Kompletna wiedza o kompletnej całości, część 2 - Drzewied Radhesław

2 years ago
387

Komentarze i dodatkowe informacje na: https://porozmawiajmy.tv/kompletna-wiedza-o-kompletnej-calosci-czesc-2-drzewied-radheslaw
Wiedza o Triguna, trzech trybach natury
Skąd mamy wiedzieć czy czeka nas szczęście czy cierpienie, czy robimy postęp, czy się degradujemy? Jak rozpoznać czy mamy do czynienia z prawdą czy z fałszem, z dobrem czy ze złem? Prawie wszyscy są przekonani, że dobrze wiedzą i dobrze robią, a jednak świat tonie w krzywdzie, cierpieniu i nieustannych wojnach. Kto jest tym złym skoro ludzie służący liderom każdej strony konfliktu i każdej władzy przekonani są że, postępują moralnie lub szlachetnie? Czy nie byłoby dobrze posiadać taką moc/umiejętność naprawdę poprawnego oszacowywania jakości ludzi, narracji czy sytuacji z jakimi się spotykamy. Mieć taki własny wewnętrzny detektor, który pokazuje na skali parametry badanego obiektu. Literatura wedyjska oferuje nam taki detektor i dokładnie opisuje jak odczytywać i interpretować jego wskazania. Jest nim triguna-tattva, czyli wiedza o 3 gunach (cechach, trybach, uwarunkowaniach) Natury. Istnieją 3 rodzaje wpływu jakie Maha-Maja, Natura, czyli wielowymiarowy wszechświat wywiera na każdego jej mieszkańca. Dlatego każdy i wszystko w jej jurysdykcji (na wszystkich 14 światach) funkcjonuje w mieszance 3 różnych gun, w różnych ich proporcjach, gdzie zwykle dominuje jedna, a czasami przeważają dwie. Te tryby to: tamas - ignorancja, radżas - pasja, i sattwa - dobroć. Znajomość triguna-gjan daje człowiekowi nie tylko umiejętność poprawnego rozpoznawania i rozróżniania wszystkiego, ale również możliwość stania się zmianą, którą sam w życiu pragnie, poprzez świadome kultywowanie w sobie trybu w jakim pragnie funkcjonować.
Cechą tamas jest okrycie niewiedzą/iluzją, a konsekwencją doświadczanie cierpienia (dukha). Cechą rajas jest zaangażowanie w osiąganie celów aby cieszyć się ich rezultatami, a konsekwencją krótkoterminową doświadczanie szcześcia (sukha), które jednak na dłuższą metę kończy się cierpieniem (dukha). Cechą sattwa jest madrość, czyli zrealizowana wiedza, błogość i czystość, które na początku są trudne i wymagające poświęceń (dukha), ale w konsekwencji dają szczęście (sukha). Ponieważ żywa istota (dżiwa) jest bytem wyższym niż Prakriti (Matka Natura), dlatego wyzwolenie z jej wpływu jest dla niej korzystne i zbawienne, gdyż Maha-Maya ją tylko ogranicza i naraża na różne cierpienia. Stąd sattwa to najwyższe dobro dla żywej istoty, a tamas to najwyższe zło. Rajas natomiast jest dobre gdy zmieszane z sattwa, a złe gdy zmieszane z tamas, albo dobre docześnie ale złe na dłuższą metę. We współczesnym zdegradowanym społeczeństwie konsumenckim standardy są bardzo zdewaluowane, stąd radżas oraz mieszanka radżas i tamas jest uważana za dobro, a sattwa za głupotę i słabość. Niektóre tamasowe ideologie są obecnie uważane nawet za świętość W społeczeństwie wedyjskim (czyli dharmicznym) natomiast tylko mieszanki z przewagą sattwa-guny są traktowane jako dobro. Natomiast sama sattwa to świętość, i dominuje ona na wyższych światach niebiańskich. Dlatego zalecenia wedyjskie głoszą aby człowiek zawsze szedł w stronę światła wiedzy i unikał ciemności ignorancji, czyli wybierał sattwę a unikał tamas. Jeśli tego nie robi, agenci ciemności jawnie lub podstępem niezwłocznie przejmą go w posiadanie. Widzimy takich przejętych ludzi wielu, szczególnie ci, którzy reprezentują różne instytucje (religijne i polityczne) oraz korporacje, od najwyższych do najniższych szczebli ich administracji. Nie kierują się odruchami ludzkimi lecz precyzyjnym protokołem danej agendy ciemności, całkowicie przejęci przez zło, często tak bardzo, że nawet nie słyszą już swojego ludzkiego głosu sumienia.

WARSZTATY WIEDYZMU w górach Beskidu Sądeckiego, mała grupa, tylko 13 miejsc.

TERMIN 4, 5, 6
Tygodniowe: 8-14 lipca, 15-21 lipca, 22-28 lipca
Noclegi 150 zl/dzień z jedzeniem 3x dziennie (kuchnia wedyjska wegetariańska)
Razem 6 dni wiedyzmu, 2 dni warsztatu gotowania, 6 dni pobytu: 2190 zł.
Dalsze terminy i miejsca w przygotowaniu. Kontakt i zgłoszenia: drzewied@proton.me

Z wdzięcznością przyjmuję DOTACJE na rozwój projektu edukacji Wiedyzmu w internecie i w realu na konto:
D. Radhesław 76 1870 1045 2078 1255 5176 0001
z tytułem przelewu: DOTACJA

Loading comments...