PRIDOBLJENE PRAVICE NI MOGOČE RAZVELJAVITI ZA NAZAJ -155. člen Ustave Republike Slovenije) Bellis M.

2 years ago
411

PRIDOBLJENE PRAVICE NI MOGOČE RAZVELJAVITI ZA NAZAJ. TUDI Z ZAKONOM NE, ČE TA KAKORKOLI POSEGA V ŽE PRIDOBLJENE PRAVICE
(155. člen Ustave Republike Slovenije)

Društvo za srečno življenje Belis s svojimi člani v Sloveniji, znotraj EU in v drugih državah Sveta izvaja trajnostne rutinske vaje z namenom kakovostnega boja z namenom omejevanja širjenja novega koronavirusa, ki povzroča kovid-19. Vsako oviranje aktivnosti Društva za srečno življenje BELIS ali kakršnokoli oviranje aktivnih članov, ki se pravnomočno izkažejo kot člani društva, je prepovedno skladno Ustanovno listino oziroma Statutom Društva Belis, ki je vezano na 16., 35., 39. 145. 153. in 155. člen Ustave Republike Slovenije.

Varstvo zaupanja v pravo zahteva prepoved v poseg v pridobljene pravice. Nobene že pridobljene pravice po zakonu ni mogoče razveljaviti za nazaj. (155. člen URS) Pravna država mora spoštovati načelo zaupanja v pravo, pravno varnost in druga načela pravne države. Načelo zaupanja v pravo zahteva, da so posamezne odločitve, ki so zakonite in sprejete brez vnaprejšnjih pridržkov ter po svoji naravi niso prehodnega značaja, stabilne. Pravo lahko uveljavlja svojo funkcijo urejanja družbenega življenja, če je v čim večji meri stalno in trajno. Tako pravo kot tudi celotno ravnanje vseh državnih organov mora biti predvidljivo, ker to zahteva pravna varnost. Varnost državljanov je odvisna tudi od trajnosti aktov. S tem se uresničuje zaupanje državljana v pravo in državo. […] Zakon, ki bi odvzel takšno pridobljeno pravico, bi jo sicer odvzel za naprej – to je od uveljavitve zakona dalje.

Preklic veljavnosti posamičnih upravnih aktov, s katerimi je bila pridobljena določena pravica, dejansko pomeni kršitev načela pravne varnosti in načela zaupanja v pravo. Pridobljeni pravni status državljana ali pravne osebe je torej pravica, pridobljena s posamičnim upravnim aktom, in kot taka, če je pridobljena na ustavni in zakoniti podlagi – ne glede na stališče o tem, ali je status društva ali status pridruženega člana društva tudi človekova pravica, ki ji gre še posebno ustavno varstvo – uživa varstvo pravne države. Ustava zavezuje državo, da na svojem ozemlju varuje človekove pravice in temeljne svoboščine (5. člen) in zagotavlja sodno varstvo človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter pravico do odprave posledic njihovih kršitev (4. odst. 15. člena). Iz enakih razlogov terja Ustava ureditev postopka, v katerem bodo lahko prizadete osebe zahtevale odpravo posledic neupravičenih kaznovanj oziroma odvzemov določenih pravic s /koronskimi/ ali drugimi morebitnimi predpisi, ki bi v tako pridobljeno pravico posegali.

OdlUS VI, 69, U-I-121/97, Ur. l. 34/97: “42. Naknadna uvedba pravnega sredstva zoper pravnomočne odločbe predstavlja poseg v načelo zaupanja v pravo in v načelo pravne varnosti, ki sta zagotovljeni z določbo Ustave, da je Slovenija pravna država (2. člen). Ustava sicer dopušča odpravo, razveljavitev oziroma spremembo pravnomočnih odločb, če primere in postopek za odločanje o takšnih posegih določa zakon (158. člen). Vendar pa je v povezavi z določbo 155. člena (prepoved povratne veljave pravnih aktov) in 2. člena tudi določbo 158. člena potrebno razlagati tako, da so posegi v pravnomočne odločbe praviloma dopustni le, ko zakon tak poseg vanje predvidi še pred izdajo pravnomočne odločbe.

https://zakonodaja.com/ustava/urs/155-clen-prepoved-povratne-veljave-pravnih-aktov
---------------------------------
Društvo za srečno življenje Belis
DRUŠTVO ZA SREČNO ŽIVLJENJE BELIS
---------------------------------
Povabilo za vpis v Društvo BELIS:
https://cutt.ly/MkBoVUT

Finančna spodbuda društvu: Hvala!
https://cutt.ly/ezAAUuT

Spletna stran društva:
http://drustvobelis.elis-center.com
----------------------------------
#drustvo_belis, #elis_center, #statut, #ukrepi, #odloki, #zakonodaja, #nasveti, #srečno_življenje, #otroci_šola, #nezakonito_cepljenje, #neobvezno_cepljenje, #Slovenija, #izobraževanje, #shorts

Loading comments...