zapada protiv Rusije osećaju i druge zemlje. Evropske, koje imaju problema sa energentima, afričke, koje su morale da nađu zamenu za ukrajinsko žito. Otežan je i izvoz pšenice i kukuruza iz Rusije. Sve to utiče na ceo svet. Pogotovo otkad su se Kina i Indija opredelile da ne podrže Vašington i Brisel u ekonomskom ratu protiv Moskve.
Male zemlje, poput Srbije, koja se od komšija izdvaja i po tome što neće da učestvuje u opštoj kampanji protiv Rusije, naravno, trpe posledice.
Kao u svakom ratu, i u ekonomskom najgore prolaze siromašni – i zemlje i građani.

Prave posledice ekonomskog sukoba Zapada i Istoka narod će osetiti tek predstojeće zime. Političarima koji vode antirusku ekonomsku politiku već prognoziraju bunt ljudi koji neće da se pomire sa hladnim stanovima, manjkom električne energije, sve skupljom energijom i, posledično, gubitkom radnih mesta.

O tome kakva je situacija sada i šta bi moglo da se desi u narednim mesecima u emisiji „Energija Sputnjika“ razgovaraju Jelica Putniković i Bojan Stanić, pomoćnik direktora za analitiku PKS.

Loading comments...