Vladimir Putin - Setkání soudců soudů obecné příslušnosti a rozhodčích soudů

3 years ago
84

Vladimir Putin se prostřednictvím videokonference zúčastnil setkání soudců soudů obecné příslušnosti a rozhodčích soudů Ruské federace, věnovaných výsledkům práce v roce 2020 a úkolům do roku 2021.
Vladimir Putin: Vážený Vjačeslav Michajlovič, Vážení kolegové a přátelé! Dobrý den!

Jsem velmi rád, že vás mohu přivítat před zahájením setkání, které se koná každoročně a je vždy plné důležitých témat. Jsem si jist, že dnes je ve vašem programu mnoho otázek, které vyžadují diskusi, a co je nejdůležitější, věcné řešení v zájmu posílení vnitrostátního soudního systému, což znamená spolehlivější a jasnější ochranu práv a svobod občanů.

Chtěl bych také poděkovat vám a všem ruským soudcům, kteří v obtížných podmínkách pandemie identifikovali a implementovali optimální algoritmus pro svou činnost.

Hodně mluvíme o lékařech a právem jim děkujeme za jejich obětavou práci. Nemohu ale říci, že jde o velkou úctu, že soudní systém naší země v obtížném období šíření infekce nešel do režimu inhibice. V některých zemích tomu tak bylo: až 50 procent případů bylo odloženo na mnohem pozdější data. Náš systém naproti tomu fungoval bez přerušení.

Soudy prokázaly věrnost svému vysokému poslání a navzdory rizikům spojeným s epidemií pracovaly maximálně efektivně a chránily práva občanů, zájmy společnosti a státu.

Stačí říci, že v loňském roce bylo zvažováno více případů než v roce 2019, mimo jiné proto, že občané a podniky začaly častěji žádat konkrétně o soudní ochranu, což potvrzuje rostoucí důvěra v soudní řízení.

Je také důležité poznamenat, že kvalita soudnictví se zvýšeným pracovním vytížením zůstala vysoká a navíc se nadále zlepšovala. Všimněte si, že to není jen naše hodnocení: podle zprávy téže Evropské komise, zveřejněné v listopadu loňského roku, ruské soudy prokázaly jeden z nejlepších ukazatelů mezi zeměmi Rady Evropy. Máme pro ně mnoho otázek, oni mají pro nás, ale toto je objektivní hodnocení. Zejména odborníci Evropské komise jednomyslně považovali ruský soudní systém za nejúčinnější, technologicky vyspělý a pro občany nejméně finančně nákladný.

Ano, náš soudní systém samozřejmě ukázal schopnost rychle se přizpůsobit zcela novým podmínkám, to je zcela zřejmá věc. Zvláště si však všimnu, že šlo o záměrnou dobrovolnou volbu samotné soudní komunity, samotných soudů, protože doslova na samém počátku pandemie přijaly Prezídium Nejvyššího soudu a Prezídium Soudní rady dvě společná usnesení s doporučeními o postupu práce soudů v nových podmínkách.

Tyto dokumenty obsahovaly seznamy kategorií případů, jejichž projednání nebylo možné pozastavit ani odložit. Patří mezi ně například případy výběru preventivních opatření nebo vyhovění žádosti o podmínečné propuštění, o nahrazení trestu mírnější formou nebo o propuštění z důvodu nemoci. A samozřejmě ty případy, které vznikly ve skutečnosti kvůli pandemii - byly také dost. Například o dlužnících, kteří nemají finanční prostředky na splacení dluhu, protože kvůli pandemii, vynuceným hygienickým omezením, dočasně ztratili práci nebo příjem.

Jinými slovy, Nejvyšší soud a Rada soudců určily pro soudy seznam nejnaléhavějších pro lidi sociálně, společensky významných problémů, které netolerují zpoždění.

Pokud jde o další kategorie případů, soudům bylo dáno právo nezávisle rozhodnout, zda by měly být posouzeny okamžitě, nebo zda mohou být odloženy na čas, který je epidemiologicky bezpečnější.

Zvýšený počet případů, které jsem již v minulém roce zmínil, naznačuje, že ruské soudy se neomezovaly pouze na „minimální program“, ale naopak si zvolily „maximální program“ pro sebe. Ve skutečnosti nerozdělovali případy podle kategorií důležitosti, ale posuzovali téměř všechna odvolání občanů, přičemž se řídili zásadou, že každá situace vyžadující rozhodnutí soudu je pro konkrétní osobu a její rodinu životně důležitá. Současně byla plně zachována sociální orientace spravedlnosti.

Týkalo se to nejen každodenní práce soudů, ale také formování jednotné soudní praxe. Nejvyšší soud vydal řadu svých přezkumů a poskytl soudům vysvětlení, jak by měla být legislativa aplikována a jakým chybám by se mělo zabránit. Nejpodrobnější a nejobjemnější byly navíc recenze praxe v oblasti pracovních a sociálních otázek - to jsou v současné době nejnaléhavější problémy.

Při přezkumu pracovní praxe Nejvyšší soud hájil práva pracovníků v různých sporech o propuštění, jako je zákaz přísných sankcí pro zaměstnance, kteří jsou z dobrého důvodu nepřítomni v práci.

V tomto ohledu bych chtěl zdůraznit, že je velmi důležité, aby v naší zemi pokračoval proces zlepšování soudní činnosti, o tom neustále diskutujeme s předsedou Nejvyššího soudu. A nejprogresivnější a nejdůležitější iniciativy se rodí v soudní komunitě.

Samozřejmě znám tuto myšlenku, myšlenku, že samotný systém se nikdy nemůže sám reformovat. Ale nikdy jsem nesouhlasil se skeptiky, kteří tvrdili, že soudní systém se nemůže rozvíjet sám. Jak vidíme, může to být velmi úspěšné.

Citlivě reagovat na změny ve společnosti a ve světě, analyzovat sociálně-politické tendence, problémy, hrozby, studie Nejvyššího soudu, shrnuje návrhy přicházející od soudů, vyvíjí a implementuje nové způsoby, jak zlepšit kvalitu soudní činnosti.

Díky vašim iniciativám je posíleno právo a přístup občanů k právní ochraně, je zajištěna transparentnost a otevřenost činnosti soudů. Mimochodem, během období pandemie byla zajištěna tato publicita a otevřenost - za toto zvláštní díky vám.

Rovněž se optimalizují soudní řízení, zvyšuje se účinnost soudní ochrany, přijímají se účinná opatření k dalšímu rozvoji zásady nezávislosti soudců, k optimálnímu rozložení jejich pracovní zátěže, i když je velmi velká, vím o ní. Pravidla jsou pečlivě rozpracována, aby se zvýšila role soudního procesu, aby byl soudní proces racionálnější a postup jmenování soudců ještě transparentnější.

Drazí kolegové!

Přeji celému soudnictví v Rusku zdraví a profesionální úspěch a samozřejmě produktivní a plodnou práci, a to i v oblastech, které jsem dnes nastínil.

Ještě jednou vám děkuji za pozornost a přeji vám vše nejlepší.

Vyacheslav Michajlovič, prosím.

V. Lebedev: Vážený Vladimír Vladimirovič! Vážení účastníci setkání!

V roce 2020 bylo soudnictví v Ruské federaci prováděno v obtížné hygienické a epidemiologické situaci, v souvislosti s níž Nejvyšší soud Ruska a soudní komunita Ruské federace provedly opatření k zajištění soudní ochrany při respektování práva občanů na zdraví ochrana. Předsednictvo Nejvyššího soudu a Předsednictvo Rady soudců Ruské federace přijaly tři společná usnesení obsahující doporučení k práci soudů v období od 19. března do 11. května 2020, v souladu s nimiž soudy zkoumaly tři milion 400 tisíc případů a materiálů. Od 12. května loňského roku je spravedlnost prováděna s přihlédnutím ke specifikům sanitární a epidemiologické situace ve složkách Ruské federace a v souladu s podmínkami režimu vysoké pohotovosti.

Díky včasné realizaci těchto opatření se řízení nezastavilo a objem celkového počtu případů projednávaných soudy v roce 2020 přesáhl objem jejich práce v roce 2019 o 3 920 000. Spravedlnost byla vedena vysoce kvalitně a 99 procent případů bylo přezkoumáno v souladu s procesními lhůtami.

Poptávka po elektronických zdrojích soudního systému Ruské federace se zvýšila. Počet žádostí uživatelů o státní automatizovaný systém „Spravedlnost“ přesáhl tři miliardy a soudům byly v elektronické podobě předloženy více než tři miliony dokumentů. Přes videokonference se konalo více než 400 tisíc soudních jednání.

Za účasti Nejvyššího soudu Ruské federace byly připraveny legislativní změny týkající se používání webové konference u soudů, která umožní občanům vzdáleně se účastnit soudních jednání pomocí osobního počítače nebo smartphonu. Pomocí webové konference se konají zasedání pléna Nejvyššího soudu, Vědecké poradní rady Nejvyššího soudu a orgánů soudní komunity.

V roce 2020 pokračoval Nejvyšší soud v úsilí o zajištění jednotného uplatňování právních předpisů Ruské federace soudy. Bylo přijato 12 usnesení pléna Nejvyššího soudu, které obsahují více než 400 právních stanovisek k vymáhání práva. Předsednictvo Nejvyššího soudu Ruska schválilo 16 přezkumů soudní praxe, které rovněž obsahují více než 400 právních pozic.

V souvislosti s pandemií vyvstaly v soudní praxi nové otázky týkající se uplatňování právních předpisů, včetně opatření sociálně-ekonomické podpory občanů a podniků. V tomto ohledu předsednictvo Nejvyššího soudu Ruské federace schválilo dva přezkumy určitých otázek soudní praxe, které soudy zohlednily při projednávání více než 150 tisíc případů a materiálů, které zajistily právní jistotu a zabránění možné soudní chyby, které vzniknou.

Aby byl zajištěn nerušený přístup ke spravedlnosti, Nejvyšší soud Ruské federace upozornil soudy na skutečnost, že procesní lhůty a promlčecí lhůty, které nebyly dodrženy z důvodu dodržování hygienických a epidemiologických požadavků, podléhají obnově .

V roce 2020 soudy zvážily o dva miliony více občanskoprávních případů než v roce 2019.

Během pandemie byla v občanskoprávním řízení zajištěna sociální orientace spravedlnosti. Počet případů vymáhání úvěrových pohledávek od občanů se zvýšil o jeden milion 750 tisíc, téměř o čtvrtinu, v souvislosti s nimiž právní postavení Nejvyššího soudu, že dlužníkovi chybí potřebné prostředky způsobené zákazem některých činností, zavedení režimu izolace a dalších omezujících opatření lze považovat za základ pro osvobození od odpovědnosti za neplnění nebo nesprávné plnění povinností.

Zvláštní pozornost je v soudní praxi věnována ochraně pracovních práv občanů. 97 procent nároků na vymáhání mezd, 83 procent nároků na záruky a náhrady stanovených pracovněprávními předpisy, 44 procent nároků na opětovné uvedení do práce a 78 procent nároků na náhradu škody způsobené zaměstnanci při výkonu jeho práce povinnosti byly splněny.

Společenská důležitost má soudní ochranu práv spotřebitelů, která musí být poskytována v přiměřené kvalitě zboží a služeb včas, a to i během pandemie. Soudy uspokojily 82 procent požadavků zákazníků.

Bylo zvažováno osm milionů 980 tisíc bytových sporů, z nichž 97 procent jsou případy sběru služeb. V souvislosti se zavedením moratoria na akumulaci pokut za předčasné nebo neúplné platby energií od 6. dubna 2020 do 1. ledna tohoto roku Nejvyšší soud objasnil, že moratorium se vztahuje i na nedoplatky, které vznikly před jeho zavedením.

Počet rodinných sporů v loňském roce činil více než 720 tisíc případů, polovinu případů tvoří případy rozvodu a rozdělení společně nabytého majetku a 31 procent jsou případy vybírání výživného na výživu nezletilých dětí. Soudní praxe v této kategorii případů je založena na ústavních ustanoveních, podle nichž jsou děti nejdůležitější prioritou státní politiky Ruska a mateřství a dětství, rodina jsou pod ochranou státu.

Pro účely státní podpory pro sirotky a děti ponechané bez rodičovské péče je prováděna soudní ochrana jejich bytových práv. V těchto případech bylo uspokojeno 96 procent pohledávek. 23. prosince 2020 předsednictvo Nejvyššího soudu Ruské federace schválilo přezkum praxe posuzování této kategorie případů soudy, ve kterém vysvětlil, že povinnost orgánů jednotlivých subjektů Ruské federace poskytnout bydlení sirotkům a dětem ponechaným bez rodičovské péče je bezpodmínečné a nepodléhá přednostně poskytování bydlení.

Soudy věnují zvláštní pozornost ochraně práv občanů na ochranu života a zdraví. Bylo uspokojeno 96% škod souvisejících se životním a zdravotním pojištěním a 92% nároků na náhradu morální újmy související s újmou na životě a zdraví.

Arbitrážní soudy v roce 2020 posuzovaly jeden milion 500 tisíc sporů. Většinou se jedná o spory o neplnění nebo nesprávné plnění smluvních závazků. V tomto ohledu lze jako vyšší moc uznat právní postavení Nejvyššího soudu Ruské federace, že zákaz pohybu vozidel, omezení pohybu občanů, pozastavení činnosti podniků a další opatření zaměřená na boj proti pandemii okolnost, která osvobozuje dlužníka od odpovědnosti za porušení povinností.

Rozhodčí soudy projednaly 102 tisíc případů bankrotu, 952 tisíc ojedinělých sporů v případech bankrotu. V zájmu zajištění stability ekonomiky zavedla vláda Ruské federace moratorium na zahájení bankrotů některých kategorií dlužníků na období od 6. dubna 2020 do 7. ledna tohoto roku v souvislosti s přičemž počet bankrotů organizací a jednotlivých podnikatelů poklesl o 20 procent. Za účelem jednotného uplatňování tohoto právního institutu přijalo plénum Nejvyššího soudu Ruska dne 24. prosince 2020 usnesení obsahující 23 právních stanovisek, včetně ustanovení, že moratorium se vztahuje na všechny dlužníky, kteří splňují kritéria stanovená vládou Ruská Federace,

Počet bankrotů občanů se zvýšil z 50 700 na 74 600 případů. Vzhledem k poptávce po tomto postupu je od 1. září 2020 poskytován mimosoudní bankrot občanů, jehož rozsah závazků se pohybuje od 50 do 500 tisíc rublů, což zjednoduší a urychlí uvolnění občana z dluhu zátěž.

V rozhodčím řízení se provádí soudní ochrana práv a oprávněných zájmů zahraničních investorů. Počet sporů týkajících se zahraničních osob v roce 2020 činil 10 700 případů a počet jimi vyhraných případů je 9 400, tj. 88 procent.

Na základě zásady nadřazenosti ústavy Ruské federace a federálních zákonů na celém území Ruské federace Nejvyšší soud Ruska objasnil, že soudy by měly odmítnout uznávat a vymáhat rozhodnutí zahraničních soudů, zahraničních rozhodčích nálezů, a rovněž vydat příkaz k výkonu rozhodnutí o výkonu rozhodčích nálezů, pokud skutečným účelem soudu je vytvořit dojem občanského sporu a získat důvody pro převod finančních prostředků, mimo jiné z Ruské federace, do zahraničních jurisdikcí.

Nejvyšší soud Ruské federace pokračoval v práci na zajištění jednotnosti uplatňování právních předpisů soudy obecné příslušnosti a rozhodčí soudy. Od roku 2014 bylo přijato 35 rozhodnutí pléna Nejvyššího soudu, které obsahují dva tisíce právních stanovisek, která dnes provádějí soudy obecné i rozhodčí.

V roce 2020 soudy s obecnou příslušností zvážily šest milionů 997 tisíc správních případů, což je o 33 procent více než v roce 2019. 67 procent pohledávek bylo uspokojeno pro napadení právních aktů a 44 procent - pro napadení akcí (nečinnosti) a rozhodnutí státních orgánů, místních samospráv a úředníků.

Ve správním řízení je zajištěna také ochrana práv občanů v sociální oblasti. Bylo uspokojeno 56 procent pohledávek v oblasti bytových právních vztahů, 70 procent pohledávek v oblasti sociálního zabezpečení, 88 procent pohledávek ve vzdělávání a 55 procent pohledávek ve zdravotnictví.

Rozhodčí soudy projednaly 314 500 hospodářských sporů vyplývajících ze správních a veřejných právních vztahů. Bylo uspokojeno 38 procent žádostí o napadení rozhodnutí, jednání (nečinnosti) veřejných orgánů a úředníků, a to i v oblasti protimonopolní regulace. Plénum Nejvyššího soudu letos přijme usnesení o některých otázkách aplikace protimonopolní legislativy.

V roce 2020 soudy obecné příslušnosti posoudily sedm milionů 608 tisíc případů správních deliktů; rozhodčí soudy posuzovaly 45 tisíc takových případů.

Problém výkonu pokut uložených za spáchání správních deliktů zůstává relevantní. V roce 2020 byly správní pokuty přiděleny čtyřem milionům 260 tisíc lidí za celkem 60 miliard rublů a bylo vykonáno pouze 10 miliard 182 milionů, neboli 17 procent, což má za následek snížení preventivní funkce právních předpisů o správních deliktech.

Za posledních 20 let Ruská federace prováděla systémová opatření zaměřená na humanizaci trestněprávní legislativy a praxe vymáhání práva, v souvislosti s nimiž se počet osob držených v ústavech trestního systému snížil od 1. ledna na 60 000 , 1999 na 482 900 osob k 1. lednu tohoto roku. Za poslední rok se jejich počet snížil o 41 tisíc.

Od roku 1999 se počet odsouzených snížil na více než polovinu - z milionu 223 tisíc na 582 500 v roce 2020. A počet osob, proti nimž bylo soudem ukončeno trestní stíhání, se zvýšil ze 2 procent v roce 1999 na 25 procent v roce 2020. Zároveň ve zvláštním soudním řízení, kdy soud nemá možnost zkoumat důkazy, byly zamítnuty případy proti 17 procentům obviněných. A v obecném soudním řízení soudy zastavily trestní stíhání proti 32 procentům obviněných. V kasačních a odvolacích případech bylo zrušeno odsouzení proti 8 300 osobám a proti 17 000 lidem byly rozsudky změněny snížením trestu.

Od 15. července 2016 je možné ukončit trestní řízení pro trestné činy malé a střední závažnosti stanovením soudní pokuty. Počet osob osvobozených od trestní odpovědnosti na tomto základě vzrostl z 5700 v roce 2016 na 62 tisíc v roce 2020.

Za účelem další humanizace trestního řízení předložilo plénum Nejvyššího soudu dne 13. října 2020 Státní dumě Federálního shromáždění návrh federálního zákona o změně trestního a trestního řádu Ruské federace v souvislosti se zavedením koncept trestného činu, v souladu s nímž se navrhuje rozšířit tuto instituci na 112 trestných činů malé a střední závažnosti, nesouvisejících s použitím násilí a činností organizovaných skupin, jsou-li spáchány poprvé. Realizací této legislativní iniciativy budou odstraněny negativní sociální důsledky odsouzení za trestné činy, které nepředstavují velké veřejné nebezpečí ve vztahu k více než 30 tisícům osob ročně.

V roce 2020 byly v rámci postupu soukromého stíhání zvažovány trestné činy bití, úmyslného způsobení mírného poškození zdraví a pomluvy na 10 tis. Osob. Z nich bylo 39 procent odsouzeno, 7 procent bylo osvobozeno, trestní řízení proti 54 procentům obviněných bylo ukončeno. V těchto kategoriích případů se neprovádí žádné vyšetřování a povinnost shromažďovat důkazy mají oběti, které nemají veřejnou moc, většina z nich nejsou profesionální právníci, často závislí na obviněných, zejména v případech domácího násilí , a výkon inkasních povinností je pro ně nesmírně obtížný. V tomto ohledu se jeví jako vhodné klasifikovat tyto kategorie trestních případů jako případy soukromoprávního stíhání, ve kterých bude vedeno vyšetřování.

Za účasti poroty bylo posouzeno 694 případů proti 938 osobám. V tomto řízení je implementováno ústavní právo občanů na účast [na výkonu] spravedlnosti, jsou zajištěny vysoké standardy sporného řízení, proto se zdá možné rozšířit kompetenci soudu za účasti poroty.

Hlavní kategorie trestných činů jsou trestné činy proti majetku (39 procent), proti jednotlivcům (22 procent), proti veřejné bezpečnosti a veřejnému pořádku (28 procent).

68 procent trestných činů proti majetku a osobnosti bylo spácháno fyzickými osobami bez stálého zdroje příjmů, polovina z nich měla trestní rejstřík.

575 osob bylo odsouzeno za teroristické trestné činy, 325 osob bylo odsouzeno za extremistické trestné činy. Nejvyšší soud věnuje soudní praxi v těchto kategoriích případů velkou pozornost. Za posledních pět let se plénum Nejvyššího soudu Ruska třikrát zabývalo otázkami trestní odpovědnosti za trestné činy teroristické a extremistické povahy. Odpovídající právní stanoviska jsou obsažena v sedmi přezkumech soudní praxe schválených prezidiem Nejvyššího soudu Ruské federace.

Pozitivním trendem je pokles odsouzení za trestné činy spojené s pašováním drog - za posledních pět let o 27 procent. V roce 2020 však odsouzení za tyto trestné činy poklesly pouze o tři procenta. Navíc 61 procent odsouzených bylo mladších 35 let. Nejvyšší soud Ruské federace neustále studuje soudní praxi v této kategorii případů s přihlédnutím k ustanovením Strategie státní protidrogové politiky Ruské federace na období do roku 2030.

Nejvyšší soud neustále sleduje soudní praxi v trestních věcech týkajících se trestných činů souvisejících s korupcí, za které bylo v roce 2020 odsouzeno 7500 osob. V první polovině letošního roku přijme plénum Nejvyššího soudu usnesení o soudní praxi v trestních věcech o trestných činech proti zájmům služby v obchodních a jiných organizacích, včetně zneužití pravomoci při provádění obranného příkazu státu.

Za posledních 20 let se Nejvyšší soud Ruské federace více než padesátkrát věnoval otázkám individualizace trestů a volbě preventivního opatření. V roce 2020 byl trest ve formě skutečného uvěznění přidělen 29 procentům odsouzených, zatímco 72 procent odsouzených bylo propuštěno a nebylo odsouzeno. Soudy vyhověly 52 procentům žádostí o nahrazení nezasloužené části trestu mírnějším typem trestu, 50 procentům žádostí o propuštění z trestu v souvislosti s nemocí odsouzeného a 59 procentům žádostí o podmínečné propuštění.

Od roku 2001 se počet osob, na které bylo uplatněno preventivní opatření ve vazbě, snížil čtyřnásobně - z 366 tisíc v roce 2001 na 91 700 v roce 2020. Za poslední rok se jejich počet snížil o tři tisíce osob. Současně bylo ze spáchání závažných a zvláště závažných trestných činů obviněno 76 procent osob, proti nimž bylo toto omezovací opatření použito, a 57 procent mělo trestní rejstřík.

Od roku 2003 byla přijata opatření k humanizaci trestní odpovědnosti nezletilých, v souvislosti s nimiž se počet odsouzených snížil šestkrát - z 96 800 osob v roce 2003 na 15 000 v roce 2020 a o 2 000 v loňském roce. U 41 procent nezletilých bylo trestní stíhání ukončeno soudem.

Kriminalita mladistvých má sociální důvody: 46 procent odsouzených bylo vychováváno v neúplné rodině, 9 procent - mimo rodinu, 30 procent neučilo ani nepracovalo, 11 procent páchalo trestné činy pod vlivem alkoholu a 20 procent mělo neodůvodněné a mimořádné přesvědčení.

2 400 osob (16 procent) bylo odsouzeno ke skutečnému uvěznění - 10krát méně než v roce 2003. Počet spokojených žádostí o výběr preventivního opatření ve formě vazby ve vazbě se za posledních 10 let snížil téměř pětinásobně - z 3 400 žádostí v roce 2010 na 735 žádostí v roce 2020.

Společnost věnuje zvláštní pozornost posuzování trestních případů soudy o trestných činech v oblasti podnikatelských a jiných ekonomických aktivit. V roce 2020 bylo posouzeno 4300 případů proti 4400 osobám, 62 procent obviněných bylo odsouzeno a 38 procent trestního řízení bylo ukončeno soudem. Skutečné vězení bylo přiděleno 9 procentům odsouzených. V této kategorii případů bylo posouzeno 207 návrhů na výběr preventivního opatření ve formě vazby, z nichž bylo vyhověno 57 procent návrhů, 43 procent bylo zamítnuto.

Vojenské soudy odsoudily 3 900 osob, 68 procent, a u 1 800 osob, tedy 32 procent, bylo trestní stíhání zastaveno. Zvažováno 20 tisíc civilních případů, 12 tisíc správních případů, z nichž více než 90 procent tvoří případy napadení rozhodnutí a jednání (nečinnosti) vojenských činitelů a vojenských úřadů. Bylo splněno 59 procent požadavků zaměřených na zajištění požadovaných typů příspěvků a 46 procent požadavků na ochranu bytových práv vojenského personálu.

Za účelem zvýšení dostupnosti spravedlnosti byla změněna územní příslušnost posádkových vojenských soudů a okresních (námořních) vojenských soudů s přihlédnutím k rozmístění vojenských jednotek, institucí ozbrojených sil Ruské federace, dalších jednotek, vojenských formace a orgány.

Před více než rokem začaly fungovat kasační a odvolací soudy s obecnou příslušností, kasační a odvolací vojenské soudy. Všichni v loňském roce odvedli velmi velké množství práce. V souladu s postupem průběžné kasace jsou stížnosti projednávány na zasedání soudu s výzvou stran, což umožňuje účinně identifikovat justiční chyby. V roce 2020 se ve srovnání s rokem 2019 počet uspokojivých kasačních stížností v občanskoprávních řízeních zvýšil ze 4 na 13 procent, ve správních - ze 3 na 15 procent a v trestním řízení - z 8 na 15 procent.

V občanskoprávních a správních řízeních dochází k kasačním opravným prostředkům proti rozhodnutím přijatým v prvním stupni regionálními a rovnoprávnými soudy, proti nimž bylo dříve podáno odvolání pouze v rámci odvolacího a dohledového řízení, což naznačuje zvýšení právní ochrany účastníků řízení. Plénum Nejvyššího soudu přijalo tři usnesení o nových požadavcích kasačního a odvolacího řízení, která obsahovala 70 právních stanovisek. V letošním roce přijme plénum usnesení o posuzování občanskoprávních případů v odvolacích a kasačních případech.

Soudní systém věnuje velkou pozornost souladu soudců s požadavky zákona a Kodexu soudní etiky. K disciplinární odpovědnosti bylo postaveno 150 soudců, z nichž 22 bylo ukončeno před plánovaným časem.

V roce 2020 se aktivně uskutečňovala mezinárodní spolupráce v oblasti spravedlnosti. Nejvyšší soud Ruska se zúčastnil 11 mezinárodních konferencí, včetně Fóra Nejvyššího soudu nejvyšších soudů zemí BRICS, kterému předsedal Nejvyšší soud Ruské federace, a 14. zasedání Rady předsedů nejvyšší arbitráže „Hospodářské a jiné soudy pro řešení sporů v ekonomice v zemích Společenství nezávislých států, jejichž členové jednomyslně podpořili návrh na ustavení Rady nejvyššího soudu nejvyšších soudů členských států Společenství nezávislých států. Nejvyšší soud Ruska dále připravil a zaslal soudům 11 tematických shrnutí a 11 přezkumů současné praxe mezinárodních orgánů v oblasti ochrany lidských práv a základních svobod.

V roce 2020 se počet stížností proti Ruské federaci přijatých do řízení Evropským soudem pro lidská práva snížil o 3 859 stížností, tedy o 30 procent. Porušení práva na spravedlivý proces bylo zjištěno u 152 stížností a porušení práva na slyšení v přiměřené lhůtě - pouze u dvou stížností. Dovolte mi připomenout, že v roce 2020 soudy Ruské federace ve všech typech řízení pouze v prvním stupni posuzovaly více než 38 milionů případů. Za účelem splnění rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva jsem předložil 98 podání předsednictvu Nejvyššího soudu Ruska ve vztahu k 101 osobám.

Vážení účastníci setkání!

Opatření prováděná v Ruské federaci za účelem zlepšení právního rámce spravedlnosti, zajištění jednotné soudní praxe a využívání moderních technologií soudy pomohou zvýšit účinnost soudní ochrany v naší zemi.

Vážený Vladimíre Vladimiroviči, přijměte mou upřímnou vděčnost za pozornost věnovanou vývoji soudního systému v Ruské federaci.

Dík.

Vladimir Putin: Děkuji.

Vyacheslav Michajlovič! Drazí kolegové!

Na konci této části vaší práce chci říci, co jsem již zmínil v úvodních poznámkách, konkrétně že během pandemie v některých zemích, včetně evropských, více než 50 procent soudů prostě nefungovalo .

V Rusku tomu tak nebylo. Na základě požadavků sanitárních lékařů a včasně vybavených prostor soudu moderními technologiemi bylo možné organizovat práci tak, aby byla efektivní, transparentní, srozumitelná, přístupná veřejnosti i tisku.

Rád bych vás upozornil na skutečnost, že podle údajů, které mám, se zvýšil počet „soukromých kanceláří“ občanů na téměř 18,5 milionu. Podařilo se vám zahájit práci odvolacích a dozorčích struktur obecné jurisdikce, jak právě o tom právě řekl Vyacheslav Michajlovič - v těchto obtížných podmínkách se vám to podařilo.

A co je nejdůležitější, v samotném soudním systému nebyla žádná ohniska infekce COVID-19. To znamená, že práce byla řádně organizována.

Za to všechno vám chci poděkovat.

Přeji ti úspěch!

Děkuji mnohokrát.
Zdroj: http://kremlin.ru/events/president/news/64980
Překlad: Ajen

Loading comments...